Londýn 4. marca 2022 – Ruská invázia na Ukrajinu odhalila závislosť Európy od ruského zemného plynu. Európska únia pripravuje opatrenia na zníženie svojej závislosti od ruskej energie, zatiaľ čo rôzne európske krajiny vrátane najväčšej ekonomiky Nemecka revidujú svoje strategické energetické politiky s cieľom znížiť svoju zraniteľnosť v otázke energetickej bezpečnosti. Téme sa venoval portál oilprice.com.

Práve uvedená zraniteľnosť podľa neho zabránila EÚ, USA a spojencom uvaliť sankcie na ruský export energií. Európa dostáva približne jednu tretinu svojho zemného plynu z Ruska, ale závislosť medzi členmi EÚ sa líši. V Nemecku je to 50 % a Taliansko pokrýva 40% svojich potrieb plynu importom z Ruska. Krajiny juhozápadnej Európy Španielsko a Portugalsko nedovážajú žiadny ruský plyn, ale krajiny juhovýchodnej Európy a susedia Ruska na západe, Estónsko a Fínsko, sú na 100 alebo takmer 100 % závislé od ruských dodávok, konštatuje portál.

Keďže vojna na Ukrajine hrozí ich prerušením, či už vo forme sankcií alebo Putinovej odvety za sankcie, Európa si uvedomila, že zaistenie energetickej bezpečnosti znamená odstaviť sa od ruských dodávok najrýchlejším možným spôsobom, dokonca aj za vysokú ekonomickú cenu.

Zabezpečiť plyn na budúcu zimu by nemal byť problém, tvrdia analytici a Európska komisia. Otázkou je, čo bude Európa robiť ďalšiu – a z dlhodobého hľadiska všetky nasledujúce zimy – ak chce znížiť svoju závislosť od ruského plynu a neformovať svoju bezpečnostnú alebo sankčnú politiku v obavách, že bude odrezaná od svojho najväčšieho zdroja plynu.

Aktuálna zima sa blíži ku koncu a európsky plyn v zásobách je späť v päťročnom priemere. Po doplnení zásob počas leta by sa Európa podľa analytickej spoločnosti Wood Mackenzie mohla budúcu zimu zaobísť bez ruského plynu.

„Z rekordne nízkych úrovní na začiatku zimy teraz úrovne skladovania opäť dostali do svojho päťročného rozmedzia, aj keď na nižších hodnotách, a sú na dobrej ceste k tomu, aby sa do konca marca dostali do pohodlnejšej pozície,“ Kateryna Filippenková analytička plynu vo WoodMac.

„Naše súčasné hodnotenie je, že EÚ môže túto zimu bezpečne prekonať. Momentálne pokračujú toky plynu z východu na západ, výrazne sa zvýšili dodávky LNG do EÚ a predpoveď počasia je priaznivá. Využívanie plynu zo zásobníkov sa spomalilo a stále sú naplnené na približne 30 % skladovacej kapacity,“ uviedla v pondelok (28. 2.) európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

Členské štáty EÚ musia kolektívne zabezpečiť určitú úroveň skladovania plynu vo svojich regiónoch a uzavrieť solidárne dohody s cieľom posielať plyn tam, kde je to najviac potrebné, povedala Simsonová. „Vojna proti Ukrajine nie je len zlomovým momentom pre bezpečnostnú architektúru v Európe, ale aj pre náš energetický systém. Bolestne odhalila našu zraniteľnosť. Nemôžeme dovoliť žiadnej tretej krajine, aby destabilizovala naše energetické trhy alebo ovplyvňovala naše rozhodnutia v oblasti energetiky,“ dodala.

Európska únia sa bez ruského plynu na budúcu zimu zaobíde, ale musí byť jednotná pri prijímaní zložitých rozhodnutí a akceptovať, že v mnohých prípadoch nebude mať dostatok času na dokonalé riešenia, napísali tento týždeň analytici európskeho think-tanku Bruegel.

Po ruskej invázii na Ukrajinu Nemecko oznámilo, že mení kurz s cieľom eliminovať svoju závislosť od dovozu od jednotlivých dodávateľov, zdôraznil nemecký kancelár Olaf Scholz. Nemecko postaví dve zariadenia na dovoz LNG, v Brunsbütteli a Wilhelmshavene, a bude sa snažiť urýchliť inštaláciu kapacity obnoviteľnej energie, aby do roku 2035 dosiahla 100-percentnú úroveň.

Pre Európu si hospodárenie bez ruského plynu „bude vyžadovať improvizáciu a podnikateľského ducha,“ tvrdí Bruegel. „Hlavným posolstvom je: ak bude EÚ donútená alebo ochotná znášať náklady, malo by byť možné nahradiť ruský plyn už na budúcu zimu bez toho, aby došlo k zdevastovaniu hospodárskej činnosti, mrznutiu ľudí alebo prerušeniu dodávok elektriny,“ poznamenali analytici.

V praxi sa podľa nich budú musieť revidovať desiatky predpisov, prehodnotiť obvyklé postupy a operácie, bude potrebné rýchlo minúť veľa peňazí a prijať ťažké rozhodnutia. „V mnohých prípadoch bude čas príliš krátky na dokonalé odpovede,“ uzavrel think-tank Bruegel.