Brusel 14. decembra 2020 – Zemný plyn získal v Európskej únii postavenie „tranzitívnej technológie“ v procese prechodu na čistú energiu. V piatok (11. 12.) o tom rozhodla Európska rada zložená z lídrov 27 členských krajín, ktorá schválila nový cieľ zníženia emisií do roku 2030 najmenej o 55 % v porovnaní s rokom 1990. Informuje o tom portál euractiv.com.

V záveroch Rady sa okrem iného uvádza, že je na každom členskom štáte, aby „rozhodol o svojom energetickom mixe a zvolil si najvhodnejšie technológie na spoločné dosiahnutie klimatického cieľa do roku 2030 vrátane prechodových technológií, ako je plyn“.

Euractiv v tejto súvislosti pripomenul, že zástancovia plynu vyzdvihujú jeho polovičnú emisnú intenzitu pri výrobe elektriny v porovnaní s uhlím, preto je vhodný pre krajiny závislé od uhlia, akými sú napríklad Poľsko či Nemecko. Navyše, čo je ešte dôležitejšie, súčasná plynárenská infraštruktúra sa v budúcnosti môže využívať pre nové plynové technológie, ako sú biometán alebo vodík.

„Vďaka súčasným technológiám môžete emisie CO2 z plynu znížiť až 90 %, čo je veľa,“ uviedol Luca Giansanti z talianskej energetickej spoločnosti ENI. „Potom máte dekarbonizovaný plyn s nízkym obsahom uhlíka vo forme modrého vodíka. Technologickým zdokonalením v budúcnosti by bolo možné dosiahnuť až 100 %,“ uviedol minulý týždeň na podujatí Euractivu.

„Prechod z uhlia na plyn už prebieha a plyn výrazne prispieva k znižovaniu emisií v celej Európe. Minulý rok bol príspevok plynu k dekarbonizácii spolu s obnoviteľnými zdrojmi pôsobivý,“ zdôraznil Giansanti s tým, že podľa údajov zverejnených na začiatku roka sa výroba uhlia sa v Európe v minulom roku prepadla o rekordných 24 %. Polovicu kapacity energie z uhlia nahradili obnoviteľné zdroje a druhú polovicu práve zemný plyn.

Partnerstvo s OZE je podľa Giansantiho kľúčové, pretože vietor či slnečná energia sú nestále. V krátkodobom až strednodobom horizonte bude teda potrebný stabilný zdroj energie, ktorý je v súčasnosti k dispozícii, aby spolu s OZE zabezpečil prevádzku sietí.