Londýn 9. júna 2022 – Zásoby plynu v Európe sa hromadia rekordným tempom a v súčasnosti sú výrazne nad desaťročným sezónnym priemerom, keďže región sa  snaží chrániť pred možným prerušením dodávok z Ruska. Pre agentúru Reuters to napísal analytik John Kemp, podľa ktorého sa tempo budovania zásob bude musieť zmierniť pre nedostatok skladovacích priestorov.

Bohaté zásoby do istej miery uvoľnili tlak na rast cien a tlačia kalendárne spready do čoraz strmšieho contanga (situácia, keď je futures cena komodity vyššia ako očakávaná spotová cena kontraktu v čase splatnosti, čo je čiastočne spôsobené nákladmi na skladovanie), keďže obchodníci očakávajú, že sa začnú míňať skladovacie priestory.

Rýchlosť tvorby zásob sa bude musieť v najbližších týždňoch spomaliť a namiesto toho bude viac nákladu LNG smerovať do krajín východnej a južnej Ázie. Z futures trhu sa už vytratila cenová prirážka za dodávky v polovici budúcej zimy do severozápadnej Európy namiesto severovýchodnej Ázie.

Zásoby plynu v Európskej únii a Spojenom kráľovstve (EÚ28) vzrástli 6. júna na 556 terawatthodín (TWh) z pozimného minima 291 TWh z 19. marca. Miera akumulácie zásob po zime (+266 TWh) je v súčasnosti najrýchlejšia v histórii a ďaleko presahuje predchádzajúci desaťročný priemer (+181 TWh), vyčíslil Kemp.

Zásoby sú teraz 27 TWh (+0,19 štandardnej odchýlky) nad desaťročným sezónnym priemerom, pričom koncom januára boli o 134 TWh (-1,40 štandardnej odchýlky) nižšie.

Na základe sezónnych pohybov za posledné desaťročie sú zásoby na ceste k dosiahnutiu 959 TWh do konca letnej skladovacej sezóny (s pravdepodobným rozsahom od 801 TWh do 1 080 TWh), odhaduje analytik.

Zmiernenie tvorby zásob

Očakávaná poletná zásoba je už nad desaťročným priemerom a prebytok sa neustále zvyšuje. Európa zvýšila zásoby priemernou rýchlosťou 4,73 TWh za deň za posledných štrnásť dní v porovnaní s priemerným nárastom iba 3,63 TWh medzi rokmi 2012 a 2021.

Miera zásob je neudržateľná, jednoducho nie je dostatok skladovacieho priestoru na to, aby mohla tvorba zásob pokračovať týmto tempom až do začiatku hlavnej vykurovacej sezóny v októbri alebo novembri, myslí si Kemp.

Aby sa zmiernil prítok, ceny futures na plyn dodaný do severozápadnej Európy v júli 2022 klesli na 80 eur za MWh, z najvyšších 207 eur na začiatku marca a sú najnižšie od čias pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Ceny za dodávky v júli 2022 (a iných letných mesiacoch) klesali oveľa rýchlejšie ako za dodávky v januári 2023 (a iných zimných mesiacoch).

V dôsledku toho sa letno-zimný spread prepadol na rekordné contango 14 eur za MWh, pričom obchodníci predpokladajú, že priestor v zásobníkoch sa začne míňať a bude čoraz drahší.

Relatívna mäkkosť letných cien plynu tiež vysiela signál na spomalenie tempa vtláčania, zvýšenie výroby elektriny z plynu a priemyselné využitie, ako aj nasmerovanie väčšieho množstva nákladov LNG do Ázie.

Ceny futures za dodávky do severozápadnej Európy v júli 2022 sú teraz len o 6 eur vyššie ako ceny pre severovýchodnú Áziu, pričom v marci to bolo až 50 €. Pri dodávkach v januári 2023 už nie je žiadna prémia.

Sezónne, nie strategické

Európske sezónne skladovanie plynu neplní a ani nemôže vykonávať rovnakú funkciu ako strategické skladovanie ropy Spojenými štátmi a inými členmi Medzinárodnej energetickej agentúry, tvrdí analytik.

Neexistuje podľa neho dostatok skladovacej kapacity, ktorá by nahradila ruský dovoz na dlhšie obdobie, takže budovanie sezónnych zásob nemôže úplne ochrániť Európu pred prípadným dlhodobým prerušením dodávok ruského plynu počas budúcej zimy.

Dodávky európskym domácnostiam a priemyselným používateľom zostanú ohrozené, aj keď sezónne zásoby pred budúcou zimou dosiahnu rekordnú úroveň, preto futures na január zostávajú na vysokej úrovni a nevykazujú žiadne známky poklesu.

Maximálne sezónne skladovanie však prinajmenšom zmierni niektoré extrémne riziká poklesu dodávok plynu a riziká rastu cien plynu. Bude to tiež veľmi drahé – náklady sa prenesú na domácnosti a priemyselných používateľov vo forme vyšších účtov za plyn a elektrinu, upozorňuje Kemp.

Očakáva, že ak bude budúca zima teplotne priemerná a dodávky ruského plynu budú naďalej prúdiť, Európa ukončí zimu s enormným prebytkom zásob. Výsledkom bude pravdepodobne prudký pokles cien koncom roka 2022 alebo v prvom polroku 2023, čo v konečnom dôsledku prinesie určitú úľavu domácnostiam a podnikom.

Medzitým však náklady na plyn a elektrinu zostanú mimoriadne vysoké a akákoľvek úľava pri platbách sa môže oneskoriť, pretože dodávatelia plynu a elektriny si pred tohtoročnou zimou budú kompenzovať náklady na skladovanie takého množstva veľmi drahého plynu, uzavrel analytik John Kemp.