Londýn 3. augusta 2022 – Zásoby zemného plynu v EÚ skončili v júli na 69 %, napriek klesajúcim ruským dodávkam cez hlavné plynovody. Podľa zdrojov z obchodného prostredia by mohli dosiahnuť cieľovú úroveň 80 % k 1. novembru, ako to požaduje nariadenie EÚ, avšak za vysoké ceny. Informoval o tom portál spglobal.com.

Z údajov združenia Gas Infrastructure Europe vyplýva, že v plynových zásobníkoch v celej EÚ bolo k 31. júlu 73 miliárd metrov kubických zemného plynu, čo predstavuje medziročný nárast o 13 bcm a úroveň 1 % pod päťročným priemerom, čo je najmenší rozdiel od začiatku roka 2022.

Novoprijaté nariadenie EÚ v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu požaduje, aby boli zásobníky plynu naplnené aspoň na 80 % kapacity do 1. novembra 2022 a na 90 % do 1. novembra v nasledujúcich rokoch.

Analytici S&P Global Commodity Insights, berúc do úvahy najnovšie odhady GIE AGSI o celkovej skladovacej kapacite 105 bcm, vypočítali, že trhy s plynom v EÚ budú musieť do konca októbra vtláčať 125 miliónov m3/d, aby splnili uvedení celoeurópsky cieľ skladovania.

Ak by čisté miery vtláčania zostali na júlovej úrovni, cieľ celoeurópskeho skladovania naplniť k 1. novembru zásobníky na 80 % by mohol byť splnený do konca augusta. Nemenovaný európsky obchodník s plynom ho aktuálne označil za „celkom realizovateľný“, ale za vysoké ceny.

Ďalší zdroj z obchodného prostredia považuje 70-percentnú naplnenosť zásobníkov za dobrú, ale je podľa neho na „nesprávnych miestach“. „Pozrite sa, aké plné sú francúzske zásobníky. ​​Niet divu, že sa tam obchoduje 70 €/MWh pod TTF,“ poznamenal.

Francúzske plynové zásobníky, ktoré ťažili zo silných dodávok skvapalneného zemného plynu v tomto roku, boli k 31. júla naplnené na 79 %, ukázali údaje GIE AGSI. To sa podľa spglobal.com odrazilo vo francúzskej dennej cene PEG, ktorú spoločnosť Platts k 1. augustu stanovila na 113,85 €/MWh. To predstavovalo zľavu 84,525 €/MWh voči európskej referenčnej TTF cene.

Naproti tomu nemecké zásobníky dosiahli k 31. júlu 2022 naplnenosť 69 %, resp. 16 miliárd metrov kubických. Nemecko však „bude vtláčať, aj keď budú ceny na 300 €/MWh, takže napätie na trhu bude pokračovať, kým to nedokončia,“ povedal európsky obchodník.

Nemecká denná cena THE bola 1. augusta ohodnotená spoločnosťou Platts na 198,7 €/MWh, čo predstavuje prémiu 32,5 €/MWh oproti holandskému ekvivalentu TTF. Čisté injekcie tak podľa spglobal.com vzdorujú kríze na strane ponuky.

Čisté vtláčania do plynových zásobníkov v EÚ dosiahli v júli podľa GIE AGSI v priemere 381 miliónov m3/deň, pričom pokračujú v nedávnej sérii silných výkonov a sú medziročne vyššie o 21 % a približne o 15 % nad päťročným priemerom.

Napriek tomu postupné obmedzovanie dodávok ruského plynu do Európy zasiahlo júlovú mieru vtláčania do zásobníkov, ktorá bola o 18 % nižšia ako jej nedávny májový vrchol.

Podľa údajov GIE AGSI v priebehu júla vzrástli čisté objemy zásob plynu počas posledného týždňa na priemerných 394 miliónov m3/deň, čo je na týždňovej báze o 13 % viac.

Pri pohľade do budúcnosti kľúčovými faktormi, ktoré treba sledovať, zostanú nielen obmedzené toky ruského plynu cez plynovod Nord Stream s kapacitou 55 bcm/rok, ale aj to, či sa podarí udržať silné dodávky skvapalneného zemného plynu, ako aj nórske dodávky potrubného plynu.