Praha 2. septembra 2020 – Rozširovanie siete plniacich staníc CNG a LNG, zvýšenie počtu plynových vozidiel v osobnej, nákladnej aj mestskej hromadnej doprave a investície do nových technológií figurujú v plánoch plynárenských spoločností, významných hráčov v odbore automotive a technologických a investičných firiem v Českej republike. Na Dni plynovej mobility v Prahe predstavili odbornej verejnosti konkrétne inovácie a pripravované projekty. Organizátor podujatia, Český plynárenský zväz (ČPS), súčasne informoval o výzve na podporu plynovej mobility.

Zvýšenie počtu plniacich staníc CNG z aktuálnych 63 avizovala spoločnosť Innogy, najväčší hráč na trhu CNG v ČR. „Záujemcom o vlastnú infraštruktúru ponúkame prenájom mobilných staníc alebo služby spojené s výstavbou stacionárnych staníc vrátane financovania, „priblížil predseda konateľov spoločnosti Innogy Energo Zdeněk Kaplan s tým, že spoločnosť v tomto roku začala testovať stopercentne ekologický BioCNG s cieľom vyskúšať všetky procesy, ktoré s jeho využívaním súvisia.

S distribúciou BioCNG počíta aj Pražská plynárenská, ktorá na akcii prezentovala vozidlá z CNG požičovne, komunálne vozidlá na zemný plyn či komentované prehliadky CNG plniacej stanice. Využiť plánuje aj biometán získaný spracovaním odpadu v Ústrednej čistiarni odpadových vôd Praha. Chce stavať dve až štyri CNG stanice ročne. “Naším cieľom je podporovať rozvoj CNG vozidiel najmä v sektore služieb mestských podnikov a komerčných subjektov,“ informoval predseda predstavenstva Pražskej plynárenskej Pavel Janeček.

Infraštruktúru CNG chce investíciou vo výške 23 miliónov korún podporiť aj spoločnosť E.ON Energie, ktorá v súčasnosti v Česku prevádzkuje 27 plniacich staníc. „Otvoriť by sme chceli tri stanice, konkrétne v Strakoniciach, v Plzni a Lovosiciach. Navyše od tohto roka môžu zákazníci na šiestich našich plniacich staniciach odoberať aj biometán,“ uviedol Martin Klíma, vedúci oddelenia Mobility Services spoločnosti E.ON Energie, ktorá prevádzkuje približne 120 vozidiel na CNG.

Podporiť rozvoj plynovej mobility s využitím LNG chce spoločnosť Bioway, ktorá plánuje do konca roka zaobstarať okolo 30 nových nákladných vozidiel s týmto pohonom. Plánuje aj prispieť k rozširovaniu siete plniacich staníc LNG v Česku aj na Slovensku. „Ešte tento rok otvoríme v Česku prvé dve plniace stanice LNG aj CNG. V budúcom roku potom plánujeme sprevádzkovanie ďalších dvoch v ČR, ako aj na Slovensku,“ špecifikoval David Halász, projektový manažér spoločnosti, ktorá prezentovala kryogenický náves na prepravu LNG a finišuje s dokončením projektu  rozvoja BioLNG financovaného Európskou komisiou. Jeho výsledkom bude výstavba štyroch BioLNG skvapalňovacích závodov na území Česka a Slovenska.

Skúsenosti z prevádzky prvej mobilnej samoobslužnej LNG stanice v ČR predstavila spoločnosť GasNet. Na prelome roka plánuje otvoriť i druhú mobilnú stanicu a v ďalších rokoch sa zamerať na výstavbu tradičných stacionárnych LNG staníc. „Reagujeme na potenciál LNG v Česku, ktorý Národný akčný plán čistej mobility vyčíslil na minimálne 5000 vozidiel do roku 2030,“ informoval Filip Dostál, Head of Business Development spoločnosti GasNet, ktorá sa chce okrem budovania infraštruktúry sústrediť aj na podporu zavádzania LNG vrátane poradenstva a školení v oblasti bezpečnosti a prevádzky LNG vozidiel.

Význam plynovej mobility na podujatí zdôraznili aj zástupcovia automotive sektora. „Zemný plyn predstavuje dôležitý článok medzi konvenčnými fosílnymi palivami a elektromobility. Je ekologický, ekonomický a okamžite dostupný,“ zdôraznil Michal Nykl z oddelenia fleetového predaja ŠKODA AUTO Česká republika. Modely plynových vozidiel na podujatí predstavili napríklad značky Scania, Volvo Trucks, Iveco či Mercedes.

ČPS vyzýva firmy, dopravcov a mestá na intenzívnejšie využívanie plynovej mobility

Okrem dnešného tematického podujatia a ďalších aktivít sa ČPS aktuálne snaží o rozšírenie plynovej mobility aj výzvou na jej intenzívnejšie využívanie, adresovanou komerčnému a verejnému sektoru. Firmám, mestám a obciam, ktoré sa k rozvoju plynovej mobility zaviažu, ponúka napríklad služby spojené so školením vodičov alebo s presadzovaním legislatívnych zmien.

„Zemný plyn je ideálnym riešením pre dopravu ako z pohľadu ekonomiky prevádzkových nákladov, tak ekologických prínosov. Česká republika je na masívny rozvoj plynovej mobility plne pripravená aj po technologickej stránke, „uviedol Martin Slabý, predseda Rady ČPS, ktorý chce presadzovať podporné legislatívne opatrenia, ako je zachovanie zníženej sadzby spotrebnej dane, oslobodenie vozidiel na plyn od mýta a investičnej podpory na obstaranie vozidiel zo strany štátu.

Výzva smeruje na prevádzkovateľov flotíl osobných a nákladných automobilov, ako sú výrobné podniky, logistické firmy alebo mestá a obce s ich dopravnými podnikmi. „Máme veľký záujem podobné záväzky uzatvárať aj s výrobcami automobilov a s ich dodávateľmi. Odbor automotive je ťahúňom českej ekonomiky a my sme preto presvedčení, že by takýto krok bol výrazným signálom pre celý český priemysel i širokú verejnosť,“ uviedla výkonná riaditeľka ČPS Lenka Kovačovská.

Investičné plány pre rozvoj plynové mobility môžu podľa ČPS firmy oprieť napríklad o garancie štátnej pomoci v Národnom akčnom pláne Čistá mobilita. Ten konkrétne spomína aj podporu nákupu osobných aj nákladných vozidiel pre podnikateľov alebo podporu výstavby infraštruktúry. Za žiaduce potom označuje aj formy nepriamej podpory, ako sú úľavy z cestnej dane pre LNG vozidlá nad 12 ton alebo stanovenie nulovej sadzby zložky mýta za znečistenie.

Mestá a obce môžu podľa ČPS využívať dotácie ministerstva pre miestny rozvoj z výziev na projekty v rámci existujúcej pomoci IROP, kde sú aktuálne ešte dve výzvy otvorené. Ďalšie podporné projekty súvisiace s výzvou IROP 2 plánuje ministerstvo vyhlásiť od budúceho roka.

Výzvu ČPS podporil zväz autodopravcov ČESMAD Bohemia, Zväz dovozcov automobilov, ako aj Zväz miest a obcí ČR.

ČPS v súvislosti so štátnou pomoci pripomenul dobrovoľnú dohodu medzi plynárenskými spoločnosťami a štátom z roku 2006. V tej sa plynári zaviazali vybudovať do roku 2020 aspoň 100 plniacich staníc CNG. „Našu úlohu pre rozvoj plynovej mobility sme splnili na viac ako 200 % a zďaleka nezostalo len pri rozvoji siete CNG. Teraz je teda na mieste, aby aj štát zrealizoval podporné kroky, ku ktorým sa v rámci rôznych dokumentov zaviazal,“ uzavrela Kovačovská.