Brusel 4. marca 2022 – Členské štáty EÚ budú musieť v marci až septembri v porovnaní s predchádzajúcim rokom pridať do zásobníkov dodatočných 144 TWh, aby k 1. októbru splnili naplnenosť na úrovni 80 %, čo je cieľ navrhovaný Európskou komisiou, aby boli členské štáty dobre pripravené na zimu. Uviedol to portál argusmedia.com s tým, že EK zvažuje implementáciu právnych požiadaviek pre členské štáty, aby zabezpečila dosiahnutie tohto cieľa.

Zásoby na úrovni 80 % by sa rovnali približne 885 TWh, berúc do úvahy, že transparentná platforma GIE uvádza celkovú pracovnú kapacitu plynu na úrovni 1,11 PWh.

Súhrnné zásoby EÚ dosahovali začiatkom marca 321 TWh, čo znamená, že v marci až septembri by bolo potrebné pridať do zásobníkov čistých 564 TWh – približne 2,64 TWh/d. Čistá ťažba zo zásobníkov zvyčajne pretrváva aj v marci a príležitostne pokračuje aj v apríli, predtým ako sa prejde na čisté vtláčanie, ktoré zvyčajne vrcholí v hlavných letných mesiacoch, keď je dopyt najslabší.

Kumulatívne čisté vtláčanie bolo v marci až septembri 420 TWh, čo znamená, že na splnenie cieľa komisie by sa muselo zvýšiť o 144 TWh.

Zásoby dosiahli na začiatku minulej zimy len 826 TWh, čo je najmenej za posledné roky, takže za navrhovaným cieľom zaostávalo o takmer 60 TWh. Nízke zásoby na začiatku zimy vyvolali obavy o bezpečnosť dodávok a prispeli k tomu, že ceny v európskych centrách sa vyšplhali na nové maximá.

To iniciovalo výzvy na regulačné zásahy, aby sa predišlo podobným scenárom v budúcnosti. A zatiaľ čo deficit zásob sa od začiatku roka znížil na priemer za posledné roky – vďaka nezvyčajne miernemu počasiu a rýchlym príjmom LNG – ruská invázia na Ukrajinu a následné obavy z možného prerušenia dodávok zvýšili naliehavosť zabezpečiť vysoké zásoby na budúcoročnú zimu.

Pred rokom 2021 boli zásoby naposledy pod cieľom 885 TWh v roku 2015 – na úrovni 858 TWh.

Kumulatívna čistá tvorba zásob v marci až septembri 2020 bola ešte pomalšia ako minulý rok, na úrovni iba 396 TWh. Bolo to však čiastočne preto, že na konci februára zostali nezvyčajne vysoké zásoby, čím sa znížil dopyt po letnom vtláčaní. Zásoby na začiatku zimy 2020-21 napriek tomu dosiahli 1,07 PWh.

Zatiaľ čo čisté vtláčanie na úrovni 564 TWh v marci až septembri tohto roku by bolo podstatne rýchlejšie ako v posledných dvoch rokoch, stále za toto obdobie nebolo ani zďaleka rekordné. V rokoch 2017-19 bola čistá tvorba zásob rýchlejšia ako 564 TWh, pričom v roku 2019 dosiahla maximum 605 TWh, uzavrel argusmedia.com.