Brusel 18. júna 2020 – Európska komisia plánuje uprednostniť „zelený“ vodík vyrábaný z obnoviteľnej elektriny na úkor „šedého“ získaného parnou reformáciou zo zemného plynu. Vyplýva to z uniknutého dokumentu Európskej komisie (EK), ktorý získal portál euractiv.com.

Komisia odmietla dokument komentovať a uviedla, že sa ešte bude meniť. Verzia, ktorú získal euractiv.com, sa zdá byť v pomerne skorom štádiu rozpracovanosti. Dokument však otvorene definuje hlavné ciele stratégie, ktoré by sa nemali zásadne zmeniť ani vo finálnej verzii predstavenej 8. júla v Európskom parlamente.

„Vodík je jedným z faktorov umožňujúcich v kontexte Zeleného dohovoru dekarbonizáciu odvetví, ako je chemický priemysel, oceliarsky priemysel a doprava,“ uvádza sa v dokumente, ktorý na úvod deklaruje, že „jasnou prioritou“ EÚ je „čo najskôr“ rozvíjať zelený vodík, aby nastal pokrok v dlhodobej agende dekarbonizácie EÚ.

Hoci sa zdá, že Komisia je pripravená akceptovať úlohu „modrého“ vodíka – získavaného zo zemného plynu so zachytávaním a ukladaním uhlíka – pri prechode na vodíkové hospodárstvo založené na OZE, kategoricky odmietne šedý vodík vyrobený z fosílneho plynu.

Kľúčovou otázkou, ktorú si dokument kladie, je, „kedy sa zelený vodík stane cenovo konkurencieschopným“ v porovnaní s vodíkom z fosílnych palív, ktorý v súčasnosti celosvetovo dominuje dodávkam.

Politické iniciatívy EÚ sa podľa stratégie „zamerajú na to, aby zelenému vodíku umožnili dostať sa na konkurencieschopné cenové úrovne už za pár rokov,“. „Bude to možné po tom, ako začnú integrované továrne na zelený vodík produkciu v gigawattovom meradle,“ dodáva dokument.

Cieľom je podľa neho je výrazne zvýšiť produkciu zeleného vodíka tak, aby sa znížila cena na 1 – 2 eurá za kilogram.

Zároveň by mali byť prijaté opatrenia na zvýšenie dopytu v cieľových odvetviach, ako sú letectvo, lodná doprava, vlaky a ťažká preprava, ako aj vo výrobe hnojív, ocele, chemikálií a cementu.

Kritici podľa euractiv.com tvrdia, že návrh stratégie nerieši základnú ekonomiku ekologického vodíka, pretože nezohľadňuje klesajúcu cenu elektrickej energie. Podľa analytika Mikea z prieskmnej a konzultačnej spoločnosti PWR Consultants v stratégii absentuje dôležitý aspekt. „Uznanie faktu, že viac obnoviteľných zdrojov v elektroenergetike znižuje ceny,“ špecifikoval.

Na všetkých hlavných európskych trhoch s elektrinou – vrátane Nemecka, Francúzska a Španielska – vzostup lacnej veternej a solárnej energie stlačil veľkoobchodné ceny elektrickej energie pod úroveň združenej ceny elektriny pre obnoviteľné zdroje, vysvetlil Parr s tým, že ide o návrat k dotáciám. „To nie je dobré, ak je cieľom rozsiahle budovanie obnoviteľných zdrojov, ktoré z väčšej časti nepotrebujú dotáciu,“ dodal.

Naopak, podľa Andreasa Grafa z nemeckého think-tanku AgoraEnergiewende dokument Komisie „kladie všetky správne otázky“.„Dáva mi nádej, že vybudovanie vedúceho postavenia čistého vodíka v priemysle sa stane skutočne európskym projektom, ktorý bude slúžiť zelenému dohovoru,“ povedal.