Moskva 14. apríla 2022 – Rusko bude pracovať na presmerovaní svojich energetických dodávok na východ, keďže európske krajiny sa snažia znížiť závislosť od ruského exportu. Vo štvrtok to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, ktorý dodal, že Európa sa nebude môcť okamžite zbaviť ruského plynu. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Zarážajúce je, že takzvaní partneri z nie priateľských krajín sami pripúšťajú, že sa nezaobídu bez ruských energetických zdrojov vrátane zemného plynu,“ povedal Putin na zasadnutí vlády. „V Európe teraz neexistuje žiadna racionálna náhrada (za plyn),“ uviedol ruský prezident. Dodal, že Európa tým, že hovorila o zastavení dodávok energie z Ruska, zvyšuje ceny a destabilizuje trh. „Nie priateľské krajiny priznávajú, že sa nezaobídu bez ruských energetických zdrojov,“ povedal Putin.

Rusko podľa neho bude musieť vybudovať infraštruktúru na zvýšenie dodávok energie do Ázie. V súčasnosti dodáva plyn do Číny, kam smeruje od spustenia plynovodu Power of Siberia do prevádzky koncom roka 2019.

V stredu (13. 4.) ruský prezident vyhlásil, že Rusko môže jednoducho presmerovať export svojich obrovských energetických zdrojov zo Západu do krajín, ktoré ich skutočne potrebujú, a zároveň zvýšiť domácu spotrebu ropy, plynu a uhlia.

„Pokiaľ ide o ruskú ropu, plyn a uhlie, budeme schopní zvýšiť ich spotrebu na domácom trhu, stimulovať hlboké spracovanie surovín,“ povedal Putin na stretnutí o rozvoji ruskej Arktídy. „Zvýšime aj dodávky energetických zdrojov do iných regiónov sveta, kde sú skutočne potrebné,“ doplnil.

Putin povedal, že Západ je zodpovedný za energetickú krízu, ktorú zažíva, pretože nespolupracuje s Ruskom. „Odmietnutie niekoľkých západných krajín normálne spolupracovať (s Ruskom), vrátane ruských energetických zdrojov… už zasiahlo milióny Európanov, vyvolalo skutočnú energetickú krízu,“ povedal.

Ruský prezident zároveň uviedol, že „nepriateľské krajiny“ zničili dodávateľské reťazce v ruských arktických regiónoch a niektoré štáty si neplnia svoje zmluvné záväzky, čo Rusku spôsobilo problémy. „Samozrejme, že tiež čelíme problémom, ale to otvára nové príležitosti,“ uzavrel ruský prezident.

Napätie okolo ruských dodávok ropy a zemného plynu sa zintenzívnilo po invázii Ruska na Ukrajinu, pričom niektoré európske krajiny navrhovali embargo na tieto dodávky. EÚ sa však na jednotnom postoji v tejto otázke nedohodla, pretože niektoré krajiny sú od ruských dodávok závislé a ich zastavenie by ohrozilo ekonomiky.

Ďalším zdrojom napätia je ruská požiadavka na platbu za plyn v rubľoch, ktorú väčšina krajín EÚ odmietla pre jej nesúlad so zmluvami, stanovujúcimi ako platobné meny eurá či doláre. Jedinou krajinou, ktorá zatiaľ deklarovala ochotu akceptovať novú platobnú schému, je Maďarsko.

Foto: Gazprom