Berlín 31. marca 2022 – Európske spoločnosti môžu za ruský plyn aj naďalej platiť v eurách alebo dolároch. Podľa hovorcu nemeckej vlády Steffena Hebestreita to v stredu (30. 3.) povedal ruský prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Informovala o tom agentúra Reuters.

Putin nemeckému kancelárovi Olafovi Scholzovi povedal, že pre európskych partnerov sa nič nezmení a platby sa budú aj od 1. apríla uskutočňovať v eurách. Majú byť uhrádzané Gazprombanke, na ktorú sa nevzťahujú sankcie, pričom tá ich následne prevedie na ruble, uviedol Putin podľa hovorcu.

„Scholz v rozhovore s týmto postupom nesúhlasil, ale požiadal o písomné informácie, aby bolo možné postup lepšie pochopiť,“ uviedol hovorca. Dodal, že dohoda skupiny G7, podľa ktorej sa dodávky energie z Ruska budú platiť iba v eurách alebo amerických dolároch, zostala v platnosti.

Minister hospodárstva Robert Habeck, ktorý v stredu aktivoval núdzový plán na riadenie dodávok plynu, uviedol, že situácia je ťažko čitateľná a vyhlásenia Ruska nie sú úplne jasné. Pre televíziu ZDF povedal, že Rusko nestiahlo svoju hrozbu zastavenia dodávok plynu, ak za ne nebudú zaplatené v rubľoch. „Ale sú tu prvé signály – nie okamžite a nie tak rýchlo,“ poznamenal. Nemecko robí, čo môže, aby sa pripravilo na akékoľvek narušenie, dodal.

Kremeľ už skôr podľa agentúry TASS uviedol, že Putin a Scholz sa dohodli na diskusii expertov z oboch krajín o tom, ako by sa platby za vývoz ruského plynu mohli uskutočňovať v rubľoch.

Ruský prezident telefonicky diskutoval o platbe za plyn v rubľoch aj s talianskym premiérom Mariom Draghim, uviedol úrad talianskej vlády.

Zmenu ruského postoja, ktoré pôvodne žiadalo platbu za plyn v rubľoch už od štvrtka, avizoval už pred telefonátmi hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, keď povedal, že Rusko nebude okamžite žiadať okamžitý prechod na platbu v rubľoch za dodávky plynu s tým, že zmena bude postupná a Rusko bude pracovať na rozšírení zoznamu svojich vývozov vyžadujúcich platby v rubľoch.

Peskov na otázku, či by sa platby mali od štvrtka uskutočňovať v rubľoch, odpovedal: „Absolútne nie. Ako sme už diskutovali, platby a dodávky predstavujú časovo náročný proces… Neznamená to, že zajtrajšia dodávka by mala byť zaplatená v rubľoch. Z technologického hľadiska je to zdĺhavejší proces,“ povedal.

Ruský poslanec Vjačeslav Volodin v stredu varoval Európsku úniu, že ak chce ruský zemný plyn, bude musieť platiť v rubľoch, pričom podobná podmienka by mohla onedlho platiť v prípade vývozu ropy, obilia, kovov, hnojív, uhlia a dreva z Ruska.

Peskov na otázku o Volodinových vyhláseniach povedal, že ide o „nápad, na ktorom by sa určite malo pracovať“. Dodal, že úloha amerického dolára ako globálnej rezervnej meny bola už v posledných rokoch oslabená a posun k oceňovaniu ruského exportu v rubľoch by bol „v našom záujme a v záujme našich partnerov“.

Zahraniční odberatelia by mohli získavať ruble na platby za ruský plyn na moskovskej burze, a nie je potrebná žiadna zmena zákona, povedal šéf finančného výboru v dolnej komore ruského parlamentu Anatolij Aksakov. „Som presvedčený, že nemusíme meniť zákon, všetko je v ňom uvedené… Cudzia mena sa bude vymieňať trhovým kurzom, ktorý bude stanovený na moskovskej burze,“ povedal Aksakov. „Ruble si môžu kúpiť na forexe, kdekoľvek,“ dodal.

Prezident Vladimir Putin minulý týždeň vyhlásil, že Rusko bude za dodávky plynu požadovať platbu v rubľoch, pričom do 31. marca pripraví konkrétne podmienky takýchto platieb. Západní odberatelia považujú takýto krok za porušenie existujúcich zmlúv, ktoré predpokladajú platby v eurách alebo dolároch. Ruský krok odmietla aj skupina G7.

Nemecko v stredu vydalo „včasné varovanie“, že môže smerovať k núdzovej situácii v oblasti dodávok plynu, a uviedlo, že toto opatrenie má za cieľ pripraviť sa na možné prerušenie alebo zastavenie tokov zemného plynu z Ruska v súvislosti so požadovanou zmenou.

Viaceré krajiny EÚ ruskú požiadavku odmietli a  avizovali pripravenosť vyhlásiť podobné núdzové režimy s prihliadnutím na ďalší vývoj situácie.