Paríž 8. júla 2021 – Schválenie francúzskej schémy pomoci pre skladovanie zemného plynu umožní prechod na 100 % obnoviteľný plyn. Tvrdí to prevádzkovateľ infraštruktúry Storengy. Skladovanie by malo spočiatku zahŕňať zmes zemného plynu a obnoviteľných plynov, biometánu a vodíka. Téme sa venoval portál euractiv.com.
Francúzsky mechanizmus zavedený v decembri 2017 si kladie za cieľ udržať v prevádzke existujúce kapacity na skladovanie plynu, ktoré sa považujú za potrebné na zaistenie bezpečnosti dodávok v krajine.
Zahŕňa dražby kapacít na uskladnenie plynu a krytie nákladov prevádzkovateľov zásobníkov. Ak sú ich príjmy pod referenčnou hodnotou stanovenou francúzskym regulačným orgánom pre energiu (CRE), dostanú prevádzkovatelia zásobníkov náhradu. Ak ich príjmy presiahnu referenčnú hodnotu, musia prebytok zaplatiť.
„Našou stratégiou je ekologický plyn,“ hovorí generálny riaditeľ Storengy Pierre Chambon, ktorý vyjadril spokojnosť s rozhodnutím Komisie z 28. júna povoliť francúzsku schému pomoci po 16-mesačnom vyšetrovaní.
„Spočiatku to bude zmes zemného a zeleného plynu,“ vysvetlil s tým, že „konečným cieľom“ je 100% zelený plyn. „Reforma (pomoci) to umožní,“ dodal Chambon. Rozhodnutie Komisie podľa neho zabezpečí priemyslu potrebné dlhodobé zviditeľnenie. „Je to veľmi pozitívne a dôležité. Umožní nám to transformovať a prispôsobiť našu sieť, “uviedol.
Očakáva sa, že vo Francúzsku schéma podporí rozvoj infraštruktúry na skladovanie biometánu, ktorý sa vyrába z poľnohospodárskych zvyškov. Predtým, ako bude Storengy úplne zelená, očakáva, že skladovanie bude spočiatku zahŕňať zmes zemného plynu a zeleného plynu, hlavne biometánu a vodíka.
„Vývoj biometánu vo Francúzsku je realitou: na úrovni prepravcu a distribútora je viac vstrekovacích miest. Naša skladovacia sieť sa musí prispôsobiť tejto ekologizácii plynu,“ tvrdí Chambon.
Euractiv pripomenul, že podzemné zásobníky zemného plynu môžu najmä počas zimných období dlhodobo uskladňovať energiu a naďalej uspokojovať dopyt.
Hĺbkové vyšetrovanie Komisie ukázalo, že metóda kompenzácií, nezávisle stanovená CRE, je „primeraná“ a nezvýhodňuje francúzskych dodávateľov plynu pred zahraničnými spoločnosťami, pretože aukcie sú otvorené pre všetkých.
„Opatrenie je nevyhnutné a primerané na zaistenie bezpečnosti dodávok energie občanom a podnikom a zároveň zaručuje, že sa minimalizuje možné narušenie hospodárskej súťaže,“ uviedla výkonná podpredsedníčka Komisie Margrethe Vestagerová.
Podľa Chambona toto rozhodnutie „podporuje systém, ktorý funguje dobre“ a pripravuje cestu pre vtláčanie väčšieho objemu obnoviteľných a syntetických plynov do siete. Aj keby sa mal podiel zeleného plynu zvýšiť, výroba syntetického plynu nie je v porovnaní so zemným plynom zatiaľ dostatočne výnosná, pripomenul Chambon.
„Výrobné náklady na syntetický plyn v porovnaní so zemným plynom sú stále vyššie. Výzvou je znížiť ich náklady, aby sa z dlhodobého hľadiska stali konkurencieschopné,“ doplnil.
Do konca roku 2024 bude musieť Francúzsko predložiť Komisii správu o tom, ako regulačné opatrenie ovplyvňuje hospodársku súťaž v EÚ, najmä pokiaľ ide o prevádzkovateľov infraštruktúry v susedných krajinách.
Dovtedy chce francúzsky plynárenský sektor rozvinúť vidiecke hospodárstvo a zvýšiť produkciu biometánu vyrobeného z poľnohospodárskeho odpadu a zvyškov.
Francúzska vláda stanovila cieľ do roku 2030 vtláčať 10 % biometánu do domácej plynárenskej siete, podobne, ako to už robí Dánsko. Engie, materská spoločnosť Storengy, chce do roku 2050 dosiahnuť 100% a do zmesi pridať ďalšie plyny s nízkym obsahom uhlíka, napríklad vodík.