Kancelár Olaf Scholz pred turbínou pre stanicu Portovaja Foto: Bernd Thissen DPA

Moskva/Berlín 3. augusta 2022 – Sankcie Kanady, EÚ a Spojeného kráľovstva znemožňujú dodávku turbíny od spoločnosti Siemens do kompresorovej stanice plynovodu Nord Stream 1 Portovaja, uviedla v stredu spoločnosť Gazprom. Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že turbína je funkčná a kedykoľvek môže byť pripravená na miesto určenia. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Sankčné režimy Kanady, EÚ, Spojeného kráľovstva a nesúlad súčasnej situácie s existujúcimi zmluvnými záväzkami zo strany Siemensu znemožňujú dodávku turbíny 073 do kompresorovej stanice Portovaja,“ vyhlásil Gazprom, ktorý práve s odvolaním sa na technické problémy a potrebu opravy turbín od 27. júla znížil toky len na pätinu kapacity plynovodu Nord Stream 1.

Scholz už pred vyhlásením Gazpromu uviedol, že turbína, ktorou Rusko zdôvodňovalo znížené dodávky cez plynovod Nord Stream 1, zostáva po údržbe v Nemecku. Rusko podľa Scholza nemá dôvod zdržiavať návrat turbíny, ktorá bola servisovaná v Kanade a následne uviazla v Nemecku v rámci eskalujúceho energetického konfliktu.

„Turbína je funkčná,“ zdôraznil Scholz počas návštevy závodu Siemens Energy v Müelheim an der Ruhr, kde sa 12 metrov dlhá a 20 ton vážiaca turbína aktuálne nachádza, s tým, že zariadenie je možné prepraviť na miesto určenia a používať kedykoľvek za predpokladu, že Moskva bude ochotná vziať ho späť. „Neplnenie zmlúv o dodávkach plynu nemá žiadne technické dôvody,“ dodal.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu odmietol Scholzove vyjadrenia a vyhlásil, že návrat turbíny do Ruska brzdí nekompletná dokumentácia. Gazprom podľa neho čaká na dokumenty, ktoré dokazujú, že na turbínu sa nevzťahujú sankcie a umožnia jej návrat z Nemecka.

Turbíny pre plynovod Nord Stream 1 nie sú zasiahnuté sankciami, a preto nie sú potrebné dokumenty požadované Ruskom, uviedol v reakcii hovorca nemeckej vlády. „Máme k dispozícii všetky dokumenty požadované Ruskom a môžeme ich kedykoľvek dodať,“ dodal.

Scholz tiež varoval, že aj keby Rusko prevzalo turbínu späť, Nemecko by mohlo čeliť ďalším výpadkom v dodávkach a že zmluvy o dodávkach nemusia byť dodržané.

Gazprom vs. Siemens

Vitalij Markelov, zástupca generálneho riaditeľa Gazpromu, minulý týždeň povedal, že dodávka turbíny z Kanady do Nemecka po údržbe nebola v súlade so zmluvou a dodal, že Rusko sa opakovane sťažovalo spoločnosti Siemens Energy na problémy s inými turbínami.

„Opakovane sme o to žiadali ruské zastúpenie Siemensu, poslali sme 10 listov. Siemens neopravil viac ako štvrtinu zistených chýb,“ povedal Markelov a uviedol sériové čísla troch ďalších motorov, ktoré potrebovali opravu od spoločnosti Siemens pre poruchy, ktoré viedli k ich odstávke.

Siemens Energy odmietla reagovať na Markelovove slová a zopakovala, že nemá prístup k turbínam na mieste, nedostala od Gazpromu žiadne správy o škodách, a preto musela predpokladať, že turbíny fungujú normálne.

Generálny riaditeľ Siemens Energy Christian Bruch v stredu potvrdil, že prebiehajú rozhovory s Gazpromom, ale nebola dosiahnutá žiadna dohoda.

Európska únia zdôvodnenia Ruska a Gazpromu odmieta. Ruské kroky označila za energetické vydieranie a využívanie dodávok plynu ako „zbrane“. „Vieme, že na to nie sú žiadne technické dôvody. Je to politicky motivovaný krok a my naň musíme byť pripravení,“ uviedla eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová.

Dostatok turbín v stanici Portovaja

Portál idnes.cz informoval, že osem turbín pre stanicu Portovaja pri Fínskom zálive neďaleko ruského mesta Vyborg vyrobila spoločnosť Rolls-Royce. Jej výrobu plynových turbín v roku 2014 kúpila spoločnosť Siemens Energy. Turbíny sú potrebné na to, aby bol zaistený plynulý tok plynu.

Gazprom označuje kompresorovú stanicu Portovaja za najväčšiu na svete, k otázkam týkajúcim sa prevádzky plynovodu Nord Stream 1 sa však nevyjadruje. Informovaný zdroj podľa idnes.cz tvrdí, že v stanici sú štyri náhradné turbíny, ktoré majú zabezpečiť fungovanie aj v prípade, že by niektoré zo zariadení muselo opustiť stanicu pre údržbu. Navyše podľa zdroja môžu dve turbíny zostať v nečinnosti bez toho, aby sa znížila kapacita stanice.

Nord Stream 2 ako možnosť?

Exkancelár Gerhard Schröder v rozhovore pre nemecké média, v ktorom informoval o stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom minulý týždeň v Moskve, naznačil pripravenosť Ruska dodávať plyn do Európy plynovodom Nord Stream 2.

Podľa Peskova Putin Schröderovi povedal, že touto trasou by v prípade schválenia jej prevádzky mohlo Rusko do konca roka dodať do Európy 27 miliárd kubických metrov plynu. „Putin všetko podrobne vysvetlil a bývalý kancelár sa spýtal, či by bolo možné použiť Nord Stream 2 v kritickej situácii,“ povedal Peskov. „Putin nebol iniciátorom, Putin neponúkol spustenie plynovodu, ale povedal, že je to technologicky možné a tento zložitý mechanizmus je pripravený na okamžité použitie,“ dodal hovorca Kremľa.

Kancelár Scholz však naznačil, že Nord Stream 2 sa nepoužije ako alternatíva. „Schvaľovací proces sme z dobrého dôvodu ukončili,“ povedal Scholz. „Nord Stream 1 má dostatočnú kapacitu, nie nedostatok,“ uzavrel Scholz.