Bratislava 27. apríla 2020 – Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) víta, že svojím programovým vyhlásením sa vláda Igora Matoviča hlási k záväzkom OSN v oblasti klímy a trvalo udržateľného rozvoja, ako aj k zámerom Európskej únie, najmä pokiaľ ide o Európsky zelený dohovor a cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. SPNZ sa, spoločne s ďalšími predstaviteľmi energetického sektora, teší na dialóg s novou vládou o potenciáli zemného plynu pri napĺňaní týchto cieľov a zámerov, najmä v oblasti výroby elektriny a tepla pri ochrane ovzdušia a v doprave.
SPNZ je presvedčený, že slovenské plynárenstvo môže významnou mierou prispieť k napĺňaniu viacerých cieľov a zámerov vlády Slovenskej republiky deklarovaných v jej programovom vyhlásení v oblasti ochrany životného prostredia, energetiky i dopravy.
SPNZ hodnotí pozitívne, že sa aj nová vláda prihlásila k záväzku dosiahnuť na Slovensku uhlíkovú neutralitu do roku 2050 nákladovo efektívne a s týmto cieľom aj prehodnotí klimaticko-energetické ciele. Z nášho pohľadu si ich prehodnotenie vyžaduje aj aktuálna situácia v ekonomike. Naplnenie aktuálne stanovených cieľov si, podľa Nízkouhlíkovej stratégie rozvoja SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050, vyžiada do roku 2030 ročne investície vo výške 1,8% HDP. V očakávaní hospodárskej recesie však bude nedostatok verejných zdrojov na podporu takýchto mimoriadne ambicióznych dekarbonizačných investícií. Prioritou Slovenska by preto mala byť eliminácia tuhých palív v energetike, teda v systémoch CZT, v individuálnom vykurovaní, v priemyselných prevádzkach a tiež zvýšenie energetickej efektívnosti v priemysle a zastavenie trendu narastajúcich emisií z dopravy. SR má totiž už v súčasnosti jednu z najmenej emisných energetík (výroba elektrickej energie a tepla) v rámci celej EÚ. Po vyššie uvedenej náhrade tuhých palív sa SR umiestni na úplný vrchol tohto rebríčka medzi krajiny ako Švédsko, Francúzsko a Rakúsko. Ekonomicky neporovnateľne silnejšie krajiny s oveľa vyššou životnou úrovňou ako Holandsko, Belgicko alebo Nemecko, budú v danom ohľade ďaleko za SR.
SPNZ v tejto súvislosti oceňuje, že súčasťou programového vyhlásenia vlády SR je naďalej adresná podpora nákupu emisne efektívnejších kotlov na vykurovanie pre domácnosti. V súčasnosti približne 350 000 domácností na Slovensku používa na vykurovanie tuhé palivá, pričom 120 000 kotlov je starších ako 30 rokov. Podpora náhrady starých kotlov za tepelné čerpadlá by bola trikrát drahšia ako v prípade ich náhrady za nízkoemisné plynové kotly. Najväčším problémom znečistenia ovzdušia na Slovensku sú tuhé znečisťujúce látky – prachové častice, ktoré sa najviac uvoľňujú pri spaľovaní pevných palív (vrátane biomasy) a tiež pri doprave. Tento problém býva na Slovensku akútny najmä v zimnom období počas vykurovacej sezóny, keď sa najmä v kotlinách drží znečistenie z vykurovacích telies. Výhodou Slovenska je, že tento problém je možné riešiť rýchlo a efektívne využitím existujúcej plynárenskej infraštruktúry. Pri využívaní zemného plynu sa dostáva do atmosféry o 99,9 percenta menej škodlivých pevných častíc v porovnaní s pevnými palivami. V porovnaní s uhlím sa uvoľňuje do atmosféry o 60 percent menej oxidu uhličitého.
SPNZ vidí veľký potenciál vo využívaní plynu v ekologickejšej doprave. Podpora, využívania plynu v podobe CNG v mestskej hromadnej doprave, osobnej doprave, službách, zahrnutie CNG ako environmentálne prijateľnejšieho zdroja energie do nízkoemisných zón, prostredníctvom legislatívnych opatrení alebo formou dotačných programov, môže významnou mierou prispieť k zlepšeniu kvality ovzdušia v slovenských mestách a regiónoch. Využívanie LNG v nákladnej doprave, lodnej aj železničnej doprave, môže taktiež významnou mierou prispieť k snahe o zlepšenie životného prostredia na Slovensku.
Podľa SPNZ môže byť plyn významným partnerom obnoviteľných zdrojov energie na ceste k uhlíkovej neutralite do roku 2050, zvyšovania energetickej efektívnosti, ako aj pri riešení otázky energetickej chudoby. V súlade so zámerom vlády Slovenskej republiky vytvárať podmienky na prechod na uhlíkovo neutrálne hospodárstvo do roku 2050 a znižovanie emisií skleníkových plynov, môže využitie plynu, spoločne s obnoviteľnými zdrojmi energie, ale aj užším prepojením elektroenergetického a plynárenského sektora, prispieť k významnému posunu vďaka vybudovanej infraštruktúre a okamžite dostupným technológiám. Vďaka podpore rozvoja biometánu, vrátane jeho výroby z odpadu, ďalší pokrok vo využívaní vodíka, prípadne ďalších plynov, môže zabezpečiť využívanie vybudovanej plynárenskej infraštruktúry aj vo vzdialenejšom horizonte.
SPNZ má za to, že najefektívnejším nástrojom na riešenie sociálnej otázky energetickej chudoby na Slovensku sú adresné opatrenia, ktoré dotknutým občanom umožnia sa vymaniť z energetickej chudoby, predovšetkým podporou zníženia ich spotreby, zvýšenia energetickej efektívnosti domácností, teda opatrení, ktoré nebudú mať, na druhej strane, negatívny dopad na trh s energiami.