Bratislava 22. decembra 2020 – Plynárenské odvetvie ponúka pre nízkouhlíkovú budúcnosť zaujímavé riešenia a príležitosti, a to aj v prípade vodíkových technológií. Spoločnosť Eustream okrem primiešavania vodíka do zemného plynu analyzuje aj možnosť vyčlenenia samostatného potrubia na jeho prepravu. V rozhovore pre Hospodárske noviny to povedal generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič. Projekt plynovodu Eastring má podľa neho naďalej potenciál a v prípade záväzného dopytu ho spoločnosť Eustream dokáže rýchlo rozbehnúť. Dokončenie plynovodu Nord Stream 2 nepredstavuje problém, keďže preprava cez SR ostane zachovaná.

Orientácia na vodíkové technológie a „zelený smer“ bude podľa Ňukoviča ovplyvňovať ďalšie dianie v plynárenstve, hoci je evidentné, že zemný plyn bude ešte dlho zohrávať dôležitú úlohu v energetickom mixe. V poslednej dekáde dominovali najmä v stredoeurópskom regióne základné témy bezpečnosti dodávok, v ktorých však už došlo k výraznému posunu, myslí si.

„O to viac energie teraz môžeme venovať aj strednodobým a dlhodobým ambíciám spojeným s nízkouhlíkovou budúcnosťou. Plynárenské odvetvie v tejto oblasti ponúka veľmi zaujímavé riešenia a príležitosti. Zriadili sme preto špeciálny tím, ktorý zastrešuje tieto aktivity. Vyčlenili sme na to skúsených manažérov, ktorí majú za sebou viaceré veľké projekty a dnes sú ich hlavnou úlohou práve témy, ako je transformácia systému aj na prepravu vodíka,“ ozrejmil Ňukovič.

Eustream podľa neho rieši možné scenáre vplyvu vodíka na jeho jednotlivé zariadenia, a to nielen potrubia, ale napríklad aj meracie stanice a kompresory. „Jedna cesta je uvažovanie o primiešavaní vodíka v rôznych koncentráciách do zemného plynu. Analyzujeme však aj možnosti vyčlenenia jedného samostatného potrubia na prepravu čistého vodíka,“ priblížil s tým, že sieť Eustreamu pozostáva zo štyroch až piatich paralelných línií, čo otvára priestor aj pre takéto „odvážnejšie úvahy“.

„Súčasne s tým riešime možnosti výroby energie z obnoviteľných zdrojov a spárovanie s vodíkom. Téma integrácie vodíka do plynárenskej siete ale nie je len otázkou prepravy. Rezonuje dnes naprieč celým plynárenským sektorom, a preto v nich spolupracujeme aj s kolegami z distribúcie či prevádzky zásobníkov,“ dodal generálny riaditeľ Eustreamu.

V rozhovore pre HN sa okrem iného vyjadril aj k projektu plynovodu Eastring, v ktorom sa podľa jeho slov za posledný rok veľa nezmenilo. „Máme k dispozícii rozšírenú štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá obsahuje detaily potrebné už pre základný inžiniering. Ak by sa potvrdil záujem trhu, sme vďaka tomu pripravení veci rýchlo naštartovať, spojiť všetkých relevantných partnerov a postúpiť do ďalšej fázy,“ zdôraznil Ňukovič s tým, že projekt zatiaľ brzdí chýbajúci záväzný dopyt, napriek tomu preň spoločnosť vidí priestor, najmä čo sa týka Turecka.

„Všimli sme si veľmi dlhé obdobia, kedy rozdiel medzi cenou v západnej Európe a na tureckej burze dosahoval až 10 eur za MWh, a to aj po zohľadnení predpokladanej ceny za prepravu cez Eastring.  Ak by bol tento plynovod postavený, tak Turecko by na cene plynu mohlo ušetriť toľko peňazí, že by bol Eastring zaplatený nie v rádoch rokov, ale mesiacov,“ vysvetlil šéf Eustreamu a dodal, že je tu aj rozmer energetickej bezpečnosti pre celý Balkán. „Potenciál tam teda jednoznačne vidíme a snažíme sa, či už na korporátnej alebo štátnej úrovni, rokovať o tom s tureckou stranou,“ uviedol.

Termín dokončenia Eastringu sa podľa neho bude určite posúvať, keďže ešte nebolo prijaté investičné rozhodnutie a všetko bude závisieť od záväzného dopytu. “Ak bude záujem trhu, vieme tento projekt rýchlo rozbehnúť, lebo v prípravnej fáze sme už spravili kus práce. Okrem toho ale vieme robiť na menších projektoch, ktoré čiastočne s Eastringom súvisia. Ide najmä o plán zvýšiť prepravnú kapacitu na slovensko-maďarskom prepoji, ktorý sa nachádza presne na trase koridoru naprojektovaného plynovodu Eastring,“ povedal Ňukovič na margo termínu dokončenia projektu.

Pokiaľ ide o dokončenie plynovodu Nord Stream 2, z pohľadu Eustreamu nepredstavuje problém, keďže preprava cez Slovensko bude tak či tak zachovaná, akurát sa presunie časť tokov z východného vstupného bodu na západnú hranicu, tvrdí Ňukovič.

„Konzistentne však hovoríme, že bez Ukrajiny to z dlhodobého hľadiska podľa nás nepôjde. Respektíve, nemyslíme si, že je dobrý nápad koncentrovať celú prepravu do jedného koridoru. Nebolo by to dobré pre európsky trh a európsku energetickú bezpečnosť, nebolo by to dobré ani pre Nemecko, a v končenom dôsledku si myslím, že ani pre Rusko. Keď už tu Nord Stream 2 bude, mal by predstavovať novú kapacitu, a nie nahradenie existujúcej a inak spoľahlivej trasy,“ zdôraznil.

Sankcie dostavbu Nord Streamu 2 reálne komplikujú, no zároveň je evidentné, že investor robí všetko pre to, aby našiel spôsob, ako projekt dokončiť, skonštatoval Ňukovič, ktorý poukázal na správy o obnovení prác na plynovode.

„Ale ako som hovoril skôr, podľa nás dôležitejšia ako téma samotného Nord Stream 2, je otázka garancií zachovania prepravných kapacít cez Ukrajinu. Je tu nejaká zmluva medzi ruskou a ukrajinskou stranou, ktorá pokrýva ešte nasledujúce štyri roky. Zároveň však predstavuje dobrý základ pre ešte dlhšie obdobie,“ uzavrel generálny riaditeľ spoločnosti Esutream Rastislav Ňukovič v rozhovore pre Hospodárske noviny.