Praha 7. februára 2022 – Proces predaja podzemných plynových zásobníkov v Česku, ktoré vlastní nemecká spoločnosť RWE, sa začal. Informovali o tom české Hospodářské noviny s odvolaním sa na zdroje z trhu fúzií a akvizícií, ako aj z energetických kruhov. RWE podľa nich otázky týkajúce sa predaja nekomentovala.
HN pripomínajú, že zásobníky predstavujú významnú súčasť českého plynárenstva. V šiestich zásobníkoch RWE je podľa novín možné skladovať celkovo 2,7 miliardy metrov kubických plynu, teda takmer tretinu ročnej českej spotreby paliva. Súčasne ide o prevažnú väčšinu z celkovej domácej skladovacej kapacity, ktorá predstavuje takmer 3,5 mld. m3.
Podľa expertov môžu medzi záujemcov patriť energetické skupiny z Česka aj zo zahraničia a zapojiť by sa mal aj štát. Aktuálna vláda premiéra Petra Fialu vo svojom programovom vyhlásení tvrdí, že význam plynu vzrastie a deklarovala aj záujem o získanie podielu v LNG termináli v niektorej zo susedných krajín, aby diverzifikovala zdroje.
Je to záležitosť, kde by štátna účasť bola užitočnejšia než získanie majetkovej účasti v LNG termináli,“ uviedol na margo predaja zásobníkov Jiří Gavor, konateľ poradenskej spoločnosti ENA.
Podobne sa pre HN vyjadrili aj ďalší odborníci. „V prvom rade by to malo zaujímať štát,“ myslí si energetický expert firmy ENAS Vladimír Štěpán. Vlastníctvo zásobníkov je podľa neho dôležité z hľadiska energetickej bezpečnosti, zníženia cien a udržania ich stability. HN pripomenuli, že ceny minulý rok vyleteli na osemnásobok, v decembri na 174 eur za MWh a vysoké zostali doteraz.
Štát však záujem o dôležitú infraštruktúru neprejavil. Ministerstvo financií podľa HN vyhlásilo, že obchodné rozhodnutia vykonávajú manažmenty jednotlivých spoločností, v ktorých je štát akcionárom. „ Pre riadne fungovanie plynových zásobníkov nie je zásadné, kto je ich prevádzkovateľom. Aj to je, okrem tlaku na vysokú predajnú cenu, dôvod, prečo štát neuvažuje, že by sa priamo či prostredníctvom ním vlastnených akciových spoločností transakcie zúčastnil,“ povedala Miluše Trefancová z ministerstva priemyslu a obchodu. Zmena vlastníctva tak podľa ministerstva nepredstavuje významnejšie riziko.
Na zámer predať zásobníky upozornil v závere minulého roka nemecký denník Handelsblatt s odvolaním sa na osoby oboznámené s pripravovanou transakciou. RWE podľa novín najala na predaj zásobníkov banku Barclays, pričom očakávaný zisk by mal dosiahnuť okolo pol miliardy eur. „Plynový biznis nie je z pohľadu RWE považovaný za prioritu,“ domnieva sa Gavor s tým, že nemecká skupina sa chce zamerať na „zelené“ aktivity.
Zmena stratégie však podľa HN nemusí byť jediným dôvodom.. „Pre koncern RWE je to malé aktívum, ktoré zostalo na českom trhu,“ upozornil zdroj z energetiky. Nemci už totiž predali spoločnosť innogy do rúk maďarskej štátnej energetickej firmy MVM Group a zbavili sa aj podielu v distribučnej sieti GasNet, ktorú ovládlo konzorcium pod vedením austrálskej skupiny Macquarie.
Experti očakávajú veľký záujem o plynové zásobníky najmä medzi strategickými investormi a infraštruktúrnymi fondmi. Podľa Handelsblattu by zásobníky mohli byť zaujímavou investíciou pre firmy, ktoré plyn lacno nakupujú, uskladňujú a pri zvýšení cien ďalej predávajú. Noviny konkrétne zmienili pološtátnu energetickú skupinu ČEZ a nemeckú Wintershall Dea.
Biznisovo by to pre ČEZ dávalo zmysel, tvrdia HN. „Časť svojich uhoľných elektrární chce nahradiť plynovými. Stane sa väčším hráčom na poli plynárenského biznisu,“ doplnil Gavor. Skupina možný záujem nekomentovala.
Na otázky nereagovala ani OMV. Hovorkyňa Wintershall DEA Daria Prochorovová zareagovala, že „firma už nepôsobí v oblasti skladovania plynu po predaji tohto biznisu v roku 2015“ a nie je ani aktívna na českom trhu s plynom.
Často sa spomína najmä spoločnosť MVM Group, ktorá situáciu tiež nekomentovala. „Určite sa na to maďarská skupina pozerá,“ uviedol zdroj z veľkej poradenskej firmy, ktorý si neželal byť menovaný.. Medzi ďalších uchádzačov podľa neho môžu patriť práve rakúsky OMV alebo francúzsky Total, ktorí ešte zásobníky v Európe vlastnia.
Zdroje z trhu radia medzi potenciálnych kandidátov aj poľský PGNiG, EPH daniela Kŕetínského alebo skupinu KKCG Karla Komárka. Záujem môžu mať aj infraštruktúrne fondy, ktoré už v plynárenstve pôsobia. Podľa Gavora by to mohli byť vlastníci siete plynovodov Net4Gas – Allianz Infrastructure, kanadská Borealis a spomenutá Macquarie, uzavreli Hospodářské noviny.
Foto: pisotckii – Fotolia.com