Bratislava 3.februára 2020- Relevantné politické strany, kandidujúce v parlamentných voľbách, vnímajú zemný plyn ako prechodné palivo na ceste k dlhodobému znižovaniu emisií skleníkových plynov. Zároveň považujú za odôvodnené verejné investície do infraštruktúry na úrovni medzinárodnej prepravy plynu. Vyplýva to z analýzy postojov politických strán, ktorú predstavil Euractiv počas predvolebnej diskusie spoluorganizovanej Slovenským plynárenským a naftovým zväzom (SPNZ) a Slovenskou klimatickou iniciatívou. Minister hospodárstva SR a podpredseda strany Smer-SD Peter Žiga tvrdí, že zemný plyn má dlhodobú perspektívu. „Plynárenstvo tu bude ešte minimálne 50 rokov. Spotreba plynu vo svete i v Európe rastie, stále je to zásadný zdroj energie,“ konštatoval Žiga s tým, že zelené alternatívy ako je vodík ešte nemajú dostatočnú ekonomickú efektivitu pri výrobe.
Caroline Líšková (KDH) pokladá zemný plyn za vhodný zdroj energie počas prechodu z uhlia a tuhých palív na čisté a obnoviteľné zdroje energie. Podľa Eduarda Hegera hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti uprednostňujú rozvoj obnoviteľných zdrojov energie, no nie sú ani proti zemnému plynu, ktorý môže pomôcť pri znižovaní emisií skleníkových plynov. Erik Baláž z koalície PS/Spolu vidí pre plyn budúcnosť v horizonte niekoľkých desaťročí a považuje za lepšie, keď domácnosti preferujú plyn pred uhlím a drevom. Karol Galek zo strany Sloboda a Solidarita považuje za dôležité východisko silnú plynofikáciu Slovenska. „Preto bude hrať zemný plyn veľmi dôležitú úlohu aj naďalej,“ dodal Galek.
Politici diskutovali aj o budúcnosti takzvaných kotlíkových dotácií. Na Slovensku sa stále využíva 120 000 starých kotlov na tuhé palivo najhorších emisných tried. Pokračovanie tohto dotačného programu patrí medzi jednu z priorít SPNZ. Minister Žiga vidí význam kotlíkových dotácií viac v oblasti životného prostredia ako v energetike. „Povedzme si úprimne, kotlíkové dotácie neriešia energetiku, ale čistotu ovzdušia,“ zdôraznil Žiga. Opoziční politici do budúcnosti neodmietli pokračovanie kotlíkových dotácií, no zhodli sa, že by sa malo zmeniť ich nastavenie. „Kotlíkové dotácie majú význam, len v spojené s ďalšími opatreniami, napríklad zvýšením energetickej efektívnosti zateplením domu,“ myslí si Galek. Lišková by takúto podmienku prehodnotila, pretože „najmä sociálne slabšie domácnosti nemajú financie aj na výmenu kotla a aj na zateplenie domu, či výmenu okien.“ OĽaNO vyzýva v tejto téme na vyššiu adresnosť pomoci. „Tak aby sa o túto dotáciu mohli uchádzať napríklad aj tí, ktorí nežijú v obci s prístupom k zemnému plynu,“ dodal Heger.