Berlín 27. januára 2021 – Zastavenie projektu plynovodu Nord Stream 2 môže viesť k spochybňovaniu právoplatne vydaných rozhodnutí a bezpečnosti investícií. Tvrdia to nemecké podnikateľské združenia, podľa ktorých sankcie zo strany USA zaťažujú reštart transatlantických vzťahov. Nemeckí podnikatelia projekt plynovodu naďalej podporujú. Téme sa venoval portál euractiv.com.
Nemecká ministerka životného prostredia Svenja Schulzeová podotkla, že o výstavbe plynovodu sa rozhodlo pred mnohými rokmi. „Je blízko k dokončeniu a dostal povolenie v súlade so zásadami právneho štátu,“ zdôraznila ministerka. „Ak teraz projekt zastavíme, spôsobíme tým veľké škody spochybnením spoľahlivosti rozhodnutí vydaných na základe princípov právneho štátu a pravdepodobne budeme čeliť súdnym konaniam,“ dodala Schulzeová.
Nemecké obchodné skupiny podľa euractiv.com tento názor podporujú. Sankcie USA „zaťažujú reštart transatlantických vzťahov“ v čase, keď nová Bidenova administratíva ponúka nádej na ich obnovenie, myslí si Oliver Hermes, generálny riaditeľ skupiny Wilo a predseda Nemeckej východnej podnikateľskej asociácie.
V súvislosti s politickými výzvami na zastavenie projektu zdôraznil, že „bezpečnosť investícií je rozhodujúcim úspechom jednotného trhu a nemala by sa spochybňovať,“ poukazujúc pritom na európske spoločnosti, ktoré investovali do Nord Streamu 2.
Ludwig Möhring z Nemeckej federálnej asociácie pre zemný plyn, ropu a geoenergiu považuje plynovod za „krok správnym smerom pre Európu“, ktorý má zabezpečiť dlhodobé dodávky energií. „Potrebujeme ho pre klesajúcu produkciu zemného plynu v západnej Európe, nie preto, že bol Európanom vnútený,“ povedal Möhring, ktorý odmietol názor, že nový plynovod spôsobí väčšiu závislosť Európy od Ruska.
„Dokončenie plynovodu neznamená, že v budúcnosti už nebudeme mať na výber, ale iba to, že z dlhodobého hľadiska zabezpečíme naše dodávky za konkurencieschopné ceny,“ dodal s tým, že výzvy na zastavenie projektu v konečnom dôsledku EÚ nepomôžu.
Okrem podnikateľov sa v posledných dňoch za projekt opätovne postavili viacerí nemeckí politici. Kancelárka Angela Merkelová chce o ňom rokovať s novou americkou vládou. Odmietla aj posledné sankcie z strany USA proti ruskému plavidlu Fortuna, ktoré kladie potrubia na zvyšných nedostavaných úsekoch plynovodu. „Považujem tieto extrateritoriálne sankcie za opatrenie, ktoré z môjho pohľadu nie je v poriadku,“ zopakovala.
Jej postoj k plynovodu zásadne neovplyvnilo ani zatknutie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného po návrate do Ruska. „Môj základný postoj sa zatiaľ nezmenil natoľko, aby som vyhlásila, že tento projekt by nemal existovať,“ skonštatovala kancelárka.
V podobnom duchu sa vyjadril aj nový predseda CDU a kandidát na kancelára Armin Laschet, ktorý v pondelok (25. 1.) vyhlásil, že svoju podporu plynovodu Nord Stream 2 neprehodnotí napriek odporu voči projektu zo strany USA a niektorých európskych štátov.
Na otázku, či by Nemecko mohlo byť otvorené zmene svojej pozície v Nord Stream 2 po rozhovore Merkelovej s americkým prezidentom Joe Bidenom, reagoval, že obe strany budú hovoriť o smerovaní svojich vzájomných vzťahov. „Avšak otázka dodávok energie je v konečnom dôsledku otázkou, o ktorej rozhoduje Nemecko v európskom kontexte,“ uzavrel.
Nezmenené stanovisko nemeckej vlády potvrdil jej hovorca Steffen Seibert, ktorý uviedol, vláda sa projektu NS2 nevzdá napriek sankciám USA a výzvam EP na jeho zastavenie v súvislosti so zatknutím Navaľného.
„Sme naďalej presvedčení, prezident je presvedčený, že Nord Stream 2 je pre Európu zlým obchodom,“ uviedla v utorok (26. 1.) hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová a dodala, že administratíva „preskúma“ reštrikcie obsiahnuté v zákone o obrannej politike, ktorý bol schválený 1. januára 2021.
Sankcie sa podľa neho vzťahujú na všetky spoločnosti, ktoré pomáhajú ruskej štátnej energetickej spoločnosti Gazprom pri kladení potrubí, poistení plavidiel alebo certifikácii.