Bratislava 27. októbra 2021 – Aktualizovaná klimatická politika sa musí zamerať na všetky účinné a overené opatrenia vrátane využívania zemného plynu, zachytávania a ukladania uhlíka (CCS) a úlohy vodíka, a to aj s prihliadnutím na otázky bezpečnosti dodávok a prosperity európskej ekonomiky. V komentári pre euractiv.com to píše Dawn Summersová, prevádzková riaditeľka a členka predstavenstva Wintershall Dea.
O niekoľko dní sa medzinárodné spoločenstvo stretne na klimatickej konferencii COP26 v Glasgowe, aby aktualizovalo klimatickú politiku s ohľadom na cieľ limitu oteplenia max. do 1,5 °C. Plynárenský priemysel podľa manažérky Wintershall Dea podporuje rozhodné kroky. „Sme presvedčení, že aktualizovaná politika sa musí zamerať na všetky účinné a overené opatrenia. To zahŕňa využívanie zemného plynu, zachytávanie a ukladanie uhlíka (CCS) a úlohu vodíka. Naša úloha je príliš dôležitá, príliš naliehavá, aby sme vylúčili nízkouhlíkové riešenia, ktoré fungujú,“ zdôraznila Summersová s tým, že európska ekonomika a prosperita sú príliš dôležité na zrieknutie sa ekonomickej efektívnosti alebo oslabenie záväzku k bezpečnosti dodávok.
„Plynárenský priemysel je už desaťročia „skrytou chrbticou“ životov ľudí: dodáva im energiu v pravom zmysle slova,“ pokračuje manažérka. Spoločnosť Wintershall Dea v tom podľa jej slov bude pokračovať aj v budúcnosti. „Ale iným spôsobom a predovšetkým: so zámerom dosiahnuť do roku 2030 uhlíkovú neutralitu v prevádzke,“ dodala.
Plynárenský priemysel má vôľu a technológiu na ochranu klímy a napredovanie v dekarbonizácii, skonštatovala Summersová pre euractiv.com. „Plne podporujeme čistú nulu do roku 2050. Dodávame na trh zemný plyn a veríme, že plyn bude zohrávať kľúčovú úlohu pri plnení cieľov COP26 a pri dekarbonizácii,“ uviedla s tým, že plynárenský priemysel vyvíja inovatívne technológie, ako sú vodík, CCS, bioplyn či palivové články a poskytuje riešenia pre nízkouhlíkové energetické systémy budúcnosti. „Transformujeme sa preto, aby sme zabezpečili, že naše produkty budú prispievať a umožňovať klimatickú neutralitu – zásobovaním trhu prírodnými, nízkouhlíkovými a obnoviteľnými plynmi. Plyn vo všetkých jeho formách je nielen flexibilný, ale je aj palivom šetrným ku klíme,“ vyzdvihla Summersová.
Výzva Európskej komisii
Plynárenský priemysel podľa nej súhlasí s víziou predsedníčky EK von der Leyenovej, že Európska zelená dohoda by mala byť účinnou stratégiou rastu a na COP26 chce predstaviť výzvu na akciu ako svoj príspevok k Európskej zelenej dohode.
„Vyzývame Komisiu, aby vytvorila inkluzívny, účelovo vhodný politický rámec, ktorý podporí všetky formy čistého vodíka a CCS. To by zase zabezpečilo konkurencieschopnosť európskeho priemyselného sektora a zabezpečilo vysokokvalitné pracovné miesta v Európe,“ načrtla Summersová, ktorá pripomenula potrebu stratégie CCS podporujúcej akceptáciu technológie verejnosťou a rozširujúcej jej používanie.
Prechod z uhlia na plyn už priniesol obrovský pokrok
Musí sa zabezpečiť prechodná úloha zemného plynu, uviedla manažérka. „Lepší doplnok k rastúcim obnoviteľným zdrojom energie neexistuje a mnohé členské štáty v Európe budú v nasledujúcich desaťročiach potrebovať plyn, keďže odchádzajú od uhlia. Musíme spojiť ekonomickú silu a ochranu životného prostredia – inak stratíme oboje,“ zdôraznila.
Zemný plyn podľa nej je a mal by zostať partnerom obnoviteľných zdrojov. Keďže spotreba energie stále rastie a prerušované OZE nie sú vždy spoľahlivým zdrojom, nedávne zníženie výroby elektriny z uhlia, najmä v roku 2020, umožnila neustála výroba elektriny zo zemného plynu. „Palivo dokázalo kompenzovať približne 50-percentné európske zníženie výroby elektriny z uhlia,“ vyčíslila Summersová, podľa ktorej by sa mal plyn preto vnímať ako druhý pilier energetického prechodu popri elektrifikácii. „Poskytuje flexibilnú a škálovateľnú energiu, ktorá nahrádza viac znečisťujúce zdroje energie. Ak chcete obnoviteľné zdroje, nemôžete z rovnice vynechať plyn,“ zdôraznila.
CCS ako kľúčová technológia
Zachytávanie a ukladanie uhlíka, CCS, môže byť podľa manažérky Wintershall Dea kľúčovou technológiou na riešenie zmeny klímy, ktorá je už v niektorých európskych krajinách dostupná. V projekte Greensand je Wintershall Dea hlavným členom konzorcia spolu s INEOS Oil and Gas Denmark a 30 ďalšími spoločnosťami a organizáciami. Konzorcium verí, že projekt môže byť v budúcnosti schopný bezpečne uložiť 8 miliónov ton CO2 ročne, čo zodpovedá štvrtine všetkých dánskych emisií.
„CCS umožňuje overenú a cenovo dostupnú dekarbonizáciu sektorov s emisiami CO2, ktorým je ťažké alebo nemožné zabrániť,“ uviedla Summersová a ako príklad použila oceliarsky priemysel. „V Nemecku je 85.000 ľudí priamo zamestnaných v oceliarskom priemysle a ďalšie štyri milióny nepriamo v súvisiacich odvetviach.
Používanie CCS na umožnenie výroby nízkouhlíkovej ocele pomôže zabezpečiť konkurencieschopnosť priemyslu v nasledujúcich desaťročiach. „To je v súlade s ďalším dôležitým cieľom Európskej zelenej dohody, ktorým nie je len klimatický program, ale aj celoeurópska myšlienka posunúť naše ekonomiky na ďalšiu úroveň,“ uzavrela Summersová v komentári pre euractiv.com.