Bratislava 29. septembra 2020 – Zemný plyn je výborné tranzitné palivo, ktoré môže ďalej ozelenieť a pomôcť k znižovaniu emisií v doprave. Možno ho efektívne využiť v takmer všetkých jej segmentoch, vďaka čomu môže prispieť k plneniu klimatických cieľov EÚ. Ďalší rozvoj plynovej mobility na Slovensku si vyžaduje rozširovanie infraštruktúry v podobe nových čerpacích staníc. V dopravnom paneli 14. ročníka Stredoeurópskej energetickej konferencie v Bratislave to povedal výkonný riaditeľ spoločnosti SPP CNG s. r.o. Peter Mozolák.

Výhod, ktoré vozidlo na zemný plyn prináša používateľovi, je podľa neho hneď niekoľko. „Model so stlačeným zemným plynom trocha kopíruje klasický model zásobovania vozidiel palivom. Výhoda je v tom, že používateľ vozidla si ho naplní rovnako rýchlo ako benzínové či naftové a to takým množstvom paliva s ktorým prejde relatívne porovnateľnú vzdialenosť,“ ozrejmil s tým, že čerpacie stanice sa budujú pre niekoľko sto zákazníkov denne, čiže nie je potrebné určovať si časové sloty ako v prípade nabíjania vozidla elektrinou. „Čiže tento model je tradičnejší a jeho výhodou je, že technológie CNG sú v Európe overené, spoľahlivé a fungujúce už niekoľko desaťročí,“ dodal Mozolák, podľa ktorého sa nie všade sa implementovali rovnakým tempom a infraštruktúra nie je harmonizovaná.

Ďalšiu výhodu CNG vidí v tom, že produkuje porovnateľnú mieru emisií znečisťujúcich látok ako elektromobily. Pri spaľovaní metánu s kyslíkom vzniká len CO2 a voda. Všetky ostatné kritické zložky emisií ako oxidy dusíka alebo prachové častice sú eliminované takmer na nulu, takže tento typ paliva je vhodný aj do miest, zdôraznil Mozolák.

„Pokiaľ ide o dosiahnutie uhlíkovej neutrality, keď dosiahneme výmenu fosílnej molekuly zemného plynu za obnoviteľnú molekulu – nemusí to byť hneď, je podiel sa môže postupne zvyšovať – dosiahneme to, že máme klasický spaľovací motor s takmer žiadnymi emisiami znečisťujúcich látok a zároveň klimaticky neutrálny,“ ozrejmil ďalej šéf SPP CNG.

Pripomenul, že dnešné automobilky sú nastavené práve na produkciu vozidiel na báze spaľovacích motorov, ktorá je naviazaná na veľké množstvo pracovnej sily. Elektromobilita z nej uberá a zároveň vyžaduje veľké investície do inovácií. Zachovanie podielu vozidiel spaľujúcich CNG alebo LNG umožní podľa Mozoláka zachovať existujúce pracovné miesta a zároveň splniť stanovené ciele, či už pri emisiách znečisťujúcich látok alebo emisiách skleníkových plynov.

„Ďalšia výhoda palív na báze molekuly metánu je v tom, že dokážeme už dnes obslúžiť všetky segmenty dopravy okrem leteckej. Máme osobné vozidlá, dodávky, odpadové vozidlá, autobusy, dokonca sú vlaky na CNG,“ vysvetlil a dodal, že LNG zas vie byť efektívny v segmentoch ťažkej nákladnej alebo riečnej dopravy. „Je veľmi dôležité, že pri dostupných technológiách vieme už dnes využitím tohto alternatívneho paliva zabezpečiť rovnaký alebo veľmi podobný komfort, na aký sú zvyknutí dnešní používatelia vozidiel a zároveň efektívne znižovať emisie naprieč celým spektrom dopravy od osobných áut až po lode,“ doplnil.

Spoločnosť SPP CNG chce naďalej rozvíjať infraštruktúru plynovej mobility budovaním čerpacích staníc. „Máme osobitný projekt financovaný z EÚ, takže na diaľniciach D1 a D2 vznikne 17 staníc v rámci projektu fuelCNG a zároveň máme iniciatívy na vybudovanie týchto staníc minimálne v každom okresnom meste, čo by malo zabezpečiť štandardné pokrytie infraštruktúrou,“ uviedol Mozolák, ktorý zdôraznil aj efektívnosť vynaložených prostriedkov v doprave.

Nie je podľa neho dôležité len to, ako minúť peniaze z EÚ, ale aj o efektivite ich využitia, teda hodnote za peniaze. „Aj Svetová banka vyhodnotila, že na plnenie emisných cieľov, minimálne v strednodobom horizonte, je najlacnejšie míňať tieto prostriedky práve na podporu CNG a LNG,“ povedal.

Mozolák upozornil aj na fakt, že v ponuke predajcov automobilov sú vozidlá CNG za rovnakú cenu ako benzínové, sú lacnejšie ako naftové, pričom niektoré naftové verzie už nie sú k dispozícii. „Z toho vyplýva, že používanie vozidiel s CNG prináša používateľom automaticky úsporu. Jediné, čo im chýba, je infraštruktúra. Aj to je oblasť, do ktorej by mali byť naďalej smerované prostriedky a ktorá by sa tu mala v krátkej dobe vybudovať,“ zdôraznil.

Pripomenul zároveň, že sú segmenty, ktoré je ťažko obslúžiť vodíkom alebo elektrinou, ako je napríklad ťažká nákladná doprava či lode. Súčasná kapacita batérií neumožňuje efektívne voziť 40-tonovú súpravu na 2000 kilometrov. “V tomto segmente v súčasnosti vyhráva LNG, čím nechcem povedať že do budúcna nemajú iné pohony šancu. Nateraz má však zemný plyn, neskôr v podobe biometánu, svetlú budúcnosť a je vhodným palivom na plnenie cieľov EK,“ uzavrel Peter Mozolák výkonný riaditeľ spoločnosti SPP  CNG s.r.o, ktorá sa venuje prevádzke CNG staníc a zásobovanie dopravy palivom CNG.