Fáza 3 najväčšieho nórskeho plynového poľa Troll Foto: Equinor

Oslo 24. augusta 2022 – Nórsko plánuje udržať súčasnú vysokú úroveň produkcie plynu do konca tohto desaťročia v súvislosti s európskymi plánmi na odstrihnutie sa od ruských dovozov pre inváziu Moskvy na Ukrajinu. Pre agentúru Reuters to v utorok (23. 8.) uviedol minister energetiky Terje Aasland.

„Očakávam, že súčasnú úroveň produkcie dokážeme udržať až do roku 2030,“ povedal Aasland. „Vidíme, že teraz prichádzajú projekty a tiež plány rozvoja a prevádzky, ktoré môžu pomôcť udržať vysoké objemy plynu v budúcnosti,“ dodal.

Podľa oficiálnych predpovedí z mája sa očakáva, že severská krajina tento rok vyprodukuje približne 122 miliárd metrov kubických (bcm) plynu, čo predstavuje nárast o 8 % oproti roku 2021, a teda pravdepodobné prekonanie rekordu spred piatich rokov.

Nórske riaditeľstvo pre ropu vo svojej dlhodobej predpovedi z januára počítalo s tým, že v roku 2026 bude nórska produkcia plynu na úrovni 118 miliárd metrov kubických, teda menej ako v súčasnosti. Nórsko je podľa údajov Refinitiv Eikon aktuálne najväčším európskym dodávateľom potrubného plynu, čím predbehlo Rusko, ktoré obmedzilo svoje dodávky plynu. Napríklad Equinor počas Q2 2022 zvýšil dodávky plynu do Európy medziročne o 18 %.

Minister uviedol, že je tiež viac presvedčený o dlhodobom dopyte po nórskom plyne v Európe po tom, čo krajina v júni podpísala dohodu s Európskou úniou o zvýšení dovozu plynu z nórskeho kontinentálneho šelfu. „Toto je dôležité posolstvo od EÚ,“ povedal Aasland.

Nórsko už zareagovalo na vyšší dopyt z Európy presmerovaním väčšieho množstva plynu na export namiesto toho, aby ho vtláčalo späť do vrtov na zvýšenie produkcie ropy.

Cena európskeho plynu sa tento rok takmer strojnásobila a opakovane dosiahla nové rekordy. Napriek tomu Nórsko neplánuje predávať plyn pod trhovú cenu, ako navrhovali niektorí analytici a médiá. „V princípe je trh predvídateľný. Keď je nedostatok, ceny sú vysoké. To tiež prispieva k zvýšeniu produkcie a smeruje plyn na trhy, ktoré ho najviac potrebujú,“ povedal Aasland. „Narušiť trh a vytvoriť… pravidlá, ktoré práve teraz vyzerajú dobre, by mohlo časom prispieť k zničeniuzákladov pre budovanie stability a dôvery,“ konštatoval minister.

Dodal, že Nórsko neplánuje zaviesť daň z neočakávaných ziskov pre nórske plynárenské a ropné spoločnosti, napriek tomu, že majú rekordne vysoké príjmy. „Aktuálne nediskutujeme o dodatočných daniach. Dodatočné príjmy, ktoré spoločnosti potenciálne dosahujú teraz, tvoria základ pre budúce investície a základ pre celú transformáciu energetického sektora,“ uviedol Aasland.

Najväčší nórsky producent ropy a plynu, väčšinový štátny podnik Equinor, má za cieľ zvýšiť investície do obnoviteľnej energie a nízkouhlíkových technológií, aby sa mohol stať širokospektrálnou energetickou spoločnosťou. Spoločnosť však súčasne uviedla, že zintenzívni prieskum nových zdrojov, aby uspokojila európsky dopyt po nórskom plyne a rope.

Zvýšenie investičných prognóz

Pokračujúcu vysokú úroveň ťažby potvrdili aj výsledky minulotýždňového prieskumu nórskeho štatistického úradu (SSB) medzi tamojšími ropnými a plynárenskými firmami, ktoré zvýšili svoje investičné prognózy na roky 2022 a 2023, keďže plánujú viac prieskumu a rozvíjania nových projektov.

Najväčší podnikateľský sektor v krajine teraz očakáva, že v roku 2022 preinvestuje 172,8 miliardy nórskych korún (17,4 miliardy €), čo je nárast oproti májovej prognóze 167,2 miliardy, uviedol SSB.

Investície v budúcom roku sa odhadujú na 135,3 mld. korún (predtým 130,6 mld.), no očakáva sa, že toto číslo sa ešte zvýši, keďže firmy plánujú schváliť ďalšie projekty do konca tohto roka, dodali štatistici. Výdavky na nové offshore polia sú zahrnuté do prieskumu len vtedy, keď spoločnosti predložia úradom plány rozvoja a prevádzky.

Dočasné daňové stimuly Nórska na investície do nového vývoja skončia do konca tohto roka a SSB uviedol, že dovtedy očakáva „veľmi vysoký počet“ nových plánov, vrátane polí Wisting spoločnosti Equinor a NOAKA a King Lear, ktoré chce rozvíjať Aker BP.

„Ak sa dodržia harmonogramy očakávaných projektov, v roku 2023 budú výrazne vyššie investície do rozvoja terénu, ako sú v súčasnosti zahrnuté v prieskume,“ dodali nórski štatistici.