Londýn 1. februára 2022 – Spojené štáty americké, najväčší svetový producent zemného plynu, požiadali Katar a ďalších významných producentov energie, aby presmerovali dodávky plynu do Európy, ak Rusko zaútočí na Ukrajinu a USA naň štáty uvalia sankcie, ktoré by mohli rezultovať do prerušenia ruských dodávok. Agentúra Reuters sa snažila odhadnúť možnosti Kataru pri ich nahradení.

Rusko, ktoré dodáva približne tretinu európskeho plynu, zhromaždilo v blízkosti svojho suseda približne 120 000 vojakov, popiera však plány na inváziu na Ukrajinu. Akékoľvek prerušenie dodávok v dôsledku útoku by zhoršilo existujúcu energetickú krízu spôsobenú globálnym nedostatkom ropy a plynu.

Dodávky zemného plynu do Európy z Ruska sa väčšinou dodávajú plynovodmi a od októbra minulého roka sú výrazne pod sezónnymi úrovňami. Toky cez tri hlavné ruské plynovody do Európy v roku 2021 dosiahli celkovo 37.409 gigawatthodín/deň (GWh/d), vyplýva z údajov spoločnosti Refinitiv Eikon. To predstavuje pokles zo 41.263 GWh/d v roku 2020 a 49.431 GWh/d v roku 2019.

Európske skladové zásoby sú podľa Platts Analytics približne 19 miliárd kubických metrov (bcm) pod ich päťročným sezónnym priemerom, a to aj napriek tomu, že ostatné zdroje dodávok sa v posledných mesiacoch takmer maximalizovali. Platts očakáva, že aj keby ruské toky pokračovali, európske zásoby budú na konci zimy blízko rekordných minim, čo im ponechá malý priestor na absorbovanie ďalšieho šoku na strane ponuky.

Dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy dosiahol v januári rekordnú výšku 11,8 bcm v porovnaní s predchádzajúcim rekordom z novembra 2019, ktorý predstavoval približne 9 bcm. Takmer 45 % dovozu LNG pochádzalo zo Spojených štátov amerických.

Možnosti Kataru

Katar, popredný výrobca LNG, má k dispozícii málo nadbytočných dodávok, pretože väčšina jeho produkcie je viazaná na dlhodobé zmluvy. Katarská deklarovaná exportná kapacita LNG je 106 miliárd m3. Luke Cottell z S&P Global Platts očakáva, že by sa mohla zvýšiť len na 107 miliárd m3.

Odložením údržby v druhom štvrťroku by Katar mohol produkovať viac, no jeho ázijské zmluvy stále obmedzujú prípadnú schopnosť zásobovať Európu. Obchodníci odhadujú, že produkcia Kataru sa delí na 90 % – 95 % dlhodobých kontraktov a 5 % – 10 % spotových kontraktov.

Dlhodobé zmluvy typu point-to-point, ako napríklad o dodávkach z Kataru do Číny alebo Japonska, by sa mohli zmeniť tak, aby sa uvoľnili dodávky pre Európu, ale každý ázijský zákazník, ktorý by súhlasil, bude chcieť kompenzáciu, konštatuje agentúra Reuters.

Priemyselné zdroje a analytici očakávajú, že Katar by mohol presmerovať do Európy len 8 % až 10 % svojho LNG, a aj to by nejaký čas trvalo, pretože preprava LNG z Kataru do Európy trvá dlhšie ako do Ázie. Katar plánuje zvýšiť svoju produkciu LNG o 40 % v súvislosti s rozšírením projektu North Field, čo sa ale nestane skôr, než v roku 2026.

Katarské požiadavky

Podľa medializovaných správ Katar pri rokovaniach žiada Európsku úniu o obmedzenie opätovného predaja dodaného katarského LNG mimo kontinent so ziskom, ak chce, aby Katar a ďalší významní dodávatelia plynu poskytovali núdzové dodávky. EÚ však považuje voľný obchod s plynom za nevyhnutný pre energetickú bezpečnosť, hoci hlavní producenti a niektorí spotrebitelia plynu tvrdia, že reformy za posledné dve desaťročia viedli ku zložitým pomerom na trhu a vyšším cenám.

Agentúra Reuters tvrdí, že niektorí obchodníci s cieľom zisku predávajú katarský plyn do Ázie. „Zdá sa, že od nárastu cien v Európe Taliansko presmerovalo niekoľko katarských nákladov na trhy s vyššími cenami, pričom dovoz z Kataru v štvrtom štvrťroku klesol o sedem nákladov v porovnaní s rokom 2020,“ povedal Felix Booth, šéf pre LNG v spoločnosti Vortexa, ktorá sa venuje energetickému spravodajstvu.

Zdroje z priemyslu uviedli, že Doha nebude schopná kontrolovať konečnú destináciu nákladov LNG výmenou za dodávku nadbytočných dodávok, pretože akonáhle sa plyn dostane do Európy, žiadne predchádzajúce obmedzenia jeho miesta určenia nie sú vynútiteľné a vlastníci ho môžu preložiť na ďalšie tankery.

Morten Frisch zo spoločnosti Morten Frisch Consulting k tomu dodal, že predpisy v Británii a väčšine krajín EÚ nezakazujú prekládku nákladov LNG do krajín mimo Európy. Európska komisia v súvislosti s katarskými požiadavkami uviedla, že nebude komentovať detaily rokovaní s medzinárodnými partnermi o dodávkach plynu.

Podľa údajov Rystad Energy stabilné toky LNG do Európy už zvýšili využitie 30-dňovej priemernej kapacity spätného splyňovania v západnej a južnej Európe na 75 % z 51 % na začiatku januára. To znamená, že Európa má obmedzenú kapacitu opätovného splyňovania a skladovania na absorbovanie ďalších tokov LNG, uzavrela agentúra Reuters.

Katarský minister o nahradení výpadkov z Ruska

K problematike sa vyjadril aj katarský minister energetiky Saad Šarída Kaabí, podľa ktorého jeho krajina samotná nedokáže Európe nahradiť výpadky ruských dodávok, hoci je jedným z najväčších exportérov LNG.

„Objem plynu, ktorý Európa potrebuje, nemôže nahradiť jeden dodávateľ bez toho, aby narušil dodávky do iných oblastí,“ povedal Kaabí s tým, že zaistenie európskej energetickej bezpečnosti je možné len spoločným úsilím viacerých zainteresovaných dodávateľov.

Minister podľa agentúry Reuters vyjadril nádej, že súčasné napätie v Európe sa podarí vyriešiť diplomaciou, takže všetci dodávatelia budú môcť spoločne zaistiť energetickú bezpečnosť Európy v krátkodobom aj dlhodobom horizonte.