Bratislava 5. októbra 2020 – Energetická efektívnosť, OZE a energetická regulácia, energetická infraštruktúra, dekarbonizácia priemyslu a podpora alternatívnych palív. Také sú hlavné strategické politiky Národného integrovaného reformného plánu „Moderné a úspešné Slovensko“, v oblasti energetiky. Plán v pondelok predstavil minister financií SR Eduard Heger.

Pokiaľ ide o energetickú efektívnosť, vláda konštatuje, že vzhľadom na štruktúru priemyslu Slovensko  zostáva jedným z energeticky najnáročnejších hospodárstiev, pričom spotrebúva takmer o 80 % viac energie na HDP ako priemer EÚ. Navyše má 75 % verejných budov v nevyhovujúcom stave, ktoré si vyžadujú rekonštrukciu. Vláda sľubuje komplexnú renováciu verejných budov a súkromných domov, podporí aj malé a stredné podniky.

Súčasťou komplexnej obnovy bude výmena neefektívnych kotlov na tuhé palivá, zatepľovanie či budovanie chladiacich systémov, aplikácie moderných fasádnych prvkov, prípadne inštalácie solárnych panelov. „Väčšina teplární prejde v rokoch 2021-25 na plyn a biomasu v udržateľnom objeme. Energetickú efektívnosť v sektore teplárenstva zvýšia zrekonštruované rozvody,“ uvádza sa v dokumente.

Vláda chce do roku do roku 2024 znížiť priemerné koncentrácie PM2,5 v ovzduší zo 17 na 13 µg/m3 a zvýšiť počet domácností s vymeneným kotlom o 15.000 do roku 2022, o 40.000 do roku 2024 a o 80.000 do roku 2026.

Čo sa týka OZE a energetickej regulácie, dokument konštatuje, že SR na jednej strane zaostáva pri plnení cieľa na zvýšenie podielu OZE do roku 2020 na úrovni 14 %, na druhej strane súčasný systém ich podpory zvyšuje ceny elektriny. Pre zlepšenie stavu budú prijaté nevyhnutné zmeny v energetickej regulácii záväzne vyplývajúce z Čistej energie pre všetkých Európanov. Vláda chce prijať záväzný plán aukcií, aby vytvorila pozitívny signál pre rozvoj OZE a dôveru investorov. Do roku 2025 chce zvýšiť podiel OZE na hrubej konečnej spotrebe energie na 15,5 %. Za míľnik v roku 2022 považuje prijatie dodatku k regulačnej politike ÚRSO v sieťových odvetviach a novely vyhlášok ohľadne výkonu cenovej regulácie.

V oblasti energetickej infraštruktúry vláda zdôrazňuje potrebu akcelerácie presadzovania inteligentných riešení v energetike v oblasti regulácie, ako aj budovania energetickej infraštruktúry či skladovania a podpory alternatívnych zdrojov energie. Podporí inteligentné metódy prevádzky a rozvoja energetickej infraštruktúry (napr. smart asset management), ako aj inteligentné riešenia na rozvoj a integráciu hráčov tzv. novej energetiky do energetického trhu s cieľom dekarbonizácie, decentralizácie a digitalizácie energetiky.

Čo sa týka dekarbonizácie priemyslu a podpory alternatívnych palív, dokument pripomína, že slovenský priemysel sa podieľa približne 50 % na celkových emisiách skleníkových plynov na Slovensku, pričom priemer EÚ za rok 2018 je cca 25 %. „Podporné programy pre priemysel ako Inovačný a Modernizačný fond (2021), Fond pre spravodlivú transformáciu urýchlia prechod na nízkouhlíkovú ekonomiku,“ píše sa v dokumente.

Vláda chce znižovať aj emisie v doprave podporou investícií do nabíjacej infraštruktúry, ako aj podporou vozidiel na alternatívne palivá, najmä vo verejnom sektore. Do roku 2024 chce znížiť emisie skleníkových plynov o 24,5 % v porovnaní s rokom 2005 a znížiť súčasný 50-percentný podiel emisií z priemyslu na celkových emisiách, uvádza sa v Národnom integrovanom reformnom pláne „Moderné a úspešné Slovensko“.