Jeruzalem 8. apríla 2022 – Izrael je pripravený od septembra vyvážať zemný plyn cez Egypt do Európy a chce tak využiť šancu nahradiť časť nedostatku na tomto trhu. Podľa izraelských predstaviteľov by región východného Stredomoria mohol poskytnúť Európe cca 20 miliárd metrov kubických ročne, väčšinu práve z Izraela. Téme sa venoval denník Jerusalem Post.

„Európsky energetický trh čelí po ruskej kríze značnému nedostatku,“ povedala ministerka energetiky Karin Elharrarová. „Izrael vidí príležitosť a plne ju využije,“ dodala.

Rusko poskytuje Európe približne 40 % jej ročnej spotreby zemného plynu, teda viac ako 150 miliárd kubických metrov (bcm). Izrael nemôže Rusko nahradiť, ale štáty východného Stredomoria môžu poskytnúť približne 20 bcm ročne, z ktorých väčšina pochádza z Izraela. USA po ruských sankciách prisľúbili Európe 15 – 20 bcm skvapalneného zemného plynu a očakáva sa, že Katar vyvezie do Európy 20 – 30 bcm.

„Nie sme náhradou za ruský plyn, ale máme veľké množstvo, ktoré môžeme vyvážať,“ uviedol tento týždeň vysoký izraelský diplomatický zdroj a poznamenal, že energetická otázka má vysokú dôležitosť pre každú stranu vo väčšine rozhovorov medzi najvyšší izraelskými predstaviteľmi a ich zahraničnými partnermi. „Otázkou je, aká je najrýchlejšia a najefektívnejšia metóda a čo je najvýhodnejšie pre všetkých zúčastnených,“ povedal zdroj.

Elharrarová a eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová vytvorili pracovnú skupinu pre energetiku, ku ktorej sa pripojí aj Egypt.

Pracovný plán založený na dohode medzi izraelskou ministerkou a jej egyptským náprotivkom, ktorá ešte musí byť finalizovaná, spočíva v tom, že izraelský zemný plyn by mal prúdiť do egyptského závodu na skvapalňovanie a potom sa vyvážať do Európy.

Egyptský diplomatický zdroj potvrdil, že „prebiehajú rozhovory vo svetle žiadostí z európskej strany, aby sme zistili, ako môžeme spolupracovať v plynárenskej oblasti a vyvážať viac do EÚ. Ide o pokračujúcu diskusiu, ktorá nebola ukončená,“ dodal zdroj na margo možnosti zvýšenia izraelského exportu do Egypta a následne egyptského do EÚ.

Spolupráca v oblasti zemného plynu bola aj obsahom minulotýždňového stretnutia ministra zahraničných vecí Yaira Lapida s egyptským ministrom zahraničných vecí Samehom Shoukrym na summite v Negeve. Energia je „dôležitou témou nielen medzi Egyptom a Izraelom, ale aj pre širší región,“ uviedol v tejto súvislosti egyptský zdroj.

Zvýšený vývoz v spolupráci s Egyptom sa začne až po začatí ťažby na poli Karish-Tanin, čo bude podľa Elharrara pravdepodobne v septembri. „Sme pripravení preskúmať ďalšie možnosti, ako je výroba LNG v Izraeli, ako aj ďalšie plynovody,“ povedala Elharrarová. „Stretávam sa s ďalšími spoločnosťami, aby som si vypočula ich ponuky v súvislosti s našimi možnosťami, ktoré môžeme použiť na uzatvorenie dohôd s inými krajinami,“ dodala.

Jednou z týchto možností je dlho diskutovaný plynovod EastMed z Izraela cez Cyprus a Grécko. Krajiny podpísali dohody o pokračovaní v projekte, ale mali problém získať investície do projektu, ktorého náklady sa odhadujú na 6 miliárd dolárov.

Minister zahraničných vecí Yair Lapid tento týždeň diskutoval o tejto záležitosti so svojimi gréckymi a cyperskými kolegami v Aténach a Elharrarová plánuje stretnutie s ministrami energetiky krajín na budúci týždeň v Jeruzaleme.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tiež vyjadril záujem o spoluprácu s Izraelom v oblasti zemného plynu v rámci pomaly sa zlepšujúcich sa vzťahov medzi Ankarou a Jeruzalemom, ale v tomto smere sa nedosiahol žiadny skutočný pokrok.

Turecký minister energetiky Fatih Dönmez v rozhovore s Elharrarovou na konferencii Medzinárodnej energetickej agentúry v Paríži minulý mesiac povedal, že dúfa, že pocestuje do Izraela, aby prediskutoval možnú izraelsko-tureckú spoluprácu na plynovode. Minulý týždeň dokonca oznámil, že v máji navštívi Izrael.

Elharrarová potvrdila záujem Turecka o spoluprácu, májové stretnutie však nie. O prípadnej spolupráci sa podľa nej musí rozhodnúť  v rámci vládnej politiky. „Musíme preskúmať klady a zápory a potom sa rozhodnúť,“ povedala.

Izrael je podľa agentúry Reuters zapojený aj do plánu vývozu plynu z irackého Kurdistanu. Práve tento plán má byť za marcovým iránskym útokom na kurdské hlavné mesto Erbil. Irán uviedol, že išlo o odvetu za izraelský útok, pri ktorom zahynuli dvaja členovia Zboru islamských revolučných gárd v Sýrii.

Terčom iránskeho raketového útoku bol dom kurdského podnikateľa zapojeného do energetického sektora autonómnej oblasti. Irackí a tureckí predstavitelia povedali agentúre Reuters, že podnikateľ sa podieľal na pláne prepravy kurdského plynu do Turecka a Európy s izraelskou účasťou a izraelskí špecialisti a americkí predstavitelia energetiky viedli stretnutia práve v dome, ktorý Irán zasiahol.