Bratislava 28. apríla 2020 – Zemný plyn bude naďalej zohrávať zásadnú úlohu v ekonomicky a environmentálne udržateľnej energetickej budúcnosti. LNG zvyšuje globálnu energetickú bezpečnosť a zvyšuje flexibilitu prístupu k bohatým globálnym dodávkam plynu. Vyplýva to zo Svetovej správy o LNG na rok 2020, ktorú vypracovala Medzinárodná plynová únia (IGU). Bezprecedentná éra nízkych cien LNG je podľa nej šancou pre životné prostredie, pretože poskytuje silnejší ekonomický dôvod na prechod od znečisťujúcich palív na zemný plyn.
„Výroba energie z plynu produkuje menej ako 10 % pevných častíc a o 50 % menej skleníkových plynov ako výroba elektriny z uhlia, v doprave o 21 % menej ako ropné palivá. Má viac ako 95-percentnú účinnosť pri vykurovaní domácností. S cieľom posilniť tieto hodnoty, plynárenský priemysel pokračuje v zlepšovaní merania a znižovania emisií v celom hodnotovom reťazci LNG,“ uvádza IGU.
V správe konštatuje, že obchod s LNG rástol šiesty rok po sebe, o 13 % na celkovo 354,7 milión ton. „Rast exportu pochádza z USA, Ruska a Austrálie, ako aj z Alžírska a Egypta. USA sú v súčasnosti tretím najväčším vývozcom LNG, za Katarom a Austráliou, na štvrtom mieste s Ruskom,“ špecifikuje správa s tým, že ázijská tichomorská oblasť a Ázia ako taká zostávajú kľúčovými centrami dopytu a v roku 2019 spolu predstavovali takmer 70 % celosvetového dovozu LNG.
Hoci v roku 2019 do „globálnej arény“ LNG nepribudli žiadni noví zákazníci, krajiny, ktoré sa k nim zaradili ako posledné – Bangladéš, Pakistan, Poľsko a Panama – zvýšili odoberané objemy. Vyspelé trhy, ako napríklad India, zároveň pridávajú novú plávajúcu kapacitu na spätné splyňovanie (FSRU).
Aj tento segment LNG priemyslu naďalej rastie a celosvetovo zlepšuje prístup k modernej energii a energetickej bezpečnosti, tvrdí IGU. K februáru 2020 dovážalo LNG 19 z 37 existujúcich dovozných trhov tankermi, pričom šesť z nich malo aj pobrežné terminály.
„Rok 2019 bol ďalším rekordným rokom nízkych cien spôsobeným zvyšujúcou sa ťažbou zemného plynu, uvedením novej vývoznej infraštruktúry do prevádzky a obmedzenou reakciou dopytu na ázijských trhoch,“ ozrejmila IGU.
Prvý štvrťrok 2020 sa podľa nej pre výrobcov zemného plynu a LNG ukázal ako veľmi náročný, pretože počas zimnej sezóny prevládali historicky najnižšie ceny. Prvým dôvodom je zvýšenie vývozu LNG v kombinácii s miernou zimou na severnej pologuli, ktoré viedlo k proticyklickému poklesu medzinárodných cien. Vo februári a marci sa ceny dostali pod tlak po tom, ako sa na celom svete začali zavádzať opatrenia s cieľom kontrolovať šírenie vírusu COVID-19.