Barcelona 9. júla 2021 – Podiel tzv. gas-on-gas (GOG) oceňovania kontraktov na globálnom trhu s plynom sa v roku 2020 zvýšil o jeden percentuálny bod na 49,3 %. Vyplýva z najnovšieho cenového prieskumu Medzinárodnej plynárenskej únie (IGU) „Wholesale Gas Price Survey, Edition 2021“.
Do značnej miery to spôsobil „významný“ posun dovozov LNG od cien indexovaných na rope k oceňovaniu gas-on-gas. „Nárast GOG dovozov LNG v roku 2020 odrážal ďalší prudký nárast spotových nákladov skvapalneného zemného plynu,“ uvádza sa v správe IGU, ktorá od roku 2005 realizuje pozorne sledovaný prieskum veľkoobchodných cien, pokrývajúci 98 % celkovej svetovej spotreby. Celkový dopyt po plyne v roku 2020 predstavoval 3,943 biliónov m3, uviedla IGU.
Rastúci trend GOG oceňovania pri importoch LNG bol pokračovaním tohto trendu za posledné tri roky. „Celkový podiel tejto formy oceňovania pri dovoze LNG tvoril v roku 2016 25 % a v roku 2020 sa zvýšil na 44 %,“ vyčíslil prieskum.
„Nárast medzi rokmi 2016 a 2018 bol spôsobený rastúcim spotovým dovozom LNG, zatiaľ čo v roku 2019 sa o nárast čiastočne postaral spotový dovoz a prílev LNG na európske trhy. V roku 2020 bol nárast opäť spôsobený rastúcim spotovým nákladom LNG,“ špecifikuje správa.
IGU dodala, že pokiaľ ide o vplyv COVID-19 na globálny trh s plynom, zbrzdil dopyt po LNG, nespomalil však rast spotových dovozov.
Referenčná hodnota S&P Global Platts, spotová ázijská cena JKM, je tiež čoraz častejšie uvádzaná v dlhodobejších kontraktoch.
Aj keď sa podiel GOG globálne naďalej zvyšuje, IGU pripomína, že indexácia na rope si udržala podiel na celkovom globálnom dopyte na úrovni okolo 18,5 % v dôsledku prechodu od regulovaných cien na túto indexáciu niektorých krajinách.
Najväčším dovozcom plynu indexovaného na ropu cez plynovody je podľa IGU Čína, ktorá ho importuje zo Strednej Ázie, Mjanmarska a od konca roku 2019 z Ruska.
Dovozy sú indexované na ropu aj v ázijsko-pacifickom regióne – Thajsko, Singapur -, zatiaľ čo v Európe sú najväčšími importérmi takto oceneného plynu Turecko a Španielsko, čiastočne aj Nemecko a Taliansko, uviedla IGU.
Európsky trh
Pokiaľ ide o Európu, 80 % tu spotrebovaného plynu v minulom roku – teda približne 430 miliárd m3 – bolo podľa správy ocenených na základe GOG, čo predstavuje medziročný nárast o dva percentuálne body.
Indexácia na rope predstavovala zvyšných 20 % trhu, konštatuje IGU s tým, že v roku 2019 to bolo 22 %.
„Severozápadná Európa zaznamenala najdramatickejšiu zmenu v mechanizmoch tvorby cien,“ spresnila IGU a skonštatovala, že v tomto regióne došlo k úplnému obratu v pomere indexácia na rope/GOG.
V roku 2005 predstavovala spotreba plynu indexovaného na rope 72 % trhu, pričom GOG tvorila iba 28 %. V súčasnosti tvoria GOG ceny v severozápadnej Európe 96 % trhu a indexované iba 4 % v dôsledku zvýšeného obchodovania na uzloch a opätovného prerokovávania zmlúv.
Regulované ceny plynu si na globálnom trhu s plynom zachovávajú konštantný podiel okolo 28 % – alebo približne 1,116 bilónov m3 globálnej spotreby, uviedla IGU.
Ceny založené na modeli bilaterálneho monopolu, ustanovené bilaterálnymi diskusiami a dohodami medzi veľkým predajcom a veľkým kupujúcim, predstavovali globálne 3,3 %.
Zahŕňajú dodávky na Blízky východ (Katar, Spojené arabské emiráty, Izrael a Irak) a do krajín bývalého Sovietskeho zväzu dovážajúcich plyn z Ruska, uviedla IGU v aktuálnom prieskume „Wholesale Gas Price Survey, Edition 2021“.