Brusel 10. júla 2020 – Plynové technológie sú pripravené hrať kľúčovú úlohu pri uľahčovaní trvalo udržateľného energetického prechodu a ďalšie inovácie v tomto odvetví môžu výrazne zvýšiť prínos pre globálne životné prostredie a ľudský rozvoj. Vyplýva to zo správy „Plynové technológie a inovácie pre udržateľnú budúcnosť“, ktorú pripravila Medzinárodná plynárenská únia (IGU) v spolupráci s Boston Consulting Group a podporou spoločností SNAM a BP.
„V krátkodobom horizonte by prechod na zemný plyn z uhlia alebo ropných produktov okamžite znížil emisie vo forme emisií skleníkových plynov a ovzdušie znečisťujúcich lokalizovaných škodlivín. Plynové technológie môžu zároveň zlepšiť globálny prístup k čistej, modernej energii vrátane tej pre najchudobnejších ľudí na svete,“ tvrdí správa.
V strednodobom horizonte môžu podľa nej plynové technológie podporovať štrukturálne prechody v spôsoboch dodávania a využívania energii tým, že umožnia distribuované energetické systémy a zvýšia energetickú účinnosť spotreby. Prostredníctvom pokračujúceho vývoja a nasadenia lacných a vysoko efektívnych technológii môže zemný plyn, pri ďalšom znížení emisií aj nákladov, uľahčiť integráciu obnoviteľnej energie,
„Z dlhodobého hľadiska progresívne, nízko a bezuhlíkové plynové technológie – vrátane obnoviteľného plynu, vodíka, zachytávanie, využívanie a skladovania uhlíka(CCUS) predstavujú výkonnú a nákladovo efektívnu cesta k výraznému zníženiu emisií skleníkových plynov. Tieto technológie sú relevantné najmä pre odvetvia, v ktorých je nákladné znižovať emisie inými prostriedkami. Môžu tiež profitovať z využívania existujúcej plynárenskej infraštruktúry a minimalizovať kapitálové výdavky,“ konštatuje IGU, podľa ktorej je dôležité uvedomiť si, že tieto výhody môžu byť dosiahnuté rozšírením plynových technológií v trhovom prostredí. To si vyžaduje značné úsilie zo strany súkromného aj verejného sektora.
Vládna politika je podľa správy rozhodujúca, aby zaistila, že hodnota benefitov znížených emisií, ktoré umožňujú plynové technológie, sa primerane odrazí na trhu prostredníctvom stanovovania cien uhlíka a znečisťovania, alebo regulácie.
„Na umožnenie výroby elektriny z plynu sú potrebné infraštruktúrne investície, prístup k plynu v krátkodobom horizonte a zároveň rozširovanie nízkouhlíkových plynových technológií v budúcnosti. Infraštruktúrne investície sú súčasne dôležité pre zabezpečenie energetickej bezpečnosti,“ zdôrazňuje IGU.
Pokiaľ ide o samotný sektor, je dôležité, aby jeho aktuálni účastníci vystupňovali podporu inováciám a ďalšiemu rozvoju a zavádzaniu nových technológií, a tiež vyvíjali nové obchodné modely na ich komercializáciu.
Analýza ekonomického potenciálu plynu v správe vychádza z predpokladu, že globálna cena uhlíka dosiahne do roku 2040 úroveň 125 dolárov za metrickú tonu.
Zatiaľ čo združené náklady na energiu z uhlia sú vo väčšine Ázie stále nižšie ako pri plyne, cena uhlíka 20 až 50 dolárov za metrickú tonu by umožnila plynu dosiahnuť nákladovú rovnocennosť s uhlím.
Požadovaná investícia do infraštruktúry zemného plynu je v absolútnom vyjadrení veľká, ale môže zabezpečiť vysokú úroveň zníženia emisií v prepočte na 1 minutý dolár.
Plynové technológie majú potenciál dosiahnuť zníženie emisií v celkovej výške 12 GT ročne do roku 2040. Vyžadovalo by to investície do 820 miliárd dolárov ročne, čo by predstavovalo zhruba 68 USD za tonu zníženia pri najvyššej úrovni, a asi polovicu pri spodnej úrovni investičných požiadaviek.
Správa sa venuje aj často uvádzanému argumentu proti investovaniu do plynárenskej infraštruktúry, ktorý tvrdí, že tieto investície by v prípade zásadného zrýchlenia krokov v oblasti zmeny klímy mohli ostať uviaznuté.
Na posúdenie tejto možnosti bol naprojektovaný priemerný peňažný tok z aktív plynových elektrární počas ich projektovanej životnosti, za predpokladu, že rastúce ceny uhlíka sú v súlade s dosiahnutím scenára pod 2 °C.
Výsledné peňažné toky zostali plusové počas 20-ročného životného cyklu týchto zariadení. „Keď berieme do úvahy rozsah prírastkovej kapacity výroby energie v súlade s ekonomickým potenciálom plynu, investície do výroby elektriny z plynu by priniesli zásadnú hodnotu. V Európe a USA by v nasledujúcich dvoch desaťročiach čistá súčasná hodnota predstavovala viac ako 40 miliárd dolárov a v Číne dokonca 120 miliárd USD,“ konštatuje IGU v správe „Plynové technológie a inovácie pre udržateľnú budúcnosť“.