Paríž 21. apríla 2022 – Globálny dopyt po plyne v roku 2022 poklesne o 0,3 % v dôsledku vysokých cien a neistoty na trhu. Vo svojej najnovšej štvrťročnej správe o trhu to uviedla Medzinárodná energetická agentúra (IEA). Informoval o tom portál spglobal.com.

Správa IEA konštatuje, že globálny dopyt po plyne v roku 2022 by mal dosiahnuť 4086 biliónov m3 (Tcm) v porovnaní so 4097 Tcm v minulom roku, pričom ide o revíziu predchádzajúcej prognózy rastu globálneho dopytu po plyne o 1 %.

„Napätá ponuka, vysoké ceny a zvýšená neistota na trhu viedli k revízii rastu globálnej spotreby plynu smerom nadol, ktorý sa v dôsledku toho pre rok 2022 očakáva na negatívnej úrovni,“ uviedla agentúra. „Výhľad zostáva veľmi neistý a možno očakávať ďalšie poklesy, najmä na rozvíjajúcich sa trhoch s dovozom plynu, v dôsledku pretrvávajúceho napätia v dodávkach, vysokých cien a volatility,“ očakáva IEA.

Ruská invázia na Ukrajinu podľa nej spustila veľkú krízu dodávok energie a bezpečnostnú krízu, ktorá posunula ceny komodít na nové maximá so širšími dôsledkami pre globálnu ekonomiku. „Konflikt vyvolal ďalší značný tlak na trhy s plynom a zvýšil neistotu v kontexte už aj tak napätého trhu,“ tvrdí agentúra.

Európa je podľa nej od začiatku vykurovacej sezóny v epicentre trhového napätia, ktoré vyplýva z kombinácie nižších ako priemerných zásob podzemných zásobníkov – najmä z lokalít čiastočne vlastnených alebo kontrolovaných Gazpromom – a prudkého medziročného poklesu dodávok ruských plynovodov.

Nízke zásoby v celej Európe a potreba ich dopĺňania počas nadchádzajúceho leta prispeli k rekordne vysokým cenám plynu, poznamenáva správa. Denný plyn na referenčnom holandskom uzle TTF bol 7. marca ocenený na 212 €/MWh, čo je historické maximum a hodnota o 230 % vyššia ako na začiatku roka 2022, vyplýva z cenového odhadu Platts spoločnosťou S&P Global Commodity Insights. .

Európske zásobníky boli vlani v lete zaplnené na 77 % kapacity a k 18. aprílu to podľa údajov Gas Infrastructure Europe bolo len 29 %.

Prémiový trh LNG

Nižšie ruské dodávky boli do značnej miery kompenzované LNG, zmenili Európu na prémiový trh a odtiahli náklady z Ázie, Tichomoria a iných regiónov. Vysoké európske krátkodobé ceny od začiatku konfliktu viedli k významným dodávkam nákladu LNG do Európy, ktoré boli kľúčové pre vyrovnanie zimnej spotreby, uviedla IEA. Súťaž o flexibilné náklady LNG vytlačila ázijské spotové ceny na rekordnú výšku a viedla k ďalšiemu obmedzeniu na cenovo citlivých dovozných trhoch, najmä v rozvíjajúcich sa ázijských ekonomikách, dodala.

V Európe bude tlak na zníženie závislosti od ruského plynu pravdepodobne viesť k tomu, že jeho toky zostanú na nízkej úrovni. „V EÚ neexistujú žiadne právne záväzné obmedzenia na dovoz ruského plynu, je tu však silná snaha znížiť vystavenie bloku voči dovozu ruskej energie,“ uviedla IEA.

Pokles dodávok ruských plynovodov do Európy – a absencia spotových obchodovaných objemov od októbra – v kombinácii s cieľom EÚ znížiť svoju závislosť od dodávok od Ruska viedli IEA k zrevidovaniu svojho predpokladu dodávok ruských plynovodov do Európy na rok 2022. To si vyžaduje vyšší dovoz LNG, aby sa vybalancovali európske potreby a zabezpečilo sa naplnenie európskych podzemných zásobníkov, dodala agentúra.

„Vyššie potreby dovozu LNG v Európe vyvíjajú tlak na už aj tak napätú rovnováhu globálneho trhu s LNG v roku 2022,“ uviedla v tejto súvislosti.

Dodatočná ponuka

Vyhliadky na dodatočné dodávky sa javia ako obmedzené, pretože prírastková exportná kapacita závisí od obmedzeného počtu projektov, pričom niektorí vývozcovia sú ešte stále limitovaní výpadkami kapacity z roku 2021.

„Výsledné napätie na strane ponuky a vysoké krátkodobé ceny budú mať pravdepodobne negatívny vplyv na spotrebu plynu na cenovo citlivých rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré budú ovplyvnené aj rastúcimi nákladmi na ich dlhodobé zmluvy o dodávkach LNG indexovaného na ropu,“ uviedla IEA.

Dopyt po plyne bude podľa nej pravdepodobne ovplyvnený aj širšími dôsledkami konfliktu na globálnu ekonomiku. „Súčasné napätie v dodávkach plynu a vysoké ceny majú tiež silný negatívny vplyv na neenergetické využitie plynu, najmä na výrobu hnojív,“ pripomenula agentúra.

Predpovede dopytu po plyne pre takmer všetky regióny boli revidované smerom nadol, pričom zasiahnutý je najmä ázijsko-pacifický región, a to kombináciou zhoršeného ekonomického výhľadu v dôsledku vysokých cien komodít a rizika fyzických obmedzení prístupu k LNG.

Spotreba plynu v Európe a Eurázii, u ktorej sa už v roku 2022 očakávalo jej zníženie po silných príspevkoch dopytu súvisiaceho s počasím v roku 2021, bola ďalej revidovaná smerom nadol. „Očakáva sa, že spotreba v týchto regiónoch v roku 2022 medziročne klesne o takmer 6 %, resp. 5 %.,“ odhaduje IEA, ktorá očakáva, že ostatné regióny budú menej priamo ovplyvnené napätím v medzinárodnom obchode s plynom, keďže sa spoliehajú predovšetkým na domácu produkciu. „Napriek tomu ich ovplyvnia nepriame makroekonomické dôsledky konfliktu na ich domáce ekonomiky a trhy s plynom,“ dodala agentúra.