Brusel 17. júna 2021 – Vyzdvihnutie zásadnej úlohy podzemných zásobníkov zemného plynu pri vytváraní integrovaného energetického systému a vodíkovej ekonomiky v Európe do roku 2050 je cieľom štúdie „Picturing the value of underground gas storage to the EU H2 system“. Analýzu spracoval Guidehouse v spolupráci so združením Gas Infrastructure Europe (GIE), ktoré o ňom informuje na svojom webe.
Výhľadový dokument a mapa poskytujú podrobný prehľad s konkrétnymi faktami a číslami o potenciáli týchto zariadení. Stavajú na aktualizovanom návrhu európskej vodíkovej „chrbtice“ (EHB), ktorá predstavuje víziu celoeurópskej vodíkovej siete.
„Pokiaľ ide o dosiahnutie cieľa Európskej únie v oblasti uhlíkovej neutrality, súčasťou riešenia budú aktíva členov GIE – prevádzkovateľov zásobníkov, prepravy a LNG terminálov. Preto rozširujeme víziu EHB poskytnutím pohľadu na potreby skladovania vodíka v celej Európe, čo sa týka kapacít a služieb, ako aj širšej diskusie o možnostiach opätovného využitia a dodatočného vybavenia, geografickej dostupnosti a typu flexibility požadovanej v budúcich trhoch,“ povedal prezident GIE Torben Brabo.
Analýza zahŕňa niekoľko potrebných aspektov účinnej dekarbonizácie európskeho hospodárstva.
„Veľkokapacitné podzemné skladovanie vodíka je pre rozvoj európskeho trhu s vodíkom nevyhnutné a stane sa dôležitou súčasťou budúceho dekarbonizovaného energetického systému,“ uvádza sa v štúdii.
Ak sa má vodík rozšíriť v priemyselnom meradle, bude potrebné tiež značné nasadenie zásobníkov, čo si bude vyžadovať lepšie pochopenie konkrétnych potrieb skladovania, konštatuje ďalej štúdia.
V raných fázach vývoja na trhu s vodíkom (do roku 2030) sa bude pravdepodobne dopyt sústreďovať okolo oblastí klastrov („vodíkové údolia“), ktoré budú spočiatku väčšinou manažovať svoje dodávky lokálne. „Neoddeliteľnou súčasťou týchto údolí bude podzemné skladovanie vodíka, ktoré pomôže výrazne zlepšiť ekonomiku vznikajúcej vodíkovej infraštruktúry,“ zdôrazňuje dokument.
Pri napredujúcej transformácii a raste ponuky aj dopytu po vodíku sa podľa neho vodíkové údolia rozvinú do vzájomne prepojenej vodíkovej siete.
„Náš odhad nárokov na skladovaciu kapacitu vodíka ukazuje, že v roku 2030 bude potrebné skladovať asi 70 TWh vodíka a v roku 2050 približne 450 TWh,“ špecifikuje štúdia.
Skladovanie vodíka v soľných kavernách je podľa nej „nízko visiacim ovocím“ a súčasné výskumy ukazujú, že pórovité štruktúry (vyčerpané plynové polia, vodonosné vrstvy) vykazujú značný potenciál na pokrytie ďalších potrieb skladovania čistého a zmiešaného vodíka.
„Aby sme boli pripravení na značný dopyt po vodíku a regionálne potrubné siete do roku 2030, musíme začať so skladovaním už teraz,“ tvrdí analýza s tým, že prevádzkovatelia zásobníkov budú hrať kľúčovú úlohu, keďže budú potrebné ich skúsenosti.
Na prijatie rozhodnutia o úprave alebo vývoji rozsiahleho podzemného skladovania vodíka musí byť k dispozícii jasný projektový zámer a podporné regulačné prostredie, zdôrazňuje štúdia „Picturing the value of underground gas storage to the EU H2 system“.