Brusel 21. apríla 2020 – Európske podzemné zásobníky plynu poskytujú najväčšiu časť uskladnenej energie a zabezpečujú trvalo udržateľnú bezpečnosť jej dodávok pre kontinent. Keď sa, ako na konci roka 2019, naplnia na maximum, dokážu v zime pokryť približne 60 % bežnej európskej spotreby. Tento fakt, spolu s neistotou okolo dopytu po plyne počas súčasnej krízy, ukázal, aké zásadné sú zásoby plynu pre udržanie vyváženého a odolného energetického systému. Informuje o tom združenie Gas Infrastructure Europe (GIE).
„Hneď, ako sa prejavila súčasná kríza, prevádzkovatelia zásobníkov upravili svoju činnosť a podnikli potrebné kroky na udržanie bežnej obchodnej činnosti a na prípravu dodávok počas budúcej zimy. Po mesiaci sú členovia Gas Storage Europe presvedčení, že kontinuita podnikania v oblasti skladovania plynu je počas tejto mimoriadnej krízy zabezpečená a dodávky zemného plynu boli a budú bezchybné,“ povedal novozvolený prezident spoločnosti GSE, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Hungarian Gas Storage, László Fritsch.
Súčasne vyzdvihol kľúčovú úlohu pracovníkov v oblasti skladovania pri zásobovaní Európy energiou, ktorí si uvedomujú svoju zodpovednosť a prácu obetavo vykonávajú aj počas pandémie..
Prevádzková excelentnosť je obzvlášť dôležitá v súčasnom období (marec – apríl), pretože skladovanie plynu prechádza z fázy ťažby do fázy vtláčania. Znalosti a flexibilita umožňujú prevádzkovateľom uspokojiť širokú škálu požiadaviek zákazníkov, od hodinových až po sezónne potreby, a rýchlo reagovať, aby boli dodávky energie zaistené.
„Európske zásobníky, ako súčasť kritickej infraštruktúry, boli schopné udržať stabilné skladovacie operácie a pri súčasnej pandémii zaručiť vysokú úroveň bezpečnosti dodávok. Zásobníky plynu sú dnes riadne naplnené. Napriek tomu, že niektoré údržbárske činnosti sú odložené, vzhľadom na náležité posúdenie rizika, obchodné činnosti budú pokračovať počas celej plniacej sezóny,“ uviedol generálny riaditeľ Uniper Energy Storage a člen výkonného výboru GSE Axel Wietfeld. Zdôraznil tiež záväzok spravovať kritické obchodné činnosti s vysokou úrovňou bezpečnosti a zostať efektívny pri posilňovaní európskeho energetického prechodu.
Zásoby plynu tiež podporujú ciele Európskej zelenej dohody. V situácii, keď sa energetický prechod zrýchľuje a súčasná kríza narúša niektoré časti energetického dodávateľského reťazca, podzemné zásobníky plynu sú okamžitým riešením, ktoré môžu prispieť k prechodu od vysokouhlíkových nosičov energie k nízkouhlíkovým a obnoviteľným zdrojom energie. Odteraz môžu uskladňovať biometán a syntetický metán, ako aj zelený vodík, a to bez rozsiahlych investícií do siete a v prospech spoločnosti.