Kompresorová stanica Portovaja Foto: GAZ Faizi-Marato 

Moskva 5. augusta 2022 – Riziko dosahu sankcií súvisiacich s údržbou kľúčových plynových turbín plynovodu Nord Stream 1 sa týka aj ďalších troch, ktoré v súčasnosti čakajú na generálnu opravu. Podľa portálu spglobal.com to vo štvrtok (4. 8.) uviedla ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom s tým, že v kompresorovej stanici Portovaja funguje len jedna turbína.

Zopakovala, že nemohla prevziať dodávku turbíny 073, ktorá bola vrátená do Nemecka z Kanady po údržbe v polovici júla na základe výnimiek zo sankcií schválených Ottawou. „Keďže EÚ a Spojené kráľovstvo neposkytli oficiálne objasnenia týkajúce sa uplatňovania sankcií, nie je jasné, či opravy a preprava plynových turbín nebudú podliehať vývozným obmedzeniam,“ uviedol Gazprom. „Podobné riziká zostávajú pre motory 072, 074 a 121, ktoré čaká generálna oprava,“ dodal.

Na kompresorovej stanici plynovodu Nord Stream 1 Portovaja je možné použiť celkovo osem turbín – šesť veľkých jednotiek (071, 072, 073, 074, 075 a 076) a dve menšie (120 a 121).

Plynovod podľa spglobal.com potrebuje v stanici prevádzku piatich väčších turbín, aby mohol ísť na 100 % svojej kapacity. Šiesta turbína sa zvyčajne používa ako záložná jednotka – ale v súčasnosti je v prevádzke iba jedna, čím sa dodávka cez plynovod znižuje na 20 % kapacity. Turbíny 072, 074 a 121 boli odstavené, pretože potrebovali plánovanú údržbu, uviedol Gazprom.

Turbína 073 je v závode spoločnosti Siemens Energy v Nemecku a čaká na dodávku do Ruska, ale Gazprom uviedol, že súčasné sankčné režimy Kanady, EÚ a Spojeného kráľovstva mu neumožňujú turbínu prijať.

„Aktuálne protiruské sankcie bránia úspešnému riešeniu situácie s prepravou a opravou motorov plynových turbín Siemens pre kompresorovú stanicu Portovaja,“ vyhlásil Gazprom. „V súčasnosti je v stanici Portovaja v prevádzke len jedna zo šiestich hlavných čerpacích jednotiek a denná kapacita stanice nie je vyššia ako 33 miliónov m3/d,“ konkretizovala spoločnosť.

Vzhľadom na vyhlásenia Gazpromu sa podľa spgloobal.com zdá byť veľmi nepravdepodobné, že sa toky Nord Streamu 1 v dohľadnej dobe obnovia a len s jednou funkčnou turbínou, ktorá by si tiež mohla vyžadovať údržbu, existuje riziko úplného zastavenia dodávok.

Nemecký kancelár Olaf Scholz 3. augusta obvinil Rusko z blokovania vrátenia turbíny dodanej do Nemecka z Kanady, pričom povedal, že situácia by sa dala ľahko vyriešiť, ak by k tomu dal súhlas Gazprom. Gazprom však uviedol, že sankčné režimy Kanady, EÚ a Spojeného kráľovstva znemožnili dodávku turbíny.

V reakcii na štvrtkové vyhlásenie Gazpromu hovorca spoločnosti Siemens Energy uviedol, že „všetko, čo sa dalo povedať o turbíne, bolo povedané. Je pripravená na prevádzku a z našej strany sa dá okamžite previezť, takže ak prevádzkovateľ turbínu naozaj chce, dostane ju,“ dodal hovorca.

Sankčná neistota

Gazprom pri vysvetľovaní svojej pozície ďalej konštatoval, že bola podpísaná zmluva s britskou spoločnosťou Industrial Turbine Company (UK) Ltd, ktorá je súčasťou skupiny Siemens Energy, na opravu turbín v Kanade.

„Kanadské úrady vydali dokumenty o premiestnení motora, ktoré v žiadnom prípade nesúvisia so súčasnou zmluvou, spoločnosti Siemens Energy Canada Ltd, ktorá nie je zmluvnou stranou,“ uviedol Gazprom.

„Ak sa turbína prepraví do Ruska, existuje riziko, že kanadské úrady to môžu považovať za porušenie alebo obchádzanie podmienok vydaného povolenia. To môže následne viesť k zrušeniu povolenia a nemožnosti opravy ďalších motorov kompresorovej stanice Portovaja v Kanade,“ pokračuje Gazprom s tým, že zmluvnou stranou bola Industrial Turbine Company, ktorá podliehala požiadavkám zákonov Spojeného kráľovstva vrátane sankčných obmedzení.

Dodávka motora z Kanady do Nemecka tiež vytvára riziká spojené s uplatňovaním sankcií EÚ, najmä ustanovení nariadenia EÚ 833/2014, tvrdí Gazprom. Tie stanovujú, že „je zakázané priamo alebo nepriamo predávať, dodávať, prevádzať, predávať alebo vyvážať motory s plynovou turbínou, technológie a iný tovar uvedený v sankčných zoznamoch, bez ohľadu na to, či sú vyrobené – uvedený tovar alebo technológie – v EÚ, akejkoľvek fyzickej alebo právnickej osobe v Rusku alebo na použitie v Rusku.“

Nemecká a britská reakcia

Ruské noviny Kommersant citovali zdroj oboznámený so situáciou, ktorý vo štvrtok uviedol, že 3. augusta Gazprom dostal balík dokumentov od spoločnosti Siemens Energy, vrátane povolenia nemeckého Federálneho úradu pre hospodárske záležitosti a kontrolu exportu na absolvovanie colných kontrol do 26. júla 2023.

Siemens Energy podľa Kommersantu informovala Gazprom, že nie je potrebné oficiálne vysvetlenie sankcií od Európskej komisie. Spojené kráľovstvo zas písomne ​​potvrdilo Gazpromu, že neexistujú žiadne sankcie, ktoré by bránili návratu turbíny, uviedli noviny.

Súčasne dodali, že nie je potrebná osobitná výnimka na prepravu, keďže na turbínu sa nevzťahujú žiadne sankcie a že spoločnosť Siemens Energy je pripravená podporiť údržbu zariadenia Nord Stream 1 poskytnutím inžiniera na mieste.

Gazprom neodpovedal na žiadosť Reuters o komentár a nemecký Spolkový úrad pre hospodárske záležitosti a kontrolu exportu reakciu odmietol.