Moskva 2. novembra 2021 – Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom si v utorňajších aukciách odmietla rezervovať dodatočnú kapacitu na prepravu väčšieho množstva plynu do Európy cez Ukrajinu a Poľsko v období január až september 2022, čím podľa agentúry Reuters dala najavo, že neplánuje dodávať viac ako predstavujú zmluvné objemy, minimálne cez tieto dve trasy.
Spoločnosť nereagovala na žiadosť o komentár. Už predtým uviedla, že ďalšie objemy by mohli prísť do Európy prostredníctvom plynovodu Nord Stream 2 s ročnou kapacitou 55 bcm po tom, ako nemecký regulátor schváli jeho prevádzku.
„Gazprom pravdepodobne vsádza na to, že Nord Stream 2 bude pomerne skoro online a nechce preberať ďalšie záväzky, keďže tranzitná trasa cez Ukrajinu a plynovod Jamal-Európa sa pravdepodobne budú používať ako vyrovnávacie trasy, keď bude Nord Stream 2 v prevádzke,“ povedal Dmitrij Marinčenko, hlavný riaditeľ ratingovej agentúry Fitch.
Analytici spoločnosti Jefferies uviedli, že zostáva otázkou, či Rusko sprístupní ďalšie objemy iba cez Nord Stream 2, ktorému na spustenie prevádzky stále chýba nemecká certifikácia.
Rusko viackrát, naposledy v utorok ústami hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, deklarovalo, že je naďalej odhodlané začať dodávať ďalšie objemy zemného plynu do Európy po tom, ako dokončí plnenie domácich zásobníkov, v súlade s nariadením, ktoré minulý týždeň vydal prezident Vladimir Putin.
Ten dal 28. októbra spoločnosti Gazprom pokyn, aby po dokončení vtláčania plynu do podzemných zásobníkov v Ruskej federácii zvýšila dodávky do svojich zásobníkov v Európe, konkrétne v Rakúsku a Nemecku.
Šéf štátnej plynárenskej spoločnosti Alexej Miller ubezpečil, že Gazprom tento pokyn zrealizuje, pričom plánovanú úroveň nad 72,6 bcm plynu v domácich zásobníkoch dosiahne k 1. novembru a ich plnenie dokončí 8. novembra.
V sobotu (30. 10) však došlo k obráteniu toku na plynovode Jamal-Európa, na čo európske ceny reagovali rastom. Peskov v tejto súvislosti povedal, že Rusko si plní alebo dokonca prekračuje svoje záväzky.
Rusko pokrýva tretinu európskej spotreby plynu a jeho zámery v oblasti dodávok sú kritické v čase, keď spotové ceny na celom kontinente prudko vzrástli a zasiahli domácnosti a podniky.
Aktuálne úrovne skladovania v európskych zásobníkoch Gazpromu zostávajú približne na tretine úrovne spred roka.