Moskva 18. októbra 2021 –  Ruská spoločnosť Gazprom si na november nerezervovala žiadnu dodatočnú tranzitnú kapacitu cez Ukrajinu napriek minulotýždňovým vyhláseniam prezidenta Vladimira Putina, že Rusko je pripravené zvýšiť dodávky plynu do Európy. Informovali o tom agentúry Bloomberg a Reuters, podľa ktorých to vyplýva z výsledkov viacerých pondelkových aukcií.

Bloomberg uviedol, že Gazprom si zarezervoval len obmedzenú dodatočnú kapacitu cez plynovod Jamal-Európa, podľa Reuters približne tretinu ponúkanej dodatočnej kapacity. Z údajov regionálnej rezervačnej platformy vyplýva, že ruský exportér si na november rezervoval približne 32 miliónov kubických metrov denne. To je 35 % celkovej dodatočnej kapacity, ktorú poľský operátor Gas System ponúka na tranzit cez tranzitný bod Kondratki.

Pokiaľ ide o tranzit cez ukrajinskú trasu, Gazprom a Ukrajina sa dohodli na päťročnej dohode na konci roku 2019 po dlhých rozhovoroch, komplikovaných politickým napätím medzi oboma štátmi.

Ruská spoločnosť má právo okrem už dohodnutých objemov rezervovať aj dodatočnú tranzitnú kapacitu, čo počas tohto roka poväčšinou odmietala urobiť. Podľa niektorých analytikov je za tým snaha presadiť spustenie plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky.

Ukrajinský prevádzkovateľ systému v piatok (15. 10,) uviedol, že Rusko posiela do Európy cez Ukrajinu menej plynu, ako je stanovené v súčasnej tranzitnej zmluve.

Vicepremiér Alexander Novak v sobotu (16. 10.) uviedol, že spotreba ruského plynu je rekordne vysoká, ale Moskva je stále pripravená zvýšiť dodávky do Európy, ak by dostala takú požiadavku.

Podľa Reuters dodal, že komerčné dodávky plynu prostredníctvom plynovodu Nord Stream 2 sa môžu začať hneď po udelení súhlasu nemeckého regulačného orgánu.

Prevádzkovateľ NS2 v pondelok informoval, že prvý reťazec plynovodu je naplnený technickým plynom a má dostatočný tlak na budúcu prepravu plynu. Očakáva sa, že plynovod získa certifikáciu od nemeckého regulátora na začatie komerčného predaja zemného plynu.

Ceny reagovali rastom

Britské a európske veľkoobchodné ceny plynu v reakcii na výsledky aukcií vzrástli.

Holandská veľkoobchodná cena plynu za november stúpla o 15,1 eura na 103,50 eura za megawatthodinu (MWh). Kontrakt na nasledujúci deň stúpol o 13,15 eura na 100,15 eura/MWh.

Britský veľkoobchodný kontrakt o dodávke plynu na okamžité dodanie vzrástol o 26,25 pence na 2,28 libry/therm.

„Zmiešané správy z Ruska za posledných niekoľko dní, ako aj skutočnosť, že neboli rezervované žiadne objemy, resp. toky do severozápadnej Európy sa nezvýšili, naznačujú, že riziko zostáva prítomné,“ uviedli analytici spoločnosti Refinitiv.

Nedostatok plynu zhorší aj situáciu európskeho priemyslu, ktorý prudko rastúce ceny vedú k znižovaniu výroby v chemickom sektore či vo výrobe hnojív, tvrdí Bloomberg.