Moskva 25. októbra 2021 – Gazprom rozširuje cenovú indexáciu vo svojom portfóliu tak, aby zahŕňala stabilnejšie, dlhodobejšie forwardové produkty, povedala generálna riaditeľka spoločnosti Gazprom Export Jelena Burmistrovová v rozhovore pre korporátny časopis ruskej štátnej spoločnosti. Informoval o tom portál spglobal.com.
„V našom portfóliu sa v posledných rokoch výrazne zvýšil aj podiel kontraktov spojených so spotovými cenami a forwardovými kotáciami na európskych obchodných parketách. Zároveň, aby sme zabezpečili predvídateľné finančné toky, rozširujeme používanie cenovej indexácie na stabilnejšie forwardové produkty,“ uviedla Burmistrovová s tým, že sem patria produkty s dlhším časovým rámcom vrátane štvrťrokov a rokov.
V posledných mesiacoch dosiahli európske ceny plynu rekordné maximá, čo zosilnilo obavy zo zimných dodávok plynu. Šéfka Gazprom Exportu povedala, že Gazprom upravil svoju predpoveď priemerných cien v roku 2021 na 270 USD/1000 m3 (9,55 USD/MMBtu).
Poukázala v tejto súvislosti na vysokú spotrebu plynu zo zásobníkov v EÚ v zime 2020 – 2021 v dôsledku chladného počasia a neskorý začiatok vtláčacej sezóny ako faktory podporujúce vysoké ceny. „Európa vstúpi do jesenno-zimného obdobia s nedostatkom plynu v zásobníkoch. Táto situácia určite stimuluje dopyt a ovplyvní ceny,“ skonštatovala.
Prognózu celkových objemov predaných prostredníctvom elektronickej predajnej platformy (ETP) v tomto roku neposkytla, uviedla však, že k septembru sa predalo približne 7,4 bcm s dodávkou v tomto roku.
„Tento obchodný nástroj, ktorý funguje ako doplnok k našim dlhodobým zmluvám, je navrhnutý tak, aby pružne reagoval na zmeny trhových podmienok … ETP, rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, preukázala svoju spoľahlivosť a ukázala sa ako flexibilný nástroj pre ďalšie predaje plynu,“ dodala.
Cenová volatilita – s výrazným poklesom cien v roku 2020 a prudkým nárastom v tomto roku – je výsledkom vonkajších faktorov a nie štruktúry samotného trhu s plynom, tvrdí Burmistrovová.
Poukázala na faktory ako nerovnomernosť oživenia po pandémii v rôznych krajinách a veľký tok LNG na ázijský trh. Vývoj globálneho LNG sektora podľa nej do značnej miery ovplyvní stav európskeho trhu s plynom.
Burmistrovová očakáva, že ruský plyn zostane konkurencieschopný aj v prípade zavedenia uhlíkového cla na vonkajších hraniciach EÚ (CBAM) v plynárenskom sektore, pretože Gazprom podniká kroky na zníženie svojich emisií.
Objemy exportu
Gazprom stále očakáva, že v roku 2021 dodá do Európy a Turecka 183 bcm plynu. Burmistrovová neposkytla prognózu objemu dodávok na rok 2022, bude podľa nej závisieť najmä od počasia a situácie na trhu s LNG.
Prognózy na rok 2021 zahŕňajú dodávky okolo 24 – 25 bcm do Turecka, uviedla šéfka Gazprom Exportu. „Napriek ťažkostiam spôsobeným pandémiou zostal objem našich dodávok plynu do tejto krajiny prakticky na úrovni roku 2019. A za prvých deväť mesiacov roku 2021 sme zvýšili dodávky do Turecka medziročne o 138,3 %,“ konkretizovala.
Gazprom očakáva, že jeho predaj LNG dosiahne v roku 2021 viac ako 8 miliónov ton. Gazprom rozširuje svoje LNG portfólio, ktoré sa podľa Burmistrovovej za posledných niekoľko rokov zdvojnásobilo.
„Takýto výrazný nárast dodávok sme dokázali zabezpečiť jednak zvýšením objemov predaja v rámci dlhodobých kontraktov, ako aj výrazným nárastom obchodných operácií,“ povedala.
Gazprom sa podľa nej snaží rozšíriť svoju zákaznícku a dodávateľskú základňu nad rámec svojich súčasných kľúčových trhov v ázijsko-tichomorskom regióne do juhovýchodnej Ázie, Afriky a Blízkeho východu.
Dodávky do Číny
Gazprom dodal v prvých deviatich mesiacoch roku 2021 do Číny cez plynovod Power of Siberia 7,1 bcm plynu. „Dodávky do Číny cez východnú trasu v súčasnosti prebiehajú podľa dohodnutých podmienok, dokonca mierne nad našimi dennými záväzkami… Kapacita plynovodu Power of Siberia sa postupne zvyšuje, aby sa zabezpečili exportné dodávky do Číny až na úrovni 38 bcm/rok,“ poznamenala Burmistrovová.
Gazprom sa v súčasnosti neplánuje podieľať na infraštruktúrnych projektoch v Číne, reagovala na otázku, či sa spoločnosť angažuje v čínskej sieti podzemných zásobníkov plynu.
Ruská spoločnosť 22. októbra oznámila, že sa s mongolskou vládou dohodla na trase ropovodu Sojuz Vostok, ktorý bude prepravovať plyn cez Mongolsko do Číny.
„Mongolská vláda už podnikla kroky k štátnej podpore projektu a vyhradila miesto pre plynovodné zariadenia,“ uviedol Gazprom.