Berlín 24. septembra 2020 – Návrh nemeckých Zelených na zastavenie plynovodu Nord Stream 2 zjednotil zvyšok politického spektra, ktorý takýto krok odmietol. Podľa denníka Financial Times nemecká vláda aj po otrávení ruského opozičníka Navaľného trvá na oddelení politických a ekonomických otázok a nechce narušiť právny rámec pre veľké energetické investície.

V nemeckých politických kruhoch v poslednom období špekulovalo, že kancelárka Angela Merkelová by mohla byť prinútená k jednému z najväčších obratov svojej kariéry v podobe ukončenia podpory pre Nord Stream 2. FT však tvrdí, že ani Navaľného prípad neovplyvnil konzistentné postoje Merkelovej k projektu. Podporu navyše našla vo veľkej časti domáceho politického spektra po tom, čo opoziční Zelení minulý týždeň predložili v Spolkovom sneme návrh, aby vláda Nord Stream 2 zastavila.

Líderka strany Annalena Baerbocková v tejto súvislosti vyhlásila, že Nord Stream 2 „rozdeľuje Európu“. Jej strana sa však v tomto postoji ocitla takmer úplne izolovaná. CDU/CSU, sociálni demokrati, pravicová strana Die Linke a pravicová Alternatíva pre Nemecko, ktorí sa len zriedka na niečom zhodnú, návrh Zelených jednotne odmietli.

Premiérka Meklenburska-Predpomoranska Manuela Schwesigová (SPD) poukázala na význam zemného plynu ako „premosťovacieho paliva“ pre Nemecko, ktoré sa vzdáva konvenčných zdrojov energie. „V roku 2022 končíme s jadrovou energiou a v roku 2038 s uhlím. Stále nie je jasné, či vietor a vodíková technológia môžu toto všetko nahradiť,“ uviedla.

Poslanec za CDU Jens Koeppen pripomenul, že Nord Stream 2 už pohltil 10 miliárd eur, je hotový na 97 percent a dokončiť zostáva už len približne 150 km. „Malo by to teraz všetko zhniť na dne Baltského mora?“ spýtal sa. Dietmar Bartsch z Die Linke sa Zelených pýtal, prečo nepožadujú zastavenie saudskoarabského dovozu ropy „po vražde Chašukdžího“.

Nemeckí politici sú podľa FT v zložitej situácii. Chcú potrestať Rusko za Navaľného otrávenie, ​​ale vedia, že zastavenie Nord Streamu 2 by Európe spôsobilo rozsiahle škody. Navyše, dopyt EÚ po plyne rastie, pretože jej domáce zdroje paliva sa zmenšujú.

Ukončenie podpory projektu by tiež poškodilo európskych investorov, píše FT a pripomína, že hoci plynovod stavia ruský Gazprom, polovica jeho nákladov vo výške 9,5 miliárd EUR bola pokrytá pôžičkami od európskych investorov, ako sú Royal Dutch Shell, Engie a OMV. Nemecká vláda by po zastavení plynovodu pravdepodobne musela vyplatiť miliardové kompenzácie.

Analytici sa domnievajú, že nemecká vláda sa snaží zabrániť akémukoľvek kroku, ktorý by narušil právny rámec pre veľké energetické investície. Energetická analytička z Nemeckého inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti Kirsten Westphal pripomenula, že na rozdiel od iných krajín Nemecko nemá veľký štátny energetický podnik, preto je úplne odkázané na dodávky energií od súkromných ​​spoločností. „Tieto spoločnosti potrebujú spoľahlivý regulačný rámec a Berlín to vie,“ dodala.

Berlín zároveň naďalej trvá na tom, že politické otázky – konkrétne aféra Navaľného a potreba ráznej európskej reakcie – musia byť oddelené od hospodárskych, najmä infraštruktúrnych projektov, ktoré sú považované za nevyhnutné pre energetickú bezpečnosť Európy.

V rovnakom duchu sa koncom augusta vyjadrila aj samotná Merkelová, ktorá dodala, že Nord Stream 2 by mal byť dokončený, keďže bude prevádzkovaný aktérmi v Rusku aj v Európe. Nie je dôvod domnievať sa, že sa jej názor odvtedy zmenil, bez ohľadu na novičok, uzavrel FT.