Londýn 15. septembra 2020 – Hoci z celkovej trasy plynovodu Nord Stream 2, ktorá predstavuje cca 3100 kilometrov zostáva dokončiť približne 6 percent – 80 km v otvorených vodách – dokončenie posledného úseku sa podľa denníka Financial Times (FT) stáva čoraz bolestivejším a potenciálne nákladnejším problémom pre šesť najväčších európskych plynárenských spoločností, ktoré sa zaviazali poskytnúť projektu financie v hodnote miliárd eur.
Nord Stream 2 bol od samého začiatku predmetom kontroverzií a kritici ho odsudzovali ako politický projekt prehlbujúci energetickú závislosť Európy od Kremľa. Otrávenie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zintenzívnilo výzvy pre vlády štátov EÚ, aby našli spôsob, ako zabrániť jeho dokončeniu.
Ruská štátna spoločnosť Gazprom buduje plynovod, ktorého polovica nákladov vo výške 9,5 mld. eur je financovaná z pôžičiek od Royal Dutch Shell, rakúskej OMV, francúzskej Engie a nemeckých skupín Uniper a Wintershall. Všetci považujú svoje investície za ohrozené politickými ťažkosťami a polemikami.
V decembri 2019 Washington uvalil sankcie na spoločnosti podieľajúce sa na výstavbe ropovodu a prinútil švajčiarsku spoločnosť Allseas, ktorá sa venuje kladeniu potrubí, zastaviť práce na projekte. Návrhy ďalších sankcií z júla ich rozšírili na všetky subjekty, ktoré sa na projekte podieľajú, čo ohrozuje päť spolufinancujúcich spoločností.
Navaľného otrávenie nervovoparalytickým novičokom viedlo nemeckých politikov k výzvam kancelárke Angele Merkelovej, najdôležitejšej európskej podporovateľke ropovodu, aby ukončila svoju podporu projektu.
James Henderson z Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie tvrdí, že sankcie predstavujú pre EÚ jediný dostupný prostriedok na zastavenie plynovodu, keďže už predtým vydala regulačné povolenia. Spätné kroky by podľa neho mali „značné právne následky“. Pre financujúce spoločnosti je to nepríjemná situácia. „Ako získate späť svoje peniaze, ak ropovod nefunguje?“ položil si otázku Henderson, ktorý v tejto súvislosti očakáva „zaujímavé rokovania s Gazpromom“.
Nord Stream 2, ktorý by mal zdvojnásobiť kapacitu ruského plynu prepravovaného priamo do Nemecka na 110 mld. m3 ročne, bol podľa FT od začiatku kontroverzný. Odporcovia, hlavne vo východných štátoch EÚ, ako je Poľsko, hovoria, že je navrhnutý tak, aby pripravil Kyjev o tranzitné poplatky tým, že sa vyhne existujúcej plynovodnej sieti, ktorá vedie z Ruska cez Ukrajinu do EÚ.
USA tvrdia, že Nord Stream 2 ešte viac pripúta Nemecko a EÚ ku Kremľu a zvýši množstvo peňazí, ktoré Moskva zarobí na európskych spotrebiteľoch.
Uniper minulý mesiac uviedol, že možno bude musieť odpísať svoju pôžičku projektu pre zvýšenú hrozbu amerických sankcií. Hoci jeho výkonný riaditeľ Andreas Schierenbeck vyjadril nádej, že projekt bude nakoniec dokončený a Uniper nebude sankcionovaný, dodal: „Nemôžeme vylúčiť [možnosť] takého extrémneho scenára. Nemôžeme vylúčiť, že by sme mohli mať ďalšie oneskorenia a že potrubie nemusí byť dokončené. . . Z týchto sankcií máme obavy.“
Anglicko-holandský energetický koncern Shell uviedol, že má v projekte „obmedzenú úlohu ako jeho finančný veriteľ“. Hoci Shell „nemá názor na možné sankcie“, tvrdí, že aplikovateľné sankcie a opatrenia na kontrolu obchodu vždy dodržiava.
Výkonný riaditeľ Wintershall Mario Mehren minulý mesiac povedal, že verí, že plynovod bude „uvedený do prevádzky v blízkej budúcnosti, a sme tiež presvedčení, že všetky naše pôžičky budú splatené v súlade s ustanoveniami zmluvy“. K aprílu spoločnosť Wintershall prispela na projekt sumou 730 mil. eur z prisľúbených 950 miliónov
OMW odmietla vec komentovať, zatiaľ čo Engie na žiadosť o komentár nereagovala.
„Spoločnosť Nord Stream 2 AG ako developer komerčnej investície nemôže komentovať politické debaty,“ uviedla pre FT a dodala, že „spoločnosti podporujúce náš projekt sú naďalej presvedčené, že čo najskoršie možné uvedenie plynovodu do prevádzky je v záujme energetickej bezpečnosti Európy“.
Analytici však podľa FT spochybňujú samotné komerčné opodstatnenie plynovodu, vzhľadom na obdobie historicky nízkych cien a veľkého pretlaku na trhu spôsobených pandémiou, ako aj na rast produkcie LNG, napríklad aj v USA.
Gazprom očakáva, že jeho predaj plynu do Európy a Turecka tento rok poklesne asi o 16 % na zhruba 165 mld. m3, a to pre nižšiu spotrebu a vyššie dodávky konkurencie. Jeho súčasné plynovody, ktoré dodávajú plyn na tieto trhy, majú celkovú kapacitu 219 mld. m3 ročne.
Výkonný riaditeľ moskovského BCS Global Markets Ronald Smith nepovažuje Nord Stream 2 z operačného hľadiska za naliehavú prioritu jednak pre nadbytok LNG na trhu, pokles dopytu či miernu zimu. „Existujúce plynovody momentálne poskytujú viac než dosť kapacity,“ tvrdí.
To by podľa FT znamenalo, že potenciálne oneskorenie projektu vynútené európskymi vládami ako revanš za otravu Navaľného, by malo menší dosah na financujúce spoločnosti, ktoré za to platia.
Väčšina predpovedí očakáva, že rast ázijského dopytu po plyne do troch rokov eliminuje nadbytočné dodávky LNG a klesajúca domáca produkcia plynu v Európe zvýši potrebu dovozu.
„Momentálne nie je pravdepodobné, že by to malo nejaké dôsledky pre európskych alebo nemeckých politikov, ktorí sa rozhodnú zdržať Nord Stream 2 z krátkodobých politických dôvodov,“ uviedol Smith. „Žiadna európska vláda však nebude chcieť vypnúť kúrenie v školách, pretože sa tento projekt nedostaval.“
Spoločnosť Gazprom na žiadosť o komentár nereagovala. Ruský minister energetiky Alexander Novak, člen správnej rady Gazpromu, minulý týždeň povedal, že plynovod bude dokončený a naďalej bude mať obchodný zmysel. „Je to dlhodobý projekt na mnoho desaťročí, ktorý je stále relevantný“ zdôraznil.
Moskva opakovane tvrdí, že Nord Stream 2 je komerčný projekt, ktorý jej umožní vyhnúť sa prerušeniam dodávok, ako boli tie spôsobené politickými spormi medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré prudko zvýšili ceny pre európskych zákazníkov.
Henderson ho však považuje za „jedno z bizarných potrubí“ a tvrdí, že mnoho ľudí si kladie otázku, prečo Nord Stream 2 stavať. „Aké je jeho ekonomické opodstatnenie, je to jeho prebytočná kapacita? Ak ste zajtra povedali, že sa Nord Stream 2 nekoná, nie som si istý, že by veľa obchodníkov akokoľvek reagovalo,“ dodal.