Washington 20. augusta 2020 – Snaha Spojených štátov dodávať Ukrajine skvapalnený zemný plyn cez Poľsko naráža na viaceré prekážky. Jednou z nich je ekonomická nevýhodnosť pri súčasných nízkych cenách plynu, ďalšou chýbajúca infraštruktúra na poľskej strane. Téme sa venovali Lidové noviny.

Americký plán by mal Ukrajinu zbaviť závislosti od ruského plynu a prepravných poplatkov. Je súčasťou širšieho zámeru, v rámci ktorého sa USA snažia vytvoriť  koalíciu „priateľov amerického plynu“. Mala by na trhu s plynom znížiť význam Nemecka, podporujúceho dokončenie projektu Nord Stream 2, ktorý by mal do Európy prepraviť ďalších 55 mld. m3 ruského plynu.

Uvedený plán však podľa Lidových novín má ekonomickú slabinu, keďže v súčasnosti sa neoplatí dovážať LNG z Ameriky. Aj preto Ukrajina zaujala vyčkávací postoj.

Američania dúfajú, že dohoda o importe LNG na Ukrajinu, predbežne uzavretá formou memoranda s ukrajinskou vládou, sa zrealizuje. Počíta sa s dodávkami 5,5 miliardy m3 plynu ročne po dobu 20 rokov.

Zabezpečiť ich má spoločnosť Louisiana Natural Gas Exports (LNGE). Jej šéf Ben Blanchett pritom tvrdí, že o kontrakte už bolo neoficiálne rozhodnuté a prvé dodávky by mali prísť v roku 2023.

Odberateľom na ukrajinskej strane má byť štátny Naftogaz. Od marca ale rokovania prakticky zastali, tvrdí poľský analytik Mateusz Kubiak z varšavskej poradenskej firmy Esperis Consulting.

Naftogaz sa snaží dosiahnuť čo najvýhodnejšiu cenu za plyn. Jeho nový prevádzkový riaditeľ Otto Waterlander sa zdráha uzatvoriť kontrakt na dvadsať rokov bez naviazania ceny na európske benchmarky. Naopak, Američania požadujú indexáciu cien podľa uzla Henry Hub v Louisiane.

Európsky trh je v súčasnosti navyše presýtený skvapalneným plynom a nemá ďalšie skladovacie kapacity, priblížil ďalší aspekt Connor McLean z coloradskej firmy BTU Analytics. „Skladovacie kapacity v Európe sú naplnené nad bežnú úroveň, čo vedie k poklesu cien. Už začiatkom leta cena za plyn spadla pod úroveň americkej, čo robí z amerického LNG pri preprave do Európy neekonomickú komoditu.“

Ďalším problémom je situácia v Poľsku, ktoré hrá v amerických plánoch zásadnú úlohu, keďže plyn z amerických tankerov by mal na Ukrajinu smerovať potrubím z poľských prístavov. Súčasná poľská infraštruktúra však nemá kapacitu na to, aby dodávky na Ukrajinu splyňovala a potrubím dodávala susedovi.

To by mala zabezpečiť štátna spoločnosť PGNiG. Potrebné kapacity má vybudovať v Gdansku, ale nebudú hotové skôr ako v roku 2025. Navyše plánovaná ročná kapacita štyri miliardy metrov kubických plynu.

Existujúce prepojenie medzi Poľskom a Ukrajinou v Drozdowicziach má kapacitu dve miliardy kubíkov. Vybudovanie dostatočných kapacít chce podporiť aj americká LNGE sumou 300 miliónov dolárov.

Podľa Lidových novín sa spomína aj možnosť, že novú plynovú infraštruktúru v Poľsku podporí americká Eximbanka, ktoré financuje americký export. Do projektu by mohli vstúpiť aj ďalšie európske banky.