Bratislava 2. februára 2021 – Nedávnu hrozbu európskeho blackoutu sa podarilo odvrátiť vďaka konvenčným zdrojom, najmä atómovým a uhoľným elektrárňam, ktoré v potrebnom čase dokázali dodať elektrinu aj do krajín bez týchto zdrojov. Podľa niektorých odborníkov sú pre stabilizáciu siete najdôležitejšie plynové elektrárne. Téme sa venoval energie-portal.sk.
Rozdelenie európskej elektrickej siete na dve časti s odlišnou frekvenciou začiatkom januára takmer vyústilo do výpadku elektriny na kontinente. Zlyhanie zariadenia a preťaženie prenosovej siete v Chorvátsku podľa prevádzkovateľov sietí viedlo k prerušeniu dodávok v 200-tisíc domácnostiach v rôznych častiach Európy a zníženiu dodávok pre priemyselné podniky vo Francúzsku a Taliansku.
Podľa energie-portal.sk táto udalosť nesúvisí priamo s nárastom objemu produkcie z obnoviteľných zdrojov, ale skôr s odstavovaním uhoľných a jadrových elektrární, ktoré sa nenahradzujú adekvátnymi zariadeniami poskytujúcimi stabilitu a flexibilitu sietí.
“Otázka nie je, či blackout v niektorých častiach Európy nastane, ale kedy sa tak stane. Môže k tomu dôjsť aj v krajinách s vysokou úrovňou bezpečnosti elektrickej siete,” povedal v tejto súvislosti pre agentúru Bloomberg Stefan Zach z rakúskej dodávateľskej spoločnosti EVN AG.
Pre prenosové sústavy je dôležitá stabilná frekvencia na úrovni 50 Hz, pričom výraznejšie odchýlky môžu poškodiť zariadenia a spôsobiť výpadok elektrického prúdu. Práve to hrozilo začiatkom januára, ak by sa výkyvy frekvencie nepodarilo stabilizovať v priebehu pár minút, poznamenal energie-portal.sk.
Zdôraznil, že rast podielu OZE zvyšuje podiel premenlivej energie a spôsobuje väčšie výkyvy v sieti. Viaceré krajiny súčasne odstavujú uhoľné a jadrové elektrárne zabezpečujúce stabilitu a flexibilitu sústavy, pričom množstvo plynových zdrojov ich zatiaľ nedokáže nahradiť, tvrdí energie-portál s tým, že rovnaký problém pri prechode na zelenú produkciu výroby elektriny bol pred niekoľkými rokmi v Austrálii. Dôvodom výpadku bola chýbajúca elektrina z veterných elektrární. Nedostatočnú flexibilitu majú riešiť batériové zásobníky.
Podobné ťažkosti siete rieši americká Kalifornia, kde počas letných horúčav zvýšená spotreba elektriny a nedostatočná produkcia fotovoltických elektrární vo večerných hodinách viedli k výpadkom dodávok elektriny tamojšieho prevádzkovateľa. Inštalácia veľkých batérií je pomalá a zároveň sa odstavujú plynové elektrárne.
V reakcii na situáciu museli začiatkom septembra kalifornské štátne regulačné orgány skupine starších plynových elektrární, ktoré mali byť pôvodne zatvorené, umožniť pokračovanie v prevádzke ešte ďalšie tri roky, aby prispeli k zaisteniu spoľahlivosti siete.
Znižovanie kapacity tradičných zdrojov je rizikom aj v Európe, upozorňuje energie-portal.sk. “Problém nie je priamo v rastúcej obnoviteľnej elektrine, ale v znižovaní konvenčných kapacít. Výsledkom je nedostatočná bezpečnosť výroby elektriny a vyrovnávanie siete, ktoré je treba riešiť,” myslí si Eglantine Kuenle z Inštitútu energetickej ekonomiky na Univerzite v Kolíne.
Nedávny incident zvýraznil čoraz väčšiu prepojenosť európskych sietí a skutočnosť, že problém v niektorej časti veľmi rýchlo ovplyvní fungovanie v inej časti.
Odborníci varujú, že takéto incidenty sú v Európe čoraz častejšie. Kým pred niekoľkými rokmi musel rakúsky dodávateľ Wien Energie kvôli stabilizácii krátkodobo zvýšiť dodávku energie len asi 15-krát, v posledných rokoch k tomu došlo až 240-krát. Podľa riaditeľa spoločnosti Michaela Strebla sú z pohľadu stabilizácie siete najdôležitejšie elektrárne na zemný plyn.
Poruchu prepojených prenosových sústav pomohla podľa slovenského prevádzkovateľa SEPS vyriešiť rýchla a správna reakcia obranných technológií, uzavrel energie-portal.sk.