Brusel 6. mája 2020 – Európska komisia zvažuje tri možnosti pre budúce investície do plynárenskej infraštruktúry, v súvislosti s cieľom klimatickej neutrality do roku 2050. Vyplýva to z uniknutého interného rámcového materiálu, ktorý vypracovalo energetické riaditeľstvo EK. Informuje o ňom portál euractiv.com, ktorý do materiálu nahliadol..
Prvou možnosťou je postupný prechod od zemného plynu, s pokračujúcou podporou EÚ pre infraštruktúru, „súbežne“ s novými prioritami pre obnoviteľný plyn.
Druhú možnosť predstavuje „rozvodná sieť zeleného plynu“ s vylúčením fosílneho plynu z financovania EÚ, ktorá by sa „úplne zamerala“ na vylepšenie a úpravu plynových sietí tak, aby mohli prepravovať obnoviteľné plyny, ako je vodík, P2G a bioplyn.
Treťou možnosťou je „iba elektrina“, pri ktorej by sa akékoľvek financovanie plynu úplne zrušilo a namiesto toho sa zameralo na elektrinu a inteligentné siete.
Úvahy na európskej úrovni prichádzajú pred plánovanou revíziou usmernenia EÚ o financovaní cezhraničnej energetickej infraštruktúry, ktorá sa očakáva do konca roku 2020 – tzv. Nariadenia o transeurópskej energetickej infraštruktúre (TEN-E). „Cieľom preskúmania TEN-E je prispieť k Zelenej dohode prostredníctvom podpory transeurópskej infraštruktúry potrebnej pre bezuhlíkový energetický systém,“ uvádza sa podľa euractiv.com v materiáli.
Súčasné financovanie plynárenských projektov zo strany EÚ sa podľa neho sústreďuje na infraštruktúru zemného plynu vrátane prepravy, stláčania a skladovania LNG. Budúce výdavky EÚ sa však zameriavajú na dekarbonizáciu a cieľ európskej klimatickej neutrality do roku 2050, dodáva materiál. „Na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do polovice storočia bude musieť byť zemný plyn v plynárenskej sieti EÚ postupne nahradený obnoviteľnými plynmi,“ uvádza sa v dokumente s tým, že budúce financovanie infraštruktúry malo odrážať nové technológie, ako je P2G a vodíkové siete.
Financovanie infraštruktúry pre fosílne plyny by sa malo v Únii v nadchádzajúcich rokoch postupne zastaviť práve v súvislosti s jej klimatickými cieľmi. Európska investičná banka sa v novembri rozhodla zrušiť finančnú podporu pre fosílne palivá od roku 2021.
Začiatkom tohto roka Európsky parlament schválil revidovaný zoznam energetických projektov, ktoré sú oprávnené na financovanie EÚ. Zahŕňal aj 32 plynárenských projektov. Vzbudil nevôľu zelených poslancov, ktorí vyhlásili, že na infraštruktúru fosílnych plynov by sa nemali poskytovať žiadne prostriedky.
Frans Timmermans, podpredseda Komisie zodpovedný za dohľad nad Zelenou dohodou, v tom čase uviedol, že EÚ bude v budúcnosti poskytovať iba financovanie iba energetickým projektom, ktoré podporujú európsky cieľ v oblasti klimatickej neutrality.
Podľa novej politickej línie Komisie sa financovanie poskytne iba na plynovú infraštruktúru „do budúcnosti“, ktorá je schopná nakladať s plynmi s nízkym obsahom uhlíka, ako je vodík, a zabráni „uväzneniu“ v zemnom plyne.