Brusel 2. novembra 2021 – V období, keď sa očakáva predstavenie taxonómie udržateľných financií Európskou komisiou, sa Nemecko, najväčší štát EÚ, a jeho budúci kancelár viac ako kedykoľvek predtým hlásia k zemnému plynu a jeho úlohe v energetickej transformácii. Téme sa venoval portál euractiv.com.
Nemecko, ktorého posledné jadrové reaktory budú odstavené do konca roku 2022, je jednou z krajín EÚ, ktorá je obzvlášť závislá na elektrine z plynu. Expanzia obnoviteľných zdrojov v krajine bola v posledných rokoch veľmi pomalá.
Nemecká energetická transformácia sa zameria na obnoviteľné zdroje, ale „aj využívanie plynu bude dlhodobo jej súčasťou“, čo znamená, že Nemecko bude musieť postaviť nové plynové elektrárne, vysvetlil pravdepodobný budúci nemecký kancelár Olaf Scholz z SPD.
Plynové elektrárne „sú predpokladom, aby sme dokázali zvládnuť toto obdobie zmien,“ povedal Scholz účastníkom minulotýždňového kongresu vplyvného odborového zväzu baníctva, chemikálií a energetiky IG BCE.
V podobnom duchu sa v polovici októbra vyjadril poslanec nemeckých sociálnych demokratov Bernd Westphal. Plyn hrá dôležitú úlohu pri prechode na čistú energiu, čo „by sa malo samozrejme odraziť v taxonómii“, uviedol na podujatí think-tanku Agora Energiewende. Klimatický plán Európskej komisie do roku 2030 sa podľa neho správne zameriava na energetickú účinnosť a obnoviteľné zdroje.
Úloha zemného plynu ako posledného fosílneho paliva a „mosta do éry obnoviteľných zdrojov“ si však vyžaduje uznanie podľa pravidiel ekologického financovania EÚ, dodal.
Zemný plyn sa podľa neho môže využiť pri znižovaní emisií v oceliarskom priemysle alebo pri výrobe elektriny a tepla. „To si vyžaduje rozumne navrhnutú taxonómiu EÚ, a to aj vzhľadom na úlohu zemného plynu. Pre bezpečnosť dodávok a konkurencieschopné ceny je nevyhnutné použiť zemný plyn, posledné fosílne palivo, ako most do veku obnoviteľných zdrojov,“ povedal.
Zelení naznačili možnú dohodu o úlohe plynu
Keďže nemecké strany v súčasnosti rokujú o takzvanej „semaforovej“ koalícii medzi sociálnymi demokratmi, Zelenými a liberálnou FDP, úloha plynu bola doteraz medzi SPD a Zelenými problematickým bodom. Začiatkom októbra hovorkyňa Zelených pre energetiku Ingrid Nestlé pre euractiv.com povedala, že jadrová energia a plyn musia byť vyňaté z taxonómie.
Šéfka zelených Annalena Baerbocková, ktorá na kongrese IG BCE vystúpila po Scholzovi, však naznačila možnú dohodu strán o úlohe plynu. „Naša jasná správa je: Na premostenie je potrebný plyn, ale všetky technológie, ktoré sú teraz vo výstavbe, musia byť pripravené na vodík,“ vyhlásila Baerbocková.
Jej pripravenosť akceptovať plyn ako prechodné palivo je jasným posunom v pozícii nemeckých Zelených, čo môže znamenať kompromis v podobe akceptovania plynu ako „menšieho zla“ výmenou za spoločné klimatické opatrenia na úrovni EÚ, dodal euractiv.com.