Brusel 27. októbra 2021 – Vplyv prudkého nárastu cien plynu a elektriny ohrozuje energetický trh Európskej únie, ktorá však nebude reagovať unáhlene. Vyplýva to zo záverov utorňajšieho (26. 10.) mimoriadneho zasadnutie ministrov energetiky krajín EÚ v Luxemburgu. Podľa agentúry AFP a portálu euractiv.com účastníci podporili stanovisko 11 členských krajín, ktoré odmietli návrhy Španielska a Francúzska na zásadné reformy trhu. Predstavitelia energetických sektorov prejavili ochotu preskúmať myšlienku spoločných nákupov plynu na európskej úrovni.
Ministri uznali, že zvýšenie cien „ohrozilo integritu európskeho energetického trhu“, povedal na tlačovej konferencii predsedajúci, slovinský minister infraštruktúry Jernej Vrtovec.
Zhodli sa však, že by sa nemali prijímať „unáhlené rozhodnutia“, povedala komisárka EÚ pre energetiku Kadri Simsonová.
Španielsko dúfalo, že presvedčí ostatné krajiny, aby podporili maximálnu cenu plynu a jeho spoločné nákupy na úrovni EÚ, podobne ako to bolo v prípade úspešného spoločného obstarávania vakcín proti COVID-19. Španielska ministerka energetiky Sara Aagesen Munozová v tejto súvislosti uviedla, že prudký nárast cien energií „je mimoriadna a naliehavá situácia, ktorá si vyžaduje naliehavé opatrenia“.
Francúzsko podporilo Španielsko a tiež sa snažilo dosiahnuť preskúmanie možnosti oddelenia ceny plynu od celkovej ceny za energiu, čo by malo reflektovať skutočnosť, že Francúzsko získava väčšinu elektriny z jadra.
Ale 11 krajín vrátane Rakúska, Dánska, Fínska, Nemecka, Írska, Holandska a Švédska podporilo vyhlásenie proti zásadným zmenám na trhu EÚ.
Simsonová deklarovala „širokú zhodu“ na tom, že súčasné zvýšenie cien je dočasné a „spôsobené mimoriadnym globálnym dopytom po plyne – nie naším usporiadaním trhu. Nedá sa poprieť, že súčasná situácia na trhu dostáva Európu pod tlak,“ dodala s tým, že sa treba sústrediť na ambície EÚ stať sa uhlíkovo neutrálnou do roku 2050 a teda viac investícií do obnoviteľných zdrojov. „Zmena súčasného modelu predstavuje riziko pre predvídateľnosť trhu, konkurencieschopnosť a náš prechod na čistú energiu,“ povedal Simsonová.
Ministri však boli otvorení preskúmať španielsky návrh na spoločné obstarávanie plynu.
Pokiaľ ide o klimatickú politiku EÚ, eurokomisárka uviedla, že na stretnutí sa intenzívne diskutovalo o zahrnutí jadra do pripravovaného zoznamu zdrojov energie považovaných za „zelené“, ako to požaduje Francúzsko. „Z nášho pohľadu si každý členský štát môže vybrať svoj energetický mix a má svoju vlastnú cestu,“ povedala. „Jadrová energia je trvalo uznávaná ako nízkouhlíkový zdroj energie,“ dodala s tým, že názory sa líšia pokiaľ ide o environmentálnu stránku veci v súvislosti s jadrovým odpadom.
Aktuálnej téme vysokých cien energií sa venovalo už niekoľko stretnutí predstaviteľov EÚ vrátane minulotýždňového summitu. Už pred jeho konaním Európska komisia predstavila tzv. súbor nástrojov na riešenie situácie tak, aby neohrozila európske domácnosti a konkurencieschopnosť európskych spoločností.
Okrem iných zahŕňal dočasné zníženie vnútroštátnych daní za energiu, ktoré zvyčajne predstavujú približne tretinu účtov za elektrinu.
Pokiaľ ide o plyn, opatrenia sa zamerali sa na preskúmanie možných výhod spoločného nákupu plynu európskymi krajinami, zváženie revízie regulácie bezpečnosti dodávok s cieľom zaistiť lepšie využitie a fungovanie skladovania plynu v Európe a zriadením nových cezhraničných regionálnych skupín pre plynové riziká, ktoré budú analyzovať riziká a poskytovať poradenstvo členským štátom pri navrhovaní ich národných preventívnych a núdzových akčných plánov.