Brusel 13. júla 2020 – Spotreba zemného plynu v Európskej únii sa v prvom štvrťroku 2020 medziročne znížila o 5 %, keď dosiahla 131 miliárd m3 (bcm). Ovplyvnila ju najmä mierna zima a nižšie nároky na vykurovanie, zníženie využívania plynu pri výrobe elektrickej energie a od marca aj zavedenie ekonomických obmedzení z dôvodu šírenia koronavírusu, ktoré viedli k zníženiu dopytu po plyne v priemysle. Vyplýva to zo štvrťročnej správy zverejnenej Európskou komisiou na portáli ec.europa.eu.
Domáca produkcia plynu, ktorá v Q1 2020 dosiahla 16 bcm, klesla o 23 % (4,8 bcm) v porovnaní s 1 kvartálom 2019. Holandsko vyprodukovalo 7,2 bcm plynu (10,6 bcm v Q1 2019), Rumunsko 2,5 bcm (2,6 bcm), Nemecko 1,3 bcm, (1,5 bcm) a Taliansko 1,1 bcm (1,3 bcm). Okrem tlmeného dopytu po plyne bola produkcia v EÚ ovplyvnená aj konkurenčným dovozom LNG.
Čistý dovoz plynu do EÚ sa v 1. štvrťroku medziročne znížil o 7 % (6 bcm). Dodávky cez ruské plynovody pokrývali 40 % čistého dovozu plynu, LNG pokryl 28 % celkového dovozu do EÚ. Tretím najväčším zdrojom dovozov bol nórsky plynovod (24 %), nasledovaný plynovodným importom zo severnej Afriky (6 %). Čistý dovoz plynu v 1. kvartáli 2020 dosiahol 81 bcm, uvádza správa EK.
Najdôležitejšou prepravnou trasou pre ruský plyn na ceste do EÚ sa v rovnakom období stal Nord Stream, zatiaľ čo množstvo plynu cez ukrajinský tranzit medziročne pokleslo o 49 %. Podiel Nord Streamu dosiahol 45 %, ukrajinský tranzit sa dostal na druhé miesto s 26 %, za ním nasledovala bieloruská trasa (25 %) a TurkStream (v prevádzke od 8. januára 2020), sa na dovoze ruského plynu podieľal 4 %.
Zo správy Komisie ďalej vyplýva, že urovne skladovania plynu v EÚ dosiahli na konci marca 2020 54 %, čo bolo v danom ročnom období najviac za posledných deväť rokov. To podľa správy naznačuje, že v nasledujúcich dvoch štvrťrokoch možno očakávať menší dopyt po plyne na vtláčanie do zásobníkov.
Dovozy LNG do EÚ sa v 1. štvrťroku 2020 naďalej zvyšovali, medziročne o 26 %. Jeho najdôležitejším dodávateľom zostali Spojené štáty, ktorý zabezpečili 30 % celkového dovozu EÚ, pred Ruskom (22 %) a Katarom (15 %). V sledovanom období Únia doviezla 25 bcm LNG, pričom troma najväčšími dovozcami boli Španielsko (6 bcm), Francúzsko (5 bcm) a Belgicko (4 bcm). Na rozdiel od väčšiny roku 2019 prevýšil dovoz LNG z USA v každom mesiaci prvého kvartálu ruský dovoz.
Odhadovaný účet EÚ za dovoz plynu klesol na najnižšiu hodnotu za posledných šesť rokov a dosiahol v prvom štvrťroku 9,8 miliárd eur oproti 18,7 mld. eur (o 48 %) v rovnakom období roku 2019, najmä v dôsledku poklesu dovozných cien (-44 %) a poklesu dovozu. Dovozný účet EÚ za LNG je v 1. kvartáli 2020 odhadovaný na 3,3 mld. eur, čo predstavuje medziročný pokles zo 4,8 mld. eur, odrážajúc najmä vplyv klesajúcich dovozných cien LNG, hoci objem dovozu LNG rástol.
Obchodovaný objem v európskych plynárenských uzloch zaznamenal v Q1 2020 medziročný nárast o 32 % (až 5010 TWh), najmä v dôsledku rastúcej hedžingovej aktivity na trhoch, keďže ceny sa stali volatilnejšími a kontraktové cenové rozdiely sa rozšírili. Holandský TTF, najlikvidnejší hub v EÚ, zaznamenal 74-percentný podiel.
Spotové ceny v 1. kvartáli prudko poklesli. Nadmerná ponuka na trhu s plynom, vysoký objem dodávok LNG a čerpanie zo zásobníkov mali spolu s klesajúcim dopytom po plyne za následok významný pokles cien na trhoch. Do konca marca 2020 TTF klesla na najnižšie úrovne od roku 2009. Prémia za plyn v Ázii sa voči európskym cenám znížila a TTF tiež znížil cenový rozdiel voči americkému Henry Hub.
TTF sa podľa správy Komisie stáva široko využívaným benčmarkom v medzinárodnom obchode s LNG. Ako pozitívne vnímaný referenčný údaj s dlhou obchodnou históriou ho vo svojich kontraktoch využívajú aj obchodníci na ázijskom trhu. Je navyše dostatočne likvidný na zabezpečenie presnosti cien a má termínované zmluvy umožňujúce hedžovanie.
Maloobchodné ceny plynu pre priemyselných odberateľov zaznamenali v prvom štvrťroku 2020 medziročný pokles o 10 %. V priemysle s vysokou ročnou spotrebou došlo k výraznejšiemu poklesu maloobchodných cien plynu. Vo väčšine európskych hlavných miest boli ceny plynu pre domácností v marci 2020 nižšie ako v predchádzajúcom roku.