Brusel 7. decembra 2020 – Európska komisia v piatok (4. 12.) privítala spustenie Transjadranského plynovodu (TAP), posledného úseku Južného plynového koridoru, do prevádzky. Vďaka nemu začal 15. novembra zemný plyn z azerbajdžanského poľa Shah Deniz prúdiť do Talianska. Informoval o tom portál euractiv.com.

Exekutíva EÚ „víta začiatok prevádzky TAP, ktorý spája Albánsko s Gréckom a Talianskom a prináša kaspický plyn spotrebiteľom v EÚ“, uviedol hovorca EK Tim McPhie. „Projekt rozšíri možnosť výberu a konkurenciu, zlepší energetickú bezpečnosť a diverzifikuje dodávky plynu, najmä v Taliansku, Grécku a Bulharsku, ako aj v regióne juhovýchodnej Európy,“ zdôraznil s tým, že TAP je projekt spoločného záujmu EÚ a predstavuje dôležitú súčasť Južného plynového koridoru.

Idea projektu TAP sa zrodila pred viac ako 10 rokmi a konkurovala ďalším projektom na prepravu azerbajdžanského plynu, ako bolo napríklad Nabucco. Rusko tiež niekoľko rokov živilo ambíciu vybudovať v Jadranskom mori plynovod Poseidon, avšak ani tento projekt sa nezrealizoval.

Samotná výstavba TAP, súčasti 3500 kilometrov dlhého Južného plynového koridoru, sa začala pred štyri a pol rokom, v posledných fázach však narazila na ťažkosti. Aktivisti v Taliansku boli proti vyrúbaniu 211 olivovníkov.

Po opätovnej výsadbe stromov a vyhovení miestnym orgánom bolo potrubie dokončené 12. októbra a plyn začal tiecť 15. novembra. TAP, dlhý 878 km, sa napája na Transanatolský plynovod na turecko-gréckych hraniciach v Kipoi, križuje Gréckom, Albánsko a Jadranské more a končí v južnom Taliansku.

Plynovod má kapacitu 10 miliárd kubických metrov ročne, pričom je navrhnutý tak, aby mohol kapacitu zdvojnásobiť na 20 mld. m3. Očakáva sa, že pole Shah Deniz dosiahne plný objem ťažby v roku 2023, približne vtedy keď by mal plnú kapacitu dosiahnuť aj TAP.

Plynovod môže uľahčiť dodávky plynu do niekoľkých krajín juhovýchodnej Európy. Bulharsko sa napojí na TAP prostredníctvom prepojovacieho vedenia Grécko-Bulharsko (IGB), ktoré je v poslednej fáze výstavby, a bude dovážať azerbajdžanský plyn v objeme 1 mld. m3 ročne, čo predstavuje asi jednu tretinu bulharskej ročnej spotreby. Doteraz bolo Bulharsko závislé na dovoze ruského plynu takmer na 100 %.

Akcionársky sa na TAP-e podieľajú spoločnosti British Petroleum (20 %), azerbajdžanský SOCAR (20 %), taliansky Snam (20 %), belgický Fluxys (19 %), španielsky Enagás (16 %) a švajčiarska Axpo (5 %).

Komisia už niekoľko rokov presadzuje politiku diverzifikácie dodávok plynu. Jej najzrejmejším výsledkom je podľa odborníkov práve TAP, ktorý po prvýkrát privádza plyn z východu z iného ako ruského zdroja. Ďalšími zdrojmi diverzifikácie sú dodávky LNG do rôznych terminálov v prímorských krajinách EÚ.

EK podľa euractiv.com sľúbila predložiť podrobnosti o tom, ako sa jej politika znižovania závislosti na ruskom plyne premieta do čísel.

Foto: tap-ag.com