Brusel 16. decembra 2020 – Špecializovaná ropná a plynárenská infraštruktúra by mala byť vylúčená z financovania Európskou úniou (EÚ). Vyplýva to z nového znenia nariadenia o Transeurópskych energetických sieťach (TEN-E), ktoré Európska komisia (EK) predložila v utorok (15. 12.).  Cieľom EK je presmerovať financie do nízkouhlíkových technológií.

„Čím viac sa približujeme k nášmu cieľu klimatickej neutrality, tým viac zemného plynu bude nahradených obnoviteľnými zdrojmi a plynmi s nízkym obsahom uhlíka,“ uviedla európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová v súvislosti s cieľom bloku eliminovať čisté emisie skleníkových plynov do roku 2050.

Pravidlá, ktoré si vyžadujú schválenie krajinami EÚ a Európskym parlamentom, by umožnili financovanie väčšieho množstva nízkouhlíkových technológií. Patria medzi ne potrubia na prepravu vodíka, pobrežné energetické siete na prepojenie veterných fariem na mori s elektrickými systémami krajín a „inteligentné plynové siete“, ktoré do siete integrujú plyny s nízkym obsahom uhlíka, napríklad biometán či vodík.

Komisia uviedla, že projekty by mali takisto čeliť povinnému hodnoteniu udržateľnosti po tom, čo ombudsman EÚ minulý mesiac uviedol, že EK nedokázala správne posúdiť klimatické riziko plynárenských projektov podľa súčasných pravidiel TEN-E.

Niektorí zákonodarcovia a aktivisti podľa Reuters uviedli, že pravidlá nezablokujú financovanie fosílnych palív, pretože môžu podporovať plynovody na prepravu vodíka vyrobeného zo zemného plynu.

Diederik Samson, vedúci úradu podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa, minulý týždeň uviedol, že hoci EÚ má jasný dlhodobý cieľ podpory zeleného vodíka vyrábaného stopercentne z OZE, v prechodnej fáze, pri budovaní vodíkového trhu, sa bude spoliehať aj na modrý vodík z fosílnych palív v kombinácii so zachytávaním a skladovaním uhlíka.

EK sa podľa neho snaží vyvinúť úplne nový rámec, ktorý „uprie zrak na horizont“ a podporí iba infraštruktúru potrebnú na zavádzanie obnoviteľných energií, vysvetlil.

„A to isté platí pre vodík. Pozeráme na horizont – s vyhliadkou 100-percentného zeleného vodíka v budúcnosti – ale tiež uznávame skutočnosť, že na to, aby sme sa tam dostali, budeme zrejme potrebovať prechodnú fázu modrého vodíka. A tomuto prechodu prispôsobujeme naše finančné schémy,“ ozrejmil Samson.

Podľa EK bude tento vodík potrebný na stabilizáciu dopytu a ponuky v elektroenergetickom priemysle, ale tiež ako zdroj nízkouhlíkovej energie pre ťažký priemysel, oceliarsky či chemický, ktoré sa nemôžu úplne elektrifikovať.

„Skutočne potrebujeme modrý vodík, aby sme vyriešili problém sliepka/vajce,“ uviedol Samson v súvislosti s fosílnym vodíkom s technológiou zachytávania a ukladania uhlíka (CCS). „Musíme urýchliť dopyt a dodávku vodíka a môžeme to dosiahnuť potrebnou rýchlosťou, len ak dáme priestor modrému vodíku,“ dodal.

Pravidlá EÚ „TEN-E“ definujú, ktoré cezhraničné energetické projekty sú oprávnené na získanie určitých finančných prostriedkov EÚ a zrýchlených povolení.

Cieľom financovania EÚ podľa pravidiel TEN-E je využiť hotovosť od vlád jednotlivých štátov a súkromného sektora a pomôcť tak mobilizovať masívne investície potrebné na splnenie európskych cieľov v oblasti klímy – podľa vlastných odhadov EÚ vrátane investícií do vodíkovej infraštruktúry v tomto desaťročí vo výške 65 miliárd eur.