Brusel 18. januára 2021 – Európska komisia bola nútená odložiť zverejnenie podrobných vykonávacích pravidiel pre taxonómiu udržateľného financovania EÚ pre veľký počet prijatých pripomienok a hrozbu blokácie zo strany východných a južných členských štátov EÚ. Desať krajín, medzi nimi aj Slovensko, v spoločnom stanovisku namietalo, že taxonómia odopiera zemnému plynu štatút prechodného paliva, napriek tomu, že pri výrobe energie nahrádza uhlie. Signatári zdôraznili, že tento štatút plynu priznal summit Európskej únie. Vyplýva to z informácií portálu euractiv.com.
Skupina 10 krajín EÚ – Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Grécko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Rumunsko a Slovensko – 18. decembra, v deň ukončenia verejnej konzultácie, predložila EK „pracovný dokument“, v ktorom vyjadrila svoje znepokojenie.
Dokument „zdôraznil potrebu zachovania možnosti použitia plynu ako prechodného paliva“ a trval tiež na „možnosti využitia vodíka z rôznych zdrojov energie“ – nielen OZE, uviedol diplomat pre euractiv.com. Portál skonštatoval, že stanovisko bolo podpísané a zaslané EK týždeň po summite EÚ, na ktorom sa dohodol nový klimatický cieľ do roku do roku 2030.
Lídri východných krajín na summite bojovali o presadenie svojej suverenity pri výbere vlastnej energetickej zmesi – vrátane zemného plynu – pri plnení nových klimatických cieľov bloku.
Vo svojich záveroch, ktoré jednomyseľne schválili po noci náročných rozhovorov, lídri EÚ tento princíp opätovne potvrdili a uviedli, že uznávajú právo každej krajiny „rozhodnúť o svojom energetickom mixe a zvoliť najvhodnejšie technológie na spoločné dosiahnutie klimatického cieľa do roku 2030 vrátane prechodnej technológie, ako je plyn.“
Skupina 10 krajín EÚ sa podľa euractiv.com oprela práve o výslovnú zmienku o plyne v záverečnom komuniké summitu a uviedla, že jej požiadavky sú „v súlade so závermi decembrovej Európskej rady“.
Tvárou v tvár potenciálnemu vetovaniu blokujúcej menšiny členských štátov EÚ bola Európska komisia nútená ustúpiť.
Exekutíva EÚ zverejnila návrh vykonávacích pravidiel 20. novembra, pričom návrh označila za „vôbec prvý svetový „zelený zoznam“ hospodárskych činností na svete zameraný na podporu súkromných investícií do zelenej ekonomiky.
Verejná konzultácia o návrhu pravidiel – známa ako delegované akty – sa skončila 18. decembra, keď bolo prijatých viac ako 46.591 odpovedí a tisíce stránok spätnej väzby. V dôsledku toho sa konečný návrh, ktorý mal byť pôvodne zverejnený do 1. januára, oneskoril bez jasných informácií o tom, kedy bude publikovaný.
„Kolegovia v súčasnosti posudzujú objem a povahu tejto spätnej väzby,“ uviedol Daniel Sheridan Ferrie, hovorca Európskej komisie pre bankovníctvo, finančné služby, dane a colníctvo s tým, že cieľom je prijať delegovaný akt čo najskôr.
Nemecké námietky proti vzniku zelenej bubliny
Problémy Komisie so zelenou taxonómiou však neskončili len s plynom a 10 signatármi dokumentu. Podľa dobre informovaného zdroja v Európskom parlamente sa na návrh delegovaného aktu sťažovala takmer každá krajina alebo záujmová skupina EÚ.
Závažná sťažnosť prišla z Nemecka, ktorého ministerstvo financií údajne uviedlo, že iba 2 % „blue chip“ (najziskovejších) nemeckých spoločností kótovaných na burze cenných papierov DAX by mohli byť považované za „udržateľné“, ak by sa návrh delegovaného aktu Komisie aplikoval v súčasnej podobe.
Ministerstvo varovalo, že bez dôkladnejšej a detailnejšej klasifikácie spoločností taxonómia riskuje, že vytvorí „zelenú bublinu“, v ktorej by sa investori nakupovali akcie hŕstky spoločností, považovaných podľa pravidiel EÚ za skutočne „udržateľné“. Nemeckí diplomati v Bruseli toto varovanie nepotvrdili ani nevyvrátili. Jeho posolstvo však podľa euractiv.com odráža aj stanovisko Yvesa Mersha, zástupcu Luxemburska vo výkonnej rade Európskej centrálnej banky.
„Existuje mnoho priemyselných odvetví, ktoré nie sú ani čisté, ani špinavé, a tiež hľadajú financovanie na trhu,“ uviedol Mersh, ktorý varoval pred „určitým rozdielom medzi predpokladaným cieľom [taxonómie] a jej praktickou využiteľnosťou“.
„Nemyslím si, že môžeme zastaviť zmenu podnebia tým, že ´zadusíme´ všetky odvetvia hospodárstva,“ dodal a upozornil na možnosť, že taxonómia by mohla vytvoriť „neudržateľnú zelenú bublinu“ odtrhnutú od fundamentálnych dát.
Opozícia rastie aj v Európskom parlamente
EK sa teraz venuje prepracovaniu svojho návrhu a predstaviteľom členských štátov EÚ predloží jeho aktualizovanú podobu na stretnutí odbornej skupiny členských štátov EÚ (MSEG) pre trvalo udržateľné financovanie, ktoré je naplánované na 26. januára.
Zverejnenie konečnej verzie návrhu by malo byť na programe v období od konca januára do polovice februára, uviedol euractiv.com. Krajiny EÚ potom návrh buď príjmu bezo zmien, alebo ho odmietnu ako blok.
Ak sa aj EK podarí prekonať odpor členských štátov, bude musieť presvedčiť Európsky parlament, ktorý má tiež právo veta a kde takisto rastie opozícia.
V októbri napísala skupina 51 europoslancov z východných členských štátov EÚ list Komisii, v ktorom žiada, aby taxonómia zabezpečila štatút „prechodného paliva“ pre najefektívnejšie plynové technológie. „Ak by technické skríningové kritériá taxonómie vylúčili najmodernejšiu výrobu elektriny z plynu stanovením nerealizovateľných limitov, celkové náklady na transformáciu energie sa zvýšia pre regióny, ktoré ešte dnes musia rozvíjať plyn ako čiastočnú náhradu uhlia,“ napísali poslanci v liste, ktorý zverejnilo Politico.
„Vysoko efektívna produkcia elektriny z plynu môže hrať dôležitú úlohu pri vyvažovaní siete a kogeneračné elektrárne môžu zlepšovať kvalitu ovzdušia v mestách v celej EÚ,“ uviedli poslanci.
Medzi 51 signatármi bola väčšina europoslancov zo stredopravej Európskej ľudovej strany (EPP) a Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), vrátane významných osobností, ako je bývalý poľský premiér Jerzy Buzek. Zahŕňali však aj socialistických europoslancov, napríklad bývalého rumunského prezident Traiana Băsescua, a niekoľko centristov, ako sú Ondřej Knotek a Clotilde Armand (Renew).
Podľa dobre informovaného zdroja z EP existuje riziko, že parlament návrh takisto zamietne. V oboch výboroch zodpovedných za taxonómiu – pre životné prostredie a hospodárske záležitosti – sa formuje väčšina, ktorá návrh odmieta.
Na prijatie alebo zamietnutie návrhu je potrebných sedemdesiatjeden hlasov a proti návrhu delegovaného aktu o taxonómii sa už vyjadrilo 65 poslancov, uviedol pre euractiv.com zdroj, ktorý naznačuje, že hranica 71 bude ľahko dosiahnuteľná.