Brusel 3. marca 2022 – Európa musí diverzifikovať svoje dodávky plynu, zaviesť povinnú úroveň skladovania a vybudovať kapacitu obnoviteľnej energie, aby ukončila svoju závislosť od ruského plynu. Uvádza sa to v uniknutom návrhu oznámenia EÚ o cenách energií, ktorý mal k dispozícii portál EURACTIV.

Dokument konštatuje, že Európa sa zmieta v energetickej kríze, ktorú poháňajú najmä vysoké ceny plynu. Vypuknutie vojny na Ukrajine situáciu len zhoršilo a podčiarklo, že Európa sa spolieha na dovoz 90 % svojho plynu, z čoho 40 % kontroluje Rusko. „Táto závislosť zhoršila súčasnú situáciu vysokých cien energií, ktoré naďalej ovplyvňujú európske domácnosti a podniky,“ píše sa v návrhu oznámenia, ktoré malo byť pôvodne zverejnené v stredu (2. 3.). Malo sa zamerať na zmiernenie vplyvu pokračujúcich vysokých cien energií v Európe a na to, ako tomu v budúcnosti zabrániť.

Pre ruskú inváziu na Ukrajine však Európska komisia musela materiál odložiť a prepracovať. Jeho zverejnenie sa očakáva budúci týždeň a uniknutý návrh ukazuje, že perspektíva sa posunula smerom k zníženiu energetickej závislosti Európy od Ruska.

„So zásobami plynu v EÚ na historicky najnižšej úrovni a obavami o bezpečnosť dodávok spojenými s nízkym zaťažením plynovodov z východu sme svedkami rastúcej plynovej krízy. EÚ zostáva vo veľkej miere závislá od dovozu energie na výrobu elektriny a vykurovanie,“ upozorňuje návrh.

Návrh stanovuje niekoľko „akcií“ na odpútanie sa od ruských dodávok. Patrí medzi ne diverzifikácia dodávok plynu v Európe a „nový energetický pakt“, ktorý má podporiť obnoviteľnú energiu v celom bloku.

Diverzifikácia dodávok plynu

Zatiaľ čo Európa bude schopná zvládnuť zimu túto vďaka plynu v zásobníkoch a dodávkam skvapalneného zemného plynu (LNG), musí podľa Komisie pokračovať v hľadaní alternatív k ruskému plynu. „Zníženie našej závislosti od jediného dodávateľa plynu si vyžaduje diverzifikáciu dodávok plynu a využitie plného potenciálu zelených a nízkouhlíkových zdrojov energie,“ uvádza sa v návrhu.

V krátkodobom horizonte bude táto diverzifikácia vo forme väčšieho množstva LNG dodávaného z krajín ako USA a Katar.

Európa podľa dokumentu usilovne pracuje na zvýšení dodávok LNG ako alternatívy k ruskému plynu. Každý región EÚ má teraz priame alebo nepriame spojenie s terminálom LNG a zásoby dosiahli v januári doteraz najvyššiu úroveň. „Skvapalnený zemný plyn, ktorý možno prepravovať tankermi alebo cestnou dopravou, sa ukázal ako dôležitý prvok pri znižovaní našej závislosti od dovážaného ruského plynu a posilňovaní bezpečnosti dodávok,“ konštatuje návrh.

Dodáva, že Komisia bude pokračovať v medzinárodných rokovaniach a bude stavať na súčasnom podiele EÚ na globálnom trhu, ktorý je v súčasnosti približne 15 %.

EK však zdôrazňuje, že je potrebné urobiť viac. Aby sa predišlo rovnakému problému s historicky najnižšími zásobami, ktorý sa vyskytol túto zimu, podľa návrhu by malo byť priemerné skladovanie v Európe do 30. septembra 2022 na úrovni aspoň 80 %.

Komisia navrhne mechanizmus na zabezpečenie prijatia opatrení v prípade, že úrovne zásob nebudú dostatočné na dosiahnutie tohto cieľa. Zvažuje tiež navrhnutie právnej požiadavky pre krajiny EÚ, aby zabezpečili, že minimálna úroveň skladovania sa dosiahne každý rok do 30. septembra.

Z dlhodobého hľadiska sa Komisia zameriava na zvýšenie množstva alternatívnych plynov, akými sú bioplyn a vodík. Návrh naznačuje ambíciu produkovať do roku 2030 35 miliárd kubických metrov bioplynu, poznamenal euractiv.com.

S cieľom urýchliť zavádzanie obnoviteľného vodíka Komisia nasadí takzvaný „Hydrogen Accelerator“, vrátane rýchlej implementácie decembrového plynového balíka a bude považovať schválenie štátnej pomoci pre vodíkové projekty za prioritu. Aj napriek tomu bude podľa návrhu dokumentu musieť do roku 2030 doviezť 10 miliónov ton zeleného vodíka.

„Nový energetický pakt“

Ďalším riešením zníženia závislosti Európy od Ruska má byť elektrifikácia a OZE. Ak by EÚ v plnej miere implementovala svoju klimatickú legislatívu do roku 2030, do konca dekády by znížila závislosť od plynu o 23 %, tvrdí návrh.

OZE v Európe má podporiť „nový energetický pakt“ – spoločné úsilie celej Európy na rozšírenie kapacity obnoviteľnej energie.

„S cieľom zabezpečiť výhody európskej zelenej dohody v oblasti bezpečnosti dodávok a znížiť našu závislosť od dominantného dodávateľa dovozu zemného plynu, nový energetický pakt rozšíri obnoviteľnú energiu v Európe mobilizáciou dodatočných investícií, odstránením prekážok pri zavádzaní OZE a umožnením spotrebiteľom zohrávať aktívnu úlohu na trhu s energiou,“ uvádza sa v návrhu.

Krajiny EÚ by podľa neho mali zabezpečiť, aby sa investície do OZE a súvisiacej sieťovej infraštruktúry považovali za verejný záujem a aby sa im zabezpečil najpriaznivejší dostupný postup plánovania a povoľovania.

Investície do OZE môžu pochádzať z viacerých oblastí, no v návrhu sa navrhuje využiť dodatočné príjmy z európskeho systému obchodovania s emisiami v dôsledku neočakávane vysokej ceny uhlíka a neočakávaných ziskov spoločností, ktoré profitovali z krízy.

Krajiny by tiež mali riešiť „príliš zložité administratívne postupy“, ako sú povoľovacie procesy, ktoré zdržiavajú investície do OZE. Členské štáty by sa preto mali zamerať na niekoľko oblastí vrátane priestorového plánovania OZE na pevnine a na mori.

Ďalším prvkom podpory OZE je vytváranie „aktívnych spotrebiteľov“, ktorí využívajú energiu, keď je menší dopyt a je lacnejšia. Vyžaduje si to rýchlejšie zavádzanie inteligentných meračov a krajiny EÚ by mali zaviesť jednotné kontaktné miesta, ktoré by v tejto veci poskytovali poradenstvo, uvádza sa v návrhu.

Okrem toho je potrebné zamerať sa na vykurovanie a renováciu budov, aby sa znížilo množstvo energie, ktorú Európa potrebuje – európske budovy spotrebujú približne 40 % celkovej energie spotrebovanej blokom.

Ak by EÚ zaviedla najnovšie právne predpisy o energetickej účinnosti a renovácii, do roku 2025 by ušetrila 17 miliárd kubických metrov plynu, tvrdí podľa portálu euractiv.com návrh oznámenia o cenách energií z dielne EK.