Moskva 1. novembra 2021 – Dodávky ruského plynu z Poľska do Nemecka cez plynovod Jamal-Európa zostali aj v pondelok pozastavené, s tokmi v reverznom móde zo západu na východ. S odvolaním sa na údaje nemeckého operátora Gascade o tom informovala agentúra Reuters.
Podľa Gascade sa prietoky na meracom bode Mallnow v Nemecku, ktorý leží na poľskej hranici, zastavili v sobotu (30. 10.) skoro ráno a odvtedy sa neobnovili. Práve naopak dopyt po plyne v Mallnowe smeruje toky výrazne smerom na východ, uviedol v pondelok hovorca spoločnosti Gascade s tým, že podľa údajov spoločnosti by mal tento scenár pokračovať minimálne do 2. novembra.
„Potrubie je schopné zvládnuť reverzné toky (čo znamená vstup aj výstup) a nie je nezvyčajné, že prepravcovia používajú smer na východ,“ povedal. Možnosť spätného toku bola začlenená do infraštruktúry v posledných rokoch v dôsledku zmien v tokoch plynu z Ruska, napríklad po sprevádzkovaní Nord Streamu 1 pred 10 rokmi.
Ruský štátom kontrolovaný Gazprom počas víkendu uviedol, že požiadavky zákazníkov v Európe boli v sobotu splnené. Dodal, že výkyvy dopytu po ruskom plyne závisia od skutočných potrieb kupujúcich.
Podľa agentúry Reuters európske spotové ceny plynu opäť stúpli, konkrétne o 9 % na 71 €/MWh. Z údajov združenia GIE vyplýva, že nemecké zásoby plynu boli v sobotu na úrovni 71 % dostupnej skladovacej kapacity, v porovnaní s 94 % pred rokom.
Gazprom v pondelok situáciu bezprostredne nekomentoval. Rusko uviedlo, že začne vtláčať plyn do svojich európskych zásobníkov, keď dokončí napĺňanie vlastných zásob, čo by sa mohlo stať do 8. novembra.
Niektorí európski politici obvinili Rusko zo zadržiavania dodávok, čo Moskva popiera.
Nemecké ministerstvá uviedli, že nemajú žiadne informácie o neobvyklých tokoch plynu, zatiaľ čo energetický regulátor Bundesnetzagentur a kancelárie veľkých dovozcov boli zatvorené pre sviatok Všetkých svätých.
Zníženie objemu prepravy cez Balkán a Ukrajinu
Bulharský prevádzkovateľ plynárenskej siete Bulgartransgaz v pondelok skoro ráno zastavil prepravu zemného plynu do Srbska a Maďarska pre prasklinu na plynovode pri severovýchodnej obci Vetrino. Informovala o tom agentúra Reuters.
Nehoda, ktorá bola nahlásená o 03.00 h miestneho času, zastavila aj toky plynu do Rumunska, tie však boli čiastočne obnovené po 8.00 h miestneho času.
Spoločnosť vo vyhlásení uviedla, že v dôsledku prasknutia došlo len k materiálnym škodám a tímy už na mieste pracujú na oprave potrubia, ktorá by mala byť ukončená v utorok 2. novembra.
Bulharsko spustilo v januári tohto roku 474-kilometrový plynovod na prepravu ruského plynu od svojej južnej hranice s Tureckom po západnú hranicu so Srbskom, prepojenie na Ruskom podporovaný plynovod TurkStream do Srbska a Maďarska.
Sofia však tiež využíva časti svojho starnúceho transbalkanského plynovodu, na ktorom došlo k nehode, na prepravu dodávok plynu od Gazpromu do Srbska a Maďarska.
Srbská plynovodná sústava podľa Denníka N už zaznamenala výrazný pokles tlaku, a preto jej musí vypomáhať dodatočnými dodávkami Maďarsko, ktoré môže odoberať plyn aj cez Slovensko a Rakúsko.
Ukrajinský prevádzkovateľ plynovodov GTS je pripravený ponúknuť kapacity na prepravu plynu Maďarsku, aby „minimalizoval následky havárie pre spotrebiteľov“ v krajine, ako aj v Srbsku, uviedol na Facebooku šéf spoločnosti Sergiy Makogon.
Podľa Denníka N dnes šéf ukrajinského plynovodného operátora oznámil, že denný objem tranzitu ruského plynu poklesol na 57 miliónov metrov kubických, zatiaľ čo Gazprom má podľa dlhodobého kontraktu objednanú kapacitu na úrovni 109 mil. m3. Pokles pod túto hranicu bol zaznamenaný opakovane aj v októbri.