Oslo 1. júla 2021 – Nedostatok investícií do infraštruktúry je spolu s nákladmi hlavnou prekážkou pre rozšírenie vodíkovej ekonomiky. Vyplýva to z aktuálnej správy spoločnosti Det Norske Veritas, skúmajúcej názory energetických odborníkov, o ktorej informoval portál spglobal.com. Väčšina oslovených vyjadrila názor, že na dosiahnutie potrebného objemu výroby bude potrebný modrý aj zelený vodík.
Prevažná časť respondentov, ktorí sa zúčastnili prieskumu, uviedla, že úprava existujúcej infraštruktúry bude nevyhnutná pre rozvoj rozsiahleho nízkouhlíkového a obnoviteľného vodíkového hospodárstva, uvádza sa v správe „Čelenie výzve vodíkovej ekonomiky“.
Správa zdôraznila očakávania, že obnoviteľný a nízkouhlíkový vodík budú mať zásadný význam pre splnenie globálnych klimatických cieľov.
„Na splnenie cieľov Parížskej dohody musí svet rýchlejšie prejsť k hlboko dekarbonizovanému energetickému systému,“ povedal pre DNV uviedol generálny riaditeľ DNV pre energetické systémy Ditlev Engel. „Okrem zvýšenia energetickej účinnosti si to bude vyžadovať väčšiu výrobu obnoviteľnej energie, elektrifikáciu a rozšírenie technológií na zachytávanie uhlíka z fosílnych palív. „Na prepojenie a umožnenie týchto ciest bude potrebný vodík,“ dodal.
Takmer tri štvrtiny opýtaných uviedli, že súčasné ambície v oblasti vodíka „majú tendenciu podceňovať praktické obmedzenia a bariéry,“ skonštatovala DNV s tým, že takmer polovica energetických odborníkov považuje väčšinu národných a organizačných cieľov za realistickú.
Správa zistila, že pre tých, ktorí v súčasnosti neinvestujú alebo sa nezapájajú do vodíkových aktivít, bola chýbajúca infraštruktúra hlavným dôvodom zamerania sa na iné projekty.
Na zavedenie zeleného vodíka vyrobeného z elektrolýzy vody poháňanej obnoviteľnými zdrojmi energie by bola potrebná nová infraštruktúra, aj keď z rýchleho nárastu kapacity obnoviteľných zdrojov energie v posledných rokoch, najmä v Európe, je možné si vziať ponaučenie, tvrdí správa..
Veľká väčšina opýtaných si myslela, že na rozvoj modrého vodíka vyrobeného zo zemného plynu so zachytávaním a ukladaním uhlíka bude potrebná úprava súčasných plynárenských sietí.
„Náš prieskum ukazuje, že väčšina našich aktív je skutočne spôsobilá (na využívanie vodíka),“ uviedol riaditeľ vodíkových projektov v britskej National Grid Antony Green. „Ukázalo sa, že v skutočnosti neexistujú nijaké prekážky na úpravu našej plynárenskej siete na prepravu vodíka,“ dodal.
Investície do vodíka pomáha usmerniť aj silný regulačný rámec a jasné politiky. „Skutočne pomáha mať jasné politické rámce, ktoré sú transparentné pre dlhodobé ciele,“ uviedla manažérka obchodných príležitostí spoločnosti Shell Norway pre vodík Kristina Wittmeyerová. „Ciele, ktoré stanovuje napríklad EÚ, poskytujú lepšiu predvídateľnosť, čo pomáha pri obchodných rozhodnutiach, ktoré vedú k investíciám do vodíka.“
Konkurencia medzi priamou elektrifikáciou a výrobou obnoviteľného vodíka nebola pre väčšinu oslovených problémom, 80 % uviedlo, že tieto dva systémy budú pracovať synergicky, čo obidvom pomôže rozšíriť sa. Väčšina energetických odborníkov si myslí, že na dosiahnutie požadovaného rozsahu výroby bude potrebný modrý aj zelený vodík.
Takmer polovica spoločností, ktoré sa zúčastnili prieskumu, uviedla, že vodík bude do roku 2025 predstavovať viac ako 10 % ich výnosov, čo je výrazný nárast z 8 % spoločností, ktoré majú v súčasnosti viac ako desatinu výnosov z vodíka. Vodík predstavuje v súčasnosti iba 1 % z tržieb takmer u polovice spoločností, ktoré sa zúčastnili prieskumu.
Respondenti podľa DNV očakávajú, že aj dopyt v nasledujúcich rokoch prudko stúpne, pričom tretina spotrebiteľov vodíka predpokladá, že do roku 2025 bude vodík predstavovať desatinu výdavkov na energiu a suroviny, kým v súčasnosti sa to týka iba z 9 % spoločností v súčasnosti.
S&P Global Platts vyhodnotil náklady na výrobu obnoviteľného vodíka alkalickou elektrolýzou v Európe na 5,07 eura/kg vrátane kapitálových výdavkov. Elektrolytická výroba vyšla na 6,30 eura za kg, zatiaľ čo výroba modrého vodíka parnou reformáciou vrátane uhlíka, CCS a capexu na 2,72 eura za kg.