Berlín 19. novembra 2021 – Dcérska spoločnosť nemeckej logistickej firmy DHL spolupracuje so spoločnosťou Shell a svojím zákazníkom, firmou Grundfos, na testovaní využitia bio-LNG ako paliva v cestnej nákladnej doprave. Informuje o tom web lngprime.com.
DHL Freight uviedla, že v júni začala so Shell-om rozvíjať pilotné riešenie pre využitie bio-LNG v troch nákladných autách s cieľom znížiť emisie CO2 v cestnej nákladnej doprave pre svojho zákazníka Grundfos.
Alternatívne palivo bolo nasadené s cieľom zlepšiť linkovú dopravu Grundfosu medzi jej výrobnými závodmi Bjerringbro v Dánsku a Longeville-Les-Saint-Avold vo Francúzsku.
Za prvých päť mesiacov objem využitého bio-LNG znížil podľa DHL emisie CO2 o 87 ton. To zodpovedá emisiám z viac ako 89.900 km najazdených naftovým kamiónom a predstavuje 85-percentnú úsporu CO2 v porovnaní s tradičným dieselovým motorom, uviedla DHL Freight.
„Logistický priemysel je v súčasnosti zodpovedný za 11 % globálnych emisií uhlíka. Na boj proti klimatickým zmenám potrebuje sektor dopravy skutočnú dekarbonizáciu,“ povedal Uwe Brinks, generálny riaditeľ DHL Freight. „Investíciami nielen do trvalo udržateľného paliva, ale aj do obnovy vozového parku, modernizácie motorov a projektov efektívnosti riešime vplyv logistického dodávateľského reťazca,“ dodal.
Bio-LNG, ktorý pre test dodal Shell, pochádza z poľnohospodárskeho odpadu. Spĺňa kritériá smernice o obnoviteľnej energii 2 (REDII) Európskej únie a je produktom udržateľného obehového hospodárstva, uviedla DHL Freight s tým, že pilotný projekt by mal pokračovať približne jeden rok.
„Pilotné výsledky naznačujú, že bio-LNG môže už dnes znížiť emisie CO2 a prispieť tak k zníženiu emisií skleníkových plynov potrebnému na dosiahnutie klimatických cieľov EÚ do roku 2030. To je veľmi sľubná a dobrá správa pre tento sektor,“ povedal Fabian Ziegler, generálny riaditeľ Shell Germany.
Aktivity Shell-u
Spoločnosť pritom ďalej pracuje na zvýšení dodávok bio-LNG, aby umožnila ďalšie zníženie emisií.
Začiatkom roku 2022 bude Shell ponúkať zmes bio-LNG celej svojej sieti v Holandsku. Shell je partnerom v nedávno spustenej továrni na bio-LNG v Amsterdame Westpoorte, ktorú prevádzkuje spoločnosť Nordsol. Zariadenie vyprodukuje približne 3,4 kiloton bio-LNG ročne, čo umožní viac ako 13 miliónov kilometrov jazdy s neutrálnou uhlíkovou stopou.
Okrem toho Shell plánuje od roku 2023 ponúkať bio-LNG vyrobený v novom skvapalňovacom závode vo svojom energetickom a chemickom parku v Rheinlande celej sieti v Nemecku. S jeho výstavbou spoločnosť plánuje začať ešte v tomto roku. Skvapalňovacie zariadenie má mať kapacitu 100.000 ton ročne
Tento objem by mohol pomôcť znížiť emisie uhlíka spôsobené diaľkovou nákladnou dopravou až o milión ton, uzavrela spoločnosť Shell.
Foto: DHL Freight