Berlín 12. júna 2020 – Návrh zákona amerického Senátu, ktorý sa snaží rozšíriť sankcie za ruský plynovod Nord Stream 2 na Európu, by bol v rozpore s medzinárodným právom, uviedol v piatok nemecký minister hospodárstva Peter Altmaier. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Nemecká vláda je už dlho toho názoru, že sankcie s extrateritoriálnym dosahom porušujú medzinárodné právo a neprispievajú k medzinárodnej spolupráci,“ vyhlásil minister.

Nemecké ministerstvo hospodárstva v správe Hospodárskeho výboru Bundestagu varuje pred dôsledkami plánovaných sankcií. Informuje o tom portál oenergetice.cz s odvolaním sa na denník Handelsblatt, ktorý mal správu k dispozícii.

Podľa správy je možné, že nové sankcie by oveľa viac postihli nemecké a európske podniky, pričom „zatiaľ nemožno posúdiť“, koľko a ktorých spoločností pracujúcich na projekte by sa mohli týkať.

Ministerstvo tvrdí, že podoba navrhovaných rozširujúcich sankcií je veľmi sporná. Ich návrh totiž počíta s tým, že by mohli postihnúť aj administratívne opatrenia štátnych orgánov v súvislosti s dokončením alebo prevádzkovaním plynovodu. „Bolo by novinkou, keby boli sankcie smerované aj proti inštitúciám (priateľských) vlád alebo dokonca proti samotným vládam,“ píše sa v správe.

Americkí senátori na čele s Tedom Cruzom a Jeanne Shaheenovou predložili minulý týždeň nový návrh zákona o pokutách, ktoré majú ďalej rozšíriť sankcie proti spoločnostiam podieľajúcim sa priamo aj nepriamo na projekte Nord Stream 2.

Návrh nestanovuje iba sankcie voči spoločnostiam, ktoré poskytujú lode pre kladenie potrubia plynovodu, ale aj proti spoločnostiam, ktoré poskytujú lode pre ostatné činnosti s kladením. Mohlo by ísť napríklad o výkopové práce na potrubia, poisťujúce a zaisťujúce spoločnosti, spoločnosti certifikujúce plynovod, ako aj o opatrenia správnych orgánov vzťahujúce sa na projekt.

USA sa dlhodobo stavajú proti dokončeniu Nord Streamu 2 a tvrdia, že by posilnil ekonomický a politický vplyv Ruska na Európu. Sankcie z decembra minulého roka zastavili výstavbu plynovodu, na ktorom treba dokončiť cca 160 km dlhý úsek v Baltskom mori. Podľa viacerých zdrojov by sa o to mohlo pokúsiť špeciálne plavidlo Akademik Čerskij, ktoré kotví v nemeckom baltskom prístave Mukran.