Barcelona 21. apríla 2022 – Plynovod na prepravu plynu a potenciálne zeleného vodíka z Katalánska do Francúzska bude vybudovaný v tomto desaťročí v súvislosti so snahou Európy o zníženie svojej energetickej závislosti od Ruska. Pre agentúru Reuters to povedal šéf regionálnej vlády katalánskej vlády Pere Aragones.

Francúzsky prevádzkovateľ plynovodov Terega, vlastnený talianskou spoločnosťou Snam a španielska spoločnosť Enagas predložili projekt plynovodu Midi-Catalonia (MidCat), resp. jeho predĺženia do Francúzska – South Transit East Pyrenees (STEP) v roku 2018. Francúzske a španielske regulačné orgány ho v roku 2019, napriek podpore EÚ, odmietli s odôvodnením, že je príliš drahý (cca 500 mil. €), príliš zasahujúci do životného prostredia a nie nevyhnutný pre dodávky plynu do Francúzska a Európy.

Ruská invázia na Ukrajinu však v Španielsku zvýšila politickú podporu pre projekt. Španielsky premiér Pedro Sanchez povedal, že je ten správny čas na podporu energetických prepojení medzi Španielskom, ktoré má najväčšiu flotilu terminálov na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG), a zvyškom Európy, s cieľom nahradiť ruský plyn z iných zdrojov.

Sanchez navrhol, aby MidCat mohol byť financovaný z fondov EÚ, hoci Francúzsko sa v posledných týždňoch nevyjadrovalo, či projekt podporí.

Katalánsky líder Pere Aragones v stredu (20. 4.) pre agentúru Reuters vyjadril presvedčenie, že región môže byť kľúčovým energetickým uzlom, keďže v barcelonskom prístave je najväčší terminál v kontinentálnej Európe na vykladanie LNG a jeho opätovné splyňovanie.

Zo Španielska do Francúzska vedú len dva plynovody, Irún (cez Baskicko) a Larrau (cez Navarru). Tieto potrubia však majú nízku prepravnú kapacitu. MidCat-STEP by viac ako zdvojnásobil objeme plynu prepraveného cez Pyreneje, hoci jeho výstavba by podľa španielskej vlády trvala päť alebo šesť rokov.

„MidCat je dobrý pre Európu. Katalánsko má dodávky plynu zaručené vďaka barcelonskému prístavu, ale chceme, aby aj Európa mala svoje dodávky plne zaručené,“ povedal Aragones v rozhovore a dodal, že Katalánsko bude „kľúčovým a dôveryhodným“ energetickým partnerom. Vizuálny dosah plynovodu bude podľa neho minimálny, takže projekt by mohol prekonať odpor niektorých politikov a ekologických skupín.

Podporu projektu vyjadrila aj španielska ministerka hospodárstva Nadia Calvinová, ktorá dodala, že prepojenie by malo byť schopné prepravovať okrem zemného plynu aj „zelený“ vodík.

Plynovod by mal viesť z katalánskeho mesta Hostalric vzdialeného asi 100 kilometrov od francúzskych hraníc do francúzskej Barbairy neďaleko Carcassonne. Jeho výhodou by malo byť budúce napojenie na plynovod Medgaz z Alžírska, teda na krajinu, ktorá už dodáva 11 % plynu spotrebovaného v Európskej únii, rovnako ako preprava splyňovaného LNG z Alžírska či USA.

Enagas minulý mesiac uviedol, že posudzuje možnosti na posilnenie španielskych prepojení, zatiaľ čo spoločnosť Snam vyhlásila, že MidCat „by sa mal postaviť“.

V tejto súvislosti dodala, že ďalší projekt podmorského plynovodu spájajúceho Španielsko a Taliansko je v štádiu predbežného posudzovania uskutočniteľnosti. Aragones reagoval, že potrebuje ďalšie informácie, ale vo všeobecnosti podporuje zlepšenie prepojení na posilnenie energetickej bezpečnosti.