Singapur 26. januára 2021 – Prechod Číny z uhlia na plyn je podľa poradenskej spoločnosti Eurasia Group „významným a prehliadaným faktorom“ rekordne vysokých cien zemného plynu v Ázii. Henning Gloystein, riaditeľ spoločnosti pre energetiku, podnebie a zdroje, uviedol, že v roku 2020 prešli na plyn milióny čínskych domácností. Informoval o tom portál cnbc.com
Väčšina z týchto prechodov sa udiala v poslednom štvrťroku 2020, tesne pred príchodom zimy, poznamenal Gloystein.
Ceny zemného plynu v Ázii klesli v druhom štvrťroku minulého roka, aj pre pandémiu, na rekordne nízke hodnoty, Od júla však vzrástli o viac ako 1000 %. Podľa S&P Global Platts dosiahla referenčná spotová cena skvapalneného zemného plynu JKM na február rekordnú hodnotu 32,49 dolárov MMBtu.
Veľkú časť cenového nárastu možno pripísať mimoriadne chladnému počasiu v severnej Ázii, ktoré spôsobilo prudký nárast dopytu po zemnom plyne na vykurovanie.
Gloystein však tvrdí, že o rekordný rast cien sa pričinil aj nový dopyt z Číny. „Myslíme si, že je to veľmi prehliadaný faktor,“ uviedol. „Iste, na severnej pologuli bolo chladno a dokonca došlo aj k určitým výpadkom dodávok, ale to, čo sa minulý rok stalo v Číne, je, že viac ako 10 miliónov domácností prešlo z kúrenia uhlím na zemný plyn,“ zdôraznil s tým, že to podľa odhadov predstavuje ekvivalent prechodu všetkých austrálskych domácností na iné palivo za jeden rok.
Nástup chladného počasia potom spôsobil, že sa zrazu museli uspokojiť všetky nové požiadavky na odber, skonštatoval expert. Verejné služby a energetické spoločnosti nemali podľa jeho slov dostatok zásobníkov, aby sa pripravili na také veľké zvýšenie dopytu. Dopyt následne prevládol nad ponukou a vyhnal ceny na rekordne vysoké hodnoty.
Gloystein uviedol, že spoločnosti zvyčajne napĺňajú zásobníky v lete a v zime ich vyčerpávajú a podľa potreby dopĺňajú. Tentokrát však Čína zrazu musela nakupovať viac plynu pre nových zákazníkov „doslova za každú cenu a nikto na trhu na to nebol pripravený“.
„Počuli sme, že jednotlivé náklady sa skutočne predávali za 30 dolárov, jeden dokonca za 39 USD/MMBtu,“ uviedol Gloystein. Skok v cenách bol „dosť extrémny“, ale nebude trvať dlho, pretože sa končí obdobie najchladnejšieho počasia a dopyt po vykurovaní klesne, myslí si analytik. „Toto bol pravdepodobne vrchol cenového nárastu,“ uzavrel.
Foto: Caixin Global